Вучић на састанку балканске четворке: Водимо своју политику јер нисмо ни патуљак, ни патрљак да неко нама управља
Претходни састанак "четворке" одржан је у Букурешту
Председник Србије Александар Вучић борави данас у једнодневној посети Грчкој, где у Солуну учествује на седници Високог савета за сарадњу између Србије, Грчке, Бугарске и Румуније.
Прочитајте и:
- Овај сусрет је одраз динамизма у односима и неопходности да се препреке савладавају што је брже могуће. Зато сам задовољан што у овом формат имамо већ четврти пут састанак - рекао је Вучић и додао да је задовољан што нисмо увек искуључиво везани за простор бивше Југославије.
- Очекујем да разговарамо о важним билатералним, али регионалним и политичким питањима - навео је председник Србије и додао да ће тема бит ii инфраструктурна питања.
- Ја цу говорити од дијалогу са Приштином. Две од ове три земље није признало Косово и замолићу их да остану чврсти у том ставу,а покушаћу и бугарским пријатељима да поновим наше ставове. Доста смо променили што се тиче путне инфраструктуре. Приводимо крају коридор 10. Јер ако Србија која нема гаранте од ЕУ инвестира у путеве и комуникације, ајде да ви који имате гаранције све путне комуникације ка Србији поправите. Питање железница се намеће и железнице су будућност. Веома је важно да кренемо да радимо Београд - Ниш комплетну реконструкцију. Морамо да се са свима боримо за опстанак на тржишту и борићемо се - рекао је Вучић и додао да је важно да говоримо о даљој подршци Србије у евроинтеграцијама.
Како је најавио, ускоро креће реконструкјција 23,5 километара пута реконструкције од хрватске границе до Козмина. - Ту ће бити постављен најмодернији асфалт, као писта - рекао је Вучић.
Осврнувши се на наводе да је посета председника Украјине Петра Порошенкова посета чувана у тајности, истакао да нису ни Американци, ни Европљани, ни Руси ти који ће водити политику Србије.
- Политику Србије воде грађани Србије, води руководство Републике Србије, које бирају грађани Србије. Ми смо независна земља, поносних и достојанствених људи. Ми имамо своје интересе и водимо своју политику, а не туђу политику. Нисмо ничији ни патуљак, ни патрљак, да неко нама управља - истакао је Вучић.
Како је додао не може да га позове нико из Америке, нити из ЕУ, или било које земље и да заповеда шта ћемо да урадимо.
- Оно што радимо, радимо у интересу Србије. Имам контрапитање - Шта је Украјина учинила против Србије? - додао је Вучић и навео да не може да одговори на то питање.
- Морамо бити прагматични да земља иде ка ЕУ, да добија што више инвестиција - навео је председник Србије и додао су инвестиције 15,4 одсто веће у првих пет месеци у односу на прошлу годину која је била веома добра.
На питање о недавној опасци Јоханеса Хана да није Косово "све и свја" кад је реч о напретку Србије на путу ка ЕУ, Вучић је рекао да на састанцима са страним државницима, који обично трају два сата, од 120 минута разговора, о Косову разговарају 119 и по минута.
- А, пола минута пред излазак на конференцију за новинаре причамо о осталом. Просто људи треба знају и да не помисле да постоји нека друга тема која може да се мери и пореди са Косовом - рекао је Вучић српским новинарима.
- То знају и наши међународни, пре свега западни партнери, а друго је представа за јавност - додао је он.
Упитан да ли има ли шатл диплоамтије на дневном нивоу и шта се сада дешава са преговорима, он каже:
- Лагао бих ако бих рекао да немамо сваке недеље неки разговор. Имамо, што је и нормално. Да ли има помака, да ли се догодило нешто значјано - није. То је све што могу да кажем, све остало не би било фер и не би било тачно - закључио је Вуцицћ.
Квадрилатерални састанак председника Србије Александра Вучића, председника влада Грчке Алексиса Ципраса, Бугарске Бојка Борисова и Румуније Вјорике Данћиле, највећим делом је посвећен инфраструктурним пројектима у циљу међусобног повезивања четири земље и целог региона.
Ово је 4. састанак "балканске четворке".
Претходни састанак "четворке" одржан је у Букурешту, крајем априла, када је председник Вучић захвалио Румунији, Бугарској и Грчкој на снажној подршци нашој земљи на њеном европском путу, и поручио да Србија жели да буде прва следећа земља чланица ЕУ.