Вучић на откривању бисте Јевгенију Примакову: Нека вечно живи пријатељство Русије и Србије
Јевгениј Примаков остаће упамћен у српској јавности по томе што је окренуо авион и отказао посету Вашингтону кад је 24. марта 1999. чуо за почетак НАТО бомбардовања СР Југославије.
Председник Републике Србије Александар Вучић присуствује откривању бисте Јевгенија Примакова, бившег премијера Руске Федерације у просторијама Руског дома у Београду.
Захвалност Примакову
Директорка Руског центра за науку и културу - Руски дом, Елеонора Митрофанова рекла је да је Примаков променио курс спољне политике Русије.
- То што данас отварамо ову бисто је израз наше захвалности и поштовања овог великог човека који је целог живота приказивао велику подршку Југославији, ово што данас радимо је наша захвалност њему - казала је она.
"Примаков учинио све што је могао"
Бивши председник Владе Русије и блиски пријатељ Примакова Сергеј Степашин рекао је да Русија 90-их није можда помогла Југославији колико је могла, али је Примаков учинио све што је било у његовој моћи.
- Постоје неке чињенице мало познате, али о чему знају господа из војних редова. Никоме тада није могло да падне на памет да ће због одлука у Уједњеним нацијама некоме ипак пасти на памет да изврши бомбардовање Југославије. То што се догодило Србији је такође велика лекција за Русију - рекао је он.
Обраћање председника Вучића
Председник Вучић рекао је да је Примаков имао вечну љубав према отаџбини, али да је 1999. када је чуо за бомбардовање издао декрет, те да је његова политика била далековида.
- Направио је заокрет у спољној политици Русије. Приоритети које је поставио Јевгениј има одраза и данас упркос притисцима споља. Учинио је све да Русију заштити и поврати на светску политичку сцену - рекао је он.
Како је казао у Србији смо осетили Примакову борбу за једнакост и правчност.
- Није лако да вас ваш народ поштује цени и воли. Најтеже је то у својој кући. Искрено ценимо што је урадио за Русију али и борећи се за Србију и наше право да будемо свој на своме. Ми га нећемо заборавити, код нас се каже да човек може да умре двапут, што се тиче заборава Примаков вечно ће живети, хвала му на свему. Нека вечно живи пријатељство Русије и Србије. Нека живи Русија, нека живи Србија - рекао је Вучић.
Велики значај Јевгенија
Амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко рекао је да ће говорити на српском језику због великог поштовања и љубави према Србији и српском народу.
- Велики је значај Јевгенија због тога што је био значајан и научник. Путин га је назвао великим грађанином Русије, ова изрека говори све. Више речи и не треба. Ја сам имао част да радим са њим. Ситуација у бившој Југославији била је највећи изазов у спољној политици. Почетак 1996. године, прва фаза имплементације Дејтона. Он је одмах пронашао где је требало имати јаче деловање. Ми смо одмах почели и добили упуте који су били прожети националним интересом и бригом о сарадњи са Србијом - рекао је Харченко.
Према његовим речима, велики је значај Примакова у сарадњи са некадашњом Југославијом.
- Такав је положај био Русије да нисмо могли да направимо све, али он је гледао деценијама унапред и концепт мултикултуралног уређења сада је заживео. Принципи Примакова сачињавају садашњи модерни концепт Руије. Што се тиче Косова понудио је више решења за то на миран начин. Али Запад је од почетка узео смер и припремао се за војно решење и агресију против Србије - рекао је Харченко.
На церемонији су интониране химне Србије и Русије, а бисту је открила ауторка скулптуре.
ХОЛАНДИЈА ПОДРЖАВА СРБИЈУ НА ПУТУ КА ЕУ: Вучић се састао са министром спољних послова те земље (ФОТО)
СИ ЂИНПИНГ ДОЛАЗИ У СРБИЈУ: Обећавам да ћу посетити мог пријатеља Александра Вучића!
Уочи самита у Охриду: Председник Вучић разговарао телефоном са Рамом и Заевим (ФОТО)
Јевгениј Примаков, совјетски и руски државник, преминуо је у 85. години живота. Примаков ће у књизи историје руске политике остати упамћен као изузетно поштована фигура, научник и изванредан државник.
Примаков је био шеф руске дипломатије од јануара 1996. до септембра 1998. када је постао премијер Русије. На челу руске владе је био до маја 1999. године.
Остао је упамћен као прагматичан политичар, који је вукао потезе који су можда некада деловали неодговарајуће тврдој патриотској струји унутар земље, али су увек били у корист Русије.
Почетком новембра 2004. сведочио је пред хашким трибуналом у корист одбране Слободана Милошевића.
Јевгениј Примаков остаће упамћен у српској јавности по томе што је окренуо авион и отказао посету Вашингтону кад је 24. марта 1999. чуо за почетак НАТО бомбардовања СР Југославије.