Вучић уживо из Бакуа: Људи, концентришите се на рад, година 2025. биће одлучујућа
Председник Републике Србије Александар Вучич учествоваће у Бакуу на Самиту о климатским променама ЦОП29 у организацији Уједињених нација.
Вучић: "Година 2025. биће одлучујућа"
Председник је поменуо и скору исплату повећаних пензија, а рекао да га тренутно брине да ли ћемо и како стићи све за EXPO 2027.
- Људи, концентришите се на рад. За мене је велики проблем хоћемо ли ми стићи за Експо. За 15 дана се исплаћују увећане пензије. То је велико повећање. Морамо ти исто да радимо и са платама. Као ветеран у политици, молим све да се посвете послу. Година 2025. биће одлучујућа - истакао је Вучић.
О протесту
- Добро сам проценио, не можете сваку трагедију да користите за прикупљање политичких поена - казао је Вучић поводом синоћњег протеста у Београду додавши да "нису људи кретени и немојте тако да их понижавате".
Он је замолио јавне тужиоце да вредно раде а да морамо да покажемо да смо одговорно друштво које ће кривично да казне одговорне.
- Нећете нити можете тако да добијете људе на улици, политика мора да се води озбиљно, каже Вучић додајући: "Људи, биће избори ускоро, за две године, две године и три месеца."
- Готово сам апсолутно сигуран да ће и коалициони партнери бити уврштени кад је реч о реконструкцији владе, рекао је Вучић додавши да су се сакрили у мишју рупу.
Низ билатералних састанака
Вучић је у укључењу уживо рекао да је јуче и данас имао много билатералних састанака с председником Алијевим.
- Они граде електране које су у стању да произведу 1 гигават електрилне енергије а ако бисмо могли да подигнемо једну такву електрану решили бисмо проблеме. Огроман је новац у питању за све што се тиче зелене енергије... А сад и лети, и у августу трошимо више него на Светог Николу кад људи спремају ручкове... То је био дан кад је бележена највећа потрошња - додао је Вучић.
- Имао сам овде вечеру са Виктором Орбаном и шеиком Мухамедом бин Заједом с којима сам разговарао о горућим геополитичким питањима и много сам научио, рекао је Вучић.
- То је једино што људе занима, поскупљења гаса и струје неће бити - казао је Вучић и додао да захваљујући аранжману са Русијом и Азербејџаном купујемо гас по нижој цени.
- И цена струје ће тек расти, биће то потпуни колапс у неким деловима Европе, али ми морамо да гледамо себе - казао је Вучић који је на констатацију да је ова година била најтоплија рекао:
- Нас је суша ове године убила - казао је он напоменувши и да имамо смањене приносе кукуруза, те додао и да смо имали поплаве у локалним самоуправама.
На питање шта очекује од самита у Бакуу, рекао је да очекује низ добрих билатералних сусрета.
Председник Србије Александар Вучић састао се данас са председником Републике Белорусије Александром Лукашенком на Олимпијском стадиону у Бакуу, уочи званичног отварања Самита о климатским променама ЦОП29.
Такође, Вучић је данас разговарао и са председником Кипра Никосом Христодулидисом, премијером Албаније Едијем Рамом и чланицом Председништва Босне и Херцеговине Жељком Цвијановић.
Вучић други говорник на Самиту
Током самита, председник Вучић имаће низ састанака, а након свечаног отварања, заједно са бројним светским лидерима, обратиће се на конференцији, као други говорник.
Током првог дана боравка у Бакуу, Вучић се састао са председником Републике Азербејџан Илхамом Алијевим, са којим је разговарао о сарадњи у области енергетике, као и са председником Уједињених Арапских Емирата Мухамедом бин Заједом ел Нахјаном, а тај састанак оценио је као одличан.
- Анализирали смо промене у свету и закључили да ће 2025. година бити једна од преломних и опредељујућих година за целокупно човечанство. Србија, а сигуран сам и УАЕ умеће да сачувају себе и обезбеде просперитет својим грађанима - написао је Вучић на свом Инстаграм налогу будуцностсрбијеав.
Данас се свечано отвара Самит у Бакуу
Председник Србије Александар Вучић стигао је на Олимпијски стадион у Бакуу, где се данас свечано отвара Самит о климатским променама ЦОП29, а дочекали су га председник Азербејџана Илхам Алијев и генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш, који ће се потом обратити на церемонији отварања.
Шефови држава и влада, експерти и представници око 200 земаља дискутоваће о начинима како да се ограниче емисије угљен-диоксида и да се смањи ниво глобалног загревања.
У фокусу ове године биће прикупљање новца за земље у развоју како би могле да се прилагоде климатским променама.
На конференцији ће се говорити и о прилагођавању земаља у развоју климатским променама и прикупљању новчаних средстава за то, а то ће такође бити пилика за земље да представе своје ажуриране националне акционе планове за борбу против климатских промена.
После свечаног отварања самита, уследиће обраћања више од 20 светских званичника, међу којима је и председник Србије Александар Вучић, који ће бити други говорник после председника Казахстана Касима Токајева.
Учесницима ће се такође обратити и председник Турске Реџеп Тајип Ердоган, пољски председник Анџеј Дуда, председник Кипра Никос Христодулидис, председник Словачке Петер Пелегрини, председник Европског Савета Шарл Мишел, председник Финске Александер Стуб, шпански премијер Педро Санчез.
Говориће и јордански краљ Абдулах ИИ, премијер Белгије Александар де Кро, премијер Велике Британије Кир Стармер, мађарски премијер Виктор Орбан, премијерка Данске Мете Фредериксен, премијер Чешке Петр Фијала, Грчке Киријакос Мицотакис, премијерка Италије Ђорђа Мелони, египатски премијер Мустафа Мадбули, албански премијер Еди Рама, председница Северне Македонијуе Гордана Сиљановски-Давкова, председник Црне Горе Јаков Милатовић и председавајући Председништва БИХ Денис Бећировић.
Ове године неће бити присутни француски председник Емануел Макрон, немачки канцелар Олаф Шолц, председник Русије Владимир Путин, бразилски председник Луиз Инасијо Лула да Силва и председница Европске комсије Урсула фон дер Лајен, док је амерички председник Џозеф Бајден послао делегацију од троје чланова Беле куће.
ЦОП29 ће, у тренутку када глобалне температуре достижу рекордне вредности, а екстремне временске прилике утичу на људе широм света, покушати да унапреди конкретна решења за проблем климатских промена.
У оквиру комплекса Олимпијског стадиона постоје Плава зона, која је површине Ватикана, где ће шефови држава и влада и експерти, формално дискутовати о бројним питањима која се тичу климатских промена, као и Зелена зона, простор отворен за јавност који садржи разне изложбе, радионице и културне догађаје у вези са климатским променама.
Конференције УН о климатским променама (ЦОП) одржавају се сваке године и представљају светски мултилатерални форум за доношење одлука о акцијама за решавање климатске кризе.
Циљ самита ЦОП је да се ограниче емисије угљен-диоксида (ЦО2) и да се смањи ниво глобалног загревања на 1,5 степени Целзијуса у односу на прединдустријски ниво.
Током прошлогодишњег самита у Дубаију, државе су обећале да ће утростручити капацитет обновљивих извора енергије до 2030. године.
Азербејџан ове године председава ЦОП29, јер је ротирајуће председавање самитима УН о климатским променама прешло на централну и источну Европу, док ће наредне године Бразил бити домаћин самита ЦОП30.
Самит траје до 22. новембра, а присутан је велики број медија из целог света који прате конференцију.