Вучић: Опстаћемо само уколико држимо српску страну
Са шефом државе разговарало се о очекивањима у 2018, највећим политичким и економским изазовима, замршеном косовском чвору, нашем месту у глобалној тучи великих сила, о "хладном рату" који се прелама
Није ми био први пут да смо председник Путин и ја разговарали потпуно сами, без преводиоца. Још једном смо имали такав сусрет и то у његовој кући. Мој руски напредује пошто га додатно учим, и њему не смета ни да погрешим. Разумели смо се. И то је најважније.
Прочитајте и:
Овако председник Србије одговара на питање шта му је све пролазило кроз главу када су се на Никољдан, његову крсну славу, тешка врата затворила за њим и када је остао сам, очи у очи, са једним од најмоћнијих људи света.
Тих 35 минута у Кремљу могу да буду кључни за даљу стратешку оријентацију наше земље, али и за даљу политичку каријеру Александра Вучића. И тај сусрет је без сумње најупечатљивија слика у години коју испраћамо. Са шефом државе разговарало се о очекивањима у 2018, највећим политичким и економским изазовима, замршеном косовском чвору, нашем месту у глобалној тучи великих сила, о "хладном рату" који се прелама чак и преко његове породице...
* Почаст која вам је указана, а и понешто што се могло чути од чланова наше делегације, указује на то да Путин рачуна на Србију и на вас лично. Како сте ви то схватили?
- Мислим да сам више од свих политичара, који су од 2000. наовамо водили Србију, био са председником Путином. Верујем да се добро познајемо. Сам пријем и гостопримство су били на највишем нивоу. Русија је посебна земља, чак и по протоколу који баштини. Нисам од оних који ће у њој да виде само Достојевског, Пушкина, Јесењина и Толстоја, већ и политичког и економског партнера у будућности.
* Јесте ли свесни тежине своје речи, изговорене пред Путином, да Србија никада неће уводити санкције Русији? Бојите ли се последица?
- Рекао сам да се то неће догодити докле год странка коју водим контролише већину у Влади. То сам рекао у Вашингтону и на много места. Не мислим да се додворавам било коме, мислим само о интересима нашег народа. Нисам сигуран да су у Русији сви одушевљени тиме када говорим да је Србија на европском путу, али морам да кажем да ми председник Путин ништа није приговорио по том питању.
* Значи, није тачно да вам је кроз смех казао да не журимо много у ЕУ?
- Ја сам и пред њим и на конференцији за медије рекао да се Србија налази на европском путу. Јасно и гласно. А лидери многих малих држава из ЕУ никад и не помену Унију кад оду код Путина. Мислим да је у томе снага српске политике - да говорите истину и браните своје позиције на исти начин и у Москви, Берлину, Бриселу или у Вашингтону. Русији је заиста важно да Србија буде војно неутрална и да има самосталност и независност у одлучивању, а то је и наш интерес. Желимо добре и чврсте односе у будућности, и то не традиционалне, историјске и културне везе, како би то неко желео да ограничи, већ добре политичке и економске односе са Руском Федерацијом. Не заборавите, једна ствар ће ући у историју, а то је одлука од 8. јула 2016. године. Захваљујући председнику Путину, Лаврову и Чуркину, Срби нису, једини, уз једно афричко племе, проглашени за геноцидни народ.
* Да ли је банална теза да се та војна неутралност може очувати само ако добијемо неко ново моћно наоружање?
- Не видим да смо у овом тренутку на било који начин угрожени, али никада ту могућност не смете да искључите. Зато морамо да будемо и војно снажнији. Не заборавите, наше ваздухопловство коначно постоји. И то није само питање шест "мигова 29", већ смо набавили два хеликоптера Ми-17 и уговорили девет "Ербасових" хеликоптера за војску и полицију. Сад разматрамо набавку још шест хеликоптера из Руске Федерације.
* Шта је са испоруком система С-300?
- Србија ће оснажити своју противваздушну одбрану. То је све што могу да вам кажем.
* Да ли је изградња "српског тока", који ће можда бити наслоњен на "Турски ток", део енергетског пакета који сте уговорили у Москви?
- Разговарали смо о свим опцијама са руским партнерима и са премијером Бугарске Бојком Борисовом. Он планира да направи један европски хаб, где би се слио "Турски ток", а у игри су још три или четири опције за доток гаса. Све то имамо у виду и изградњом гасовода кроз нашу земљу стварамо шансу да економски оснажимо Србију. Могли бисмо тај гас да достављамо и другим земљама у региону. То је за нас од изузетног значаја, али много тога зависи од Бугарске.
* Може ли бити политичке саботаже као код "Јужног тока"?
- То је тешко проценити у овом тренутку. Бугарска свакако мора себе да осигура и добије најјефтинији гас.
* Како то да до сада, макар јавно, са руске стране није дошао неки Хојт Ји да нам измакне једну од две столице? Или су они дискретнији у притисцима?
- Свако има своје приступе и начине рада. Неко то ради на начин који не мора увек да буде дипломатски, неко сасвим другим речима и методама постиже своје циљеве.
* Рекли сте пре неколико дана да ће се у 2018. појачати притисци да променимо јасан курс војне неутралности и суверене Србије. Можемо лу уопште бити "мало више Срби", како каже Стојан Новаковић, у психози новог "хладног рата"?
- То што је Стојан Новаковић рекао је кључна ствар за наш опстанак. Тешко је то објаснити неким људима који, рецимо, виде само руску страну. Ја то најбоље видим по свом оцу. Тешко ми је да му објасним значај ЕУ, и да ми тамо извозимо 70 одсто наших производа. Мора да се каже да из ЕУ долазе и највећи инвеститори. Он ми на то каже: "Пусти ти то, они су нас и бомбардовали!" И онда прекидамо разговор, јер схватам да он још проживљава нешто од пре двадесет година. С друге стране, мајци морам да објасним да је веома важно да имамо најбоље односе са Русијом, јер она мисли да је Европа најважнија. Али, мислим да обоје разумеју да водимо добру политику где је Србија најбитнија. И надам се да ћемо у било којој варијанти сачувати мир и стабилност и да нећемо бити на дневном реду великих трвења.
* Има ли истине у дипломатском трачу да се до краја 2018. мора коначно распетљати косовски чвор?
- Било би добро када бисмо у томе успели. Али, не видим шта значи то "да се мора" и шта би се десило да се то не догоди? Осим што би и нама и Албанцима било теже. А што се тиче тих наводних императива, тако је неко "био наредио" и да морамо да изгубимо изборе у Пећинцима. То је недопустиво. То је недозвољени притисак. И то што неко каже, не значи ништа, на крају грађани Србије о томе одлучују. Ако ми будемо имали снаге да се понашамо рационално, озбиљно, одговорно, нешто ћемо да урадимо.
* Из ове перспективе договор са Албанцима делује као научна фантастика...
- Нисам оптимиста. И даље мислим да су нам шансе за обострано прихватљив договор мање од пет одсто. Али, и за договор унутар Србије, између нас. Практично је немогуће решити ово питање без великих сила.
* Зашто се уопште жури са затварањем косовског питања?
- Поборници замрзнутог конфликта, који нарочито воле мој отац и Милорад Вучелић, полазе од поставке да ће нешто у међувремену да се деси.
* Зар се није десило? Русија је ојачала, појавила се и Кина, мења се глобални однос снага...
- А, шта се то променило у Глоговцу, у Србици? Предуслов за померање са мртве тачке је добра воља и Срба и Албанаца.
* Тај споразум, који би се остварио, био би први који је настао без рата...
- Та ваша реченица је кључна. Иако знам да бих био проказан у највећем делу српске јавности од првог тренутка када бисмо дошли до таквог компромиса, за двадесет година бих био слављен. Свестан сам свих опасности и свих ружних речи. Чујем то на сваком кораку - и када шетам па ми неки добаце "издајниче", други вичу "педеру", неки викну "стоко радикалска". Али, сви се негде надају и чекају да Вучић то реши, да сва кола тешког товара сруче мени на леђа и знајући да је то добро, кажу како је то катастрофа за наш национални интерес. Но, без обзира на то, историјска ствар би била да постигнемо договор са Албанцима и то без сукоба. Ако то постигнемо, бићу веома поносан на то своје политичко наслеђе без обзира на то како би ми политички било суђено у данашње време, мислећи на то како ће то бити тумачено у будућности.
* Али, за Запад је Косово независно и тачка...
- Добро, ако сви на Западу сматрају да Срби не треба да добију ништа, и то је у реду. Хвала.
* Је ли за вас априори неприхватљиво да Косово добије столицу у УН?
- Мислим да је то немогуће, осим ако не постигнемо неку другу врсту историјског споразума, којим би Срби били задовољни. Овако је апсолутно неприхватљиво.
* Никако да спласну тензије у региону. Хрватска шаље протестне ноте због измишљене међунационалне туче у Сонти, а Изетбеговић тврди да власт у Србији одлучује да ли ће опет бити рата. Коме не одговара стабилност и зашто се стално отварају старе ране?
- Сваки пут кад изговорим да имамо више страних директних инвестиција из ЕУ него Хрватска, и то петоструко више, увек уследи нови напад на Србију. Бакир Изетбеговић је у изборној кампањи, тако да не бих о томе да говорим. Од мене никада нисте чули да ћемо да ратујемо. Не говорим то јер знам да нема бољег животног стандарда ако нема сигурности, безбедности и мира. И људима то звучи као флоскула, али је много важније очувати мир, посебно у региону у којем се, како то рече Емир Кустурица, "помно гаји љубав према мржњи".
* Јесу ли пресуде Хашког трибунала и његова пристрасност најјаче погонско гориво за нове сукобе?
- Они ће вам рећи да није њихов посао ни био да било кога мире и то је једина ствар у којој су у праву. Ипак, резултат свега што су радили у претходних двадесет пет година је да у региону немате мање мржње него што сте имали 1995. Напротив.
* Шта осећате, људски, према генералу Младићу и његовој драми?
- Ишао сам у Схевенинген много пута код председника СРС. То није неко нарочито лепо место. Али шта год сада да кажем то би могло да буде искоришћено против наше земље. Ми Срби, за разлику од осталих, поштујемо туђе жртве. И то искрено радимо. Због тога ће нам бити лакше и бићемо здравији.
* Јесте ли идеју о "Дејтону 2" разумели као пробни балон за демонтажу Српске?
- Хајдемо да се најпре поштује "Дејтон 1". Када се не би урушавао тај први основни споразум, сигуран сам да би било мање проблема. Све што се договоре три народа у БиХ Србија ће увек да прихвати.
* Већ на прагу 2018. очекују нас избори у Београду. Колико је Ђилас уопште кадар да мобилише опозицију и уједини је против вас? Многи ваши саборци тврде да их спаја "западна рука"...
- Чујем како се неки тајкуни хвале да они контролишу све процесе, а и неки други споља. И ту ће притисци бити велики, не зато што они мисле да ће тиме да промене власт у Србији, већ зато што желе да ослабе позицију државе. Није мој обичај да говорим о њима, али људи који су, не заборавите, задужили Београд за 1,2 милијарде евра и оставили дефицит од 18,6 одсто, сада се представљају као нека нова снага. Нема сумње да ће бити тешко да се супротставимо њиховој медијској, спољној и тајкунској машинерији...
* Ко је у то конкретно укључен?
- Најпознатији тајкун у Србији хвали се да је он тај који је спојио Јанковића, Јеремића и Ђиласа, као што је некада правио владу између демократа и социјалиста. Моја порука је да ћемо ми дати све од себе да победимо ту тајкунско-лоповску коалицију. Погледајте, рецимо, Ђилас је одборник у Скупштини града. Од 42 седнице на 41 није био. И замислите мене да од 42 седнице Владе нисам био на 41. Шта би људи рекли? То је неозбиљно, неодговорно. Они власт желе само због новца. И желе једино да руше Вучића. Не баве се уопште Београдом нити било чим другим. Борићемо се храбро, џентлменски. Али, ако изгубимо, признаћемо пораз. Нећемо да кукамо и тражимо поништавање народне воље. Као и што нећемо да будемо саучесници у враћању Београда и Србије у прошлост - у тајкунско--лоповске приватизације.
* Многи из врха СНС, али и Дачић и Вулин, призивају ванредне парламентарне изборе. Хоће ли их, ипак, бити?
- Небојша Стефановић сваког дана врши притисак на мене да идемо на изборе. Он ми је веома близак сарадник и веома поштујем то што говори, али нисам променио своје мишљење о том питању.
* Често вам замерају да говорите у економским категоријама које обичан свет много не разуме. Можете ли народу да обећате да ће у 2018. живети боље?
- Људи могу да очекују даљи напредак и повећање плата и пензија, ако будемо марљиво и вредно радили и уколико будемо успели да очувамо мир и стабилност. Могу да очекују даљи убрзани раст и модернизацију наше земље. Радићемо преданије и снажније на капиталним инвестицијама. Просто, мислим да ће бити толико очигледан напредак Србије и да ће наш раст ићи преко четири одсто следеће године и то највише због масовне станоградње за војску, полицију и БИА. То ће бити једна од највећих стопа раста у Европи.