Вучић разговарао са Фабрицијем: Србија ће се и у Бриселу залагати за нормализацију односа Београда и Приштине (ФОТО)
Посебна тема њиховог разговора била је европска перспектива Србије
Председник Србије Александар Вучић данас је у разговору са шефом Делегације Европске уније у Србији Семом Фабрицијем истакао да ће се Србија и у Бриселу залагати да дође до нормализације односа Београда и Приштине, како би и Србија и цео регион Западног Балкана могли да наставе да граде добру будућност.
Српски клубови у квалификацијама за Лигу Европе ти доносе врхунски НОВЧАНИ БОНУС
"НИКАД ВЕЋИ ОДЗИВ ЗА ДОБРОВОЉНО СЛУЖЕЊЕ ВОЈСКЕ" Вулин: Уз овакве генерације Србија ће увек бити слободна (ФОТО/ВИДЕО)
Министар Вулин: "Срби са обе стране Дрине ближе су једни другима него што су икада били" (ФОТО/ВИДЕО)
Вучић је током сусрета обавестио амбасадора Фабриција о најважнијим тачкама споразума из Вашингтона и о току разговора у Бриселу и нагласио да је улога ЕУ у посредовању у дијалогу између Београда и Приштине кључна, као и да је Србија спремна да активно учествује у наставку разговора.
Посебна тема разговора била је европска перспектива Србије, а Фабрици је истакао да ће ЕУ наставити са активном подршком Србији у процесу приступања, имајући у виду посвећеност Србије реформама и усвајању европских вредности и стандарда у свим областима важним за приступање.
Разговарало се и о предстојећем Годишњем извештају Европске комисије и о важности да нова Влада убрза ЕУ реформе, посебно у области владавине права.
Такође се разговарало и о предстојећем економско-инвестиционом плану ЕУ за Западни Балкан, којим је предвиђено да се земљама региона помогне у суочавању са кризом насталом због пандемије Ковид-19, као и о њеним економским последицама, те начинима да се конструктивна сарадња Србије и ЕУ и у том смислу додатно унапреди.
Председник Вучић се пре свега захвалио амбасадору Фабрицију на значајној подршци коју Европска унија пружа кроз економски, политички и вредносни допринос напретку Србије, те додао да је политика наше земље у целости усмерена ка миру и стабилизацији региона и даљем брзом економском развоју.
Председник је истакао да чланство Србије у Европској унији остаје стратешки циљ и дугорочно опредељење Србије, што се, између осталог, показало и током борбе продив пандемије Ковид-19.
- Србија је изузетно захвална ЕУ на помоћи, али и на солидарсности коју је показала према Србији не само од када се заједнички боримо са последицама Ковид-19, него и за подршку у свим осталим ситуацијама - рекао је председник Вучић и додао да ће се заједничка борба против пандемије наставити уз учешће Србије која је и у најтежим тренуцима показала изузетну солидарност и са своје стране.
Амбасадор Фабрици је поручио да Србија има пуну подршку Уније у борби против Ковид-19 и подстакао Србију да настави борбу против коронавируса.
Он је додао да је Србија "доказала да је њен здравствени систем издржао терет и да треба да настави да ради у том правцу".
Он је посебно истакао да нико не зна колико ће ова криза трајати, али да је важно да снажан заједнички одговор постоји и да Србија и ЕУ остају поуздани партнери и у свим даљим активностима усмереним ка сузбијању последица пандемије.
Наглашавајући значај заједничког деловања и солидарности са ЕУ, председник Вучић се захвалио на снажној подршци у процесу европских интеграција од стране држава чланица ЕУ и додао да континуирани сусрети и разговори у овом формату "отварају нове могућнопсти за размену мишљења и подстицање даљих активности".
Председник Вучић је истакао да Србија посебно уважава приступ Уније према Западном Балкану, имајући у виду да је ова тема за ЕУ један од приоритета и поред других важних питања са којима се Европа данас сусреће.
- Две трећине наше трговинске размене везано је за земље ЕУ, укупна робна размена са ЕУ прошле године износила је готово 26 милијарди евра - навео је председник и додао да Србија остаје у потпуности посвећена реформском процесу и унапређењу свих перформанси нашег друштва, посебно у области демократизације и владавине права.
Амбасадор Фабрици је истакао да је Србија већ блиска економији ЕУ, те да је "70 одсто директних страних улагања дошло из ЕУ" и да је више од 60 осто размене реализовано управо са земљама Уније.
- Снажна економија ЕУ значи и снажнију српску економију - рекао је шеф Делегације ЕУ у Србији и додао да Унија остаје посвећена даљој подршци Србији на путу ка пуном чланству.
Председник Вучић је посебно нагласио да Србија наставља да се залаже за мир и стабилност у региону, као и за унапређење регионалне сарадње и додао да је у том смислу политика проширења ЕУ најбољи механизам за достизање стабилности и просперитета на Западном Балкану.