ВУЧИЋ У МАЂАРСКОЈ: Председник се састао са Каталин Новак на прелазу Келебија - Томпа (ФОТО/ВИДЕО)
Председник Србије Александар Вучић започео је данас радну посету Мађарској сусретом са председницом те земље Каталин Новак на прелазу Келебија - Томпа, где обилазе привремене граничне баријере.
Вучић и Новак ће разговарати са представницима различитих граничних служби Мађарске, а затим ће се обратити медијима.
Након тога је планирана презентација техничких уређаја и опреме.
"ДИВНО ЈЕ ГЛЕДАТИ ИЗ ВАЗДУХА ЗЕМЉУ ЗА КОЈУ СЕ БОРИТЕ И КОЈУ ВОЛИТЕ НАЈВИШЕ НА СВЕТУ!" Вучић се огласио па открио и која му је омиљена посластица (ФОТО)
ВУЧИЋ ДАНАС У МАЂАРСКОЈ: Састаће се са председницом Каталин Новак
ВАЖНО ОБРАЋАЊЕ ВУЧИЋА! Председник Србије вечерас износи детаље разговора са Лајчаком и Екобаром
Обраћање председника Вучића
- Бићу кратак, захвалан сам нашим мађарским пријатељима што смо почели на недељном нивоу да причамо. У Србији смо кренули у прихватање, укидање слободних виза за поједине земље одакле је долазио значајан број миграната, Тунис, Бурунди, Гвинеја Бисао и Индија, то је оно што захтева и ЕУ. Предузели смо и тек ћемо, а то је ојачавање наших граница ка Северној Македонији и Бугарској. Ту је и оштрији приступ ка наоружаним криминалним групама. Ухапсили смо преко 600 оних који су мислили да уз помоћ оружја могу да предузимају неке радње. Са Мађарском имамо најближе односе у савременој историји.
Вучић се захвалио Каталин Новак што ће, како је рекао, у Сегедину и данас разговарати и решавати проблеме заједно и додао да га је она позвала да посети и њен родитељски дом, што говори о пријатељству два народа и личном пријатељству.
На питање да прокоментарише тренутну ситуацију на КиМ, Вучић је истакао:
- Јуче сам имао разговоре са америчким и европским представницима, ситуација је компликована, даћемо све од себе да сачувамо мир и стабилност.
О данашњем подношењу захтева за чланство тзв. Косова у ЕУ, као и када ће Србија објавити имена земаља које су повукле признање, председник је навео:
- Данас и званично они крше и Вашингтонски споразум, а на све то одговорићемо вечерас, после седнице владе, на коју сам позван. Добићете одговоре и око наших захтева везаних за Резолуцију 1244, али и за повлачење признања од многих земаља. Услов да тражите чланство у ЕУ јесте да будете европска држава… Не знам по ком критеријуму се гледа да ли је неко држава или не... На све то смо научили, мораћемо да се боримо са тим и да колико год је то могуће чувамо наше државне и националне интересе.
Обраћање Андреја Бабиша
- Када је Мађарска изградила ову границу, сви су је критиковали, а то је питање безбедности. Имамо потребу за Бугарском, Румунијом, Србијом, целим Балканом. Без обзира да ли су чланице ЕУ, потребне су нам. Наши полицајци који су овде ухватили су 6000 кријумчара.
Обраћање Каталин Новак
- Да бисмо чували наш мир, морамо да обезбедимо да контакти остану ван наших граница, да направимо разлику између миграната и илегалних миграната.
Вучић и Новак разговарали су са представницима различитих граничних служби Мађарске.
Након обраћања медијима, планирана је презентација техничких уређаја и опреме.
Мађарска је још 2015. године поставила баријере дуж границе са Србијом, у дужини од 175 километара, које су у међувремену додатно ојачане. Представници Србије, Мађарске и Аустрије су у новембру, током сусрета у Београду, потписали Меморандум о сарадњи три земље како би се што ефикасније бориле против илегалних миграција. Тада је договорено и три земље заједнички ангажују већи број полицајаца на граници према Северној Македонији, као и да укључе и значајну опрему, аутомобиле са термовизијским камерама, како би се одбрана од илегалних миграција пребацила на јужне границе.
- Србија не жели да буде паркинг за илегалне мигранте - поручио је тада председник Вучић и поручио да је Србија према избеглицама и према онима којима је тешко увек имала разумевања и показивала солидарност и то ће радити и даље.
Истакао је да је број илеганих миграната у Србији готово удвостручен у односу на прошлу годину, као и да најчешће стижу из правца Северне Македоније и Бугарске. Највећи број миграната у Србију стиже из Авганистана (40 одсто) и Сирије (30 одсто), као и из Пакистана, Бурундија и Марока, навео је Вучић.