Ево зашто је важан Вучићев пут у Пекинг
Пре билатералних састанака премијер Србије ће учествовати на Форуму за међународну сарадњу
Председник Владе Србије Александар Вучић састаће се у уторак, 16. маја у Пекингу са председником Кине Си Ђинпингом и председником владе те земље Ли Кећијангом. Очекује се да ће се на столу наћи договор о отварању директне авио линије Београд-Пекинг.
ВУЧИЋ ИДЕ У КИНУ: У уторак сусрет са Си Ђинпингом
Двојица лидера вероватно ће разговарати и о приватизацији РТБ “Бор” и аеродрома “Никола Тесла”.
Вучић у Кину путује у сутра, 11. маја, а пре билатералних састанака, он ће у недељу и понедељак учествовати на форуму за међународну сарадњу у оквиру стратегије “Један појас, један пут”. На овом скупу ће учествовати председници и премијери 28 држава међу којима је и председник Русије Владимир Путин.
“Један појас, један пут” је велика кинеска иницијатива за економску сарадњу усмерена пре свега на област Евроазије, али са намером да се у будућности прошири и на друге регионе.
Представници Кине су изјављивали да су за сарадњу у оквиру ове иницијативе заинтересоване и западне земље попут Немачке и Француске које ће на форуму представљати високи дрзавни званичници.
Вучић разговарао са словеначком министарком одбране о војно-техничкој сарадњи
Реч је о стратегији покренутој 2013. године чији је циљ стварање инфраструктруе и ближих односа између земаља Евроазије у оквиру развоја новог Пута свиле – коридора за директну испоруку робе са истока.
Наиме, Југоисточна Европа нуди Кини оно што би Брисел хтео да спречи: приступ тржиштима Европе. У томе предњачи Србија, што се види и кроз реализацију кинеских инвестиција у нашој земљи.
ВУЧИЋ ОДГОВОРИО ВОКЕРУ НА ПРИЧЕ О ВЕЛИКОЈ АЛБАНИЈИ: Немој више да нам претиш!
Интересовање Кине за инфраструктурне пројекте у Србији је велико. За ауто-пут око Београда су у априлу кинески инвеститори обећали више од 200 милиона евра.
У марту је једна кинеска фирма почела са градњом деонице ауто-пута Е-763 између Сурчина и Обеновца, а уговор о реализацији тог пројекта је потписао председник Си, када је прошлог лета био у Србији. Градња једног индустријског парка под вођством корпорације ЦРБЦ, већ је почела.
Србија још није једна од главих туристичких дестинација за Кинезе, али број кинеских туриста се повећава. Прошле 2016. године било их је за 29 одсто више него 2015. Можда 43.000 посетилаца годишње још не чини стуб привреде, али у поређењу са 12.000 туриста у 2011, то је почетак с којим може да се ради.
Вучић сада полаже наде у директну авионску линију Београд-Пекинг. За овогодишњи сајам је први пут осмишљена брошура са две туристичке руте за Кинезе. Једна од њих има наслов „Балкан без граница”. Оно што неком звучи као миран годишњи одмор, за стратеге у Бриселу је разлог да пребледе – јер сувише звучи као Европа на мала врата.