Вучић у среду на састанку балканске четворке у Солуну
Претходни састанак "четворке" одржан је у Букурешту, крајем априла
Председник Србије Александар Вучић учествоваће у среду, 4. јула, у раду Високог савета за сарадњу између Србије, Грчке, Бугарске и Румуније, у Солуну, сазнаје Танјуг. Биће то 4. по реду састанак "балканске четворке".
Прочитајте и:
Према незваничним информацијама, тема разговора председника Вучића, грчког премијера Алексиса Ципраса, премијера Бугарске Бојка Борисова и румунске премијерке Вјорике Данћиле биће највећим делом посвећен инфраструктурним пројектима у циљу међусобног повезивања четири земље и целог региона.
Претходни састанак "четворке" одржан је у Букурешту, крајем априла, када је председник Вучић захвалио Румунији, Бугарској и Грчкој на снажној подршци нашој земљи на њеном европском путу и поручио да Србија жели да буде прва следећа земља чланица ЕУ.
Вучић је тада најавио и формирање Радне групе у којој би били министри саобраћаја, транспорта и комуникација, а била би ангажована на конкретизацији договорених пројеката, како би спремно дочекали Самит Кина 16, који ће се одржати 7. јула у Бугарској.
Не мање важан резултат тешње сарадње четири земље, како је тада предочено, јесте и увећање робне размене наше земље са партнерима из "четворке", а то је праћено растом броја туриста из тих земаља у Србију, али и из Србије у све три земље.
Кључно је ипак да су остале чланице "четворке" - земље чланице ЕУ, те је Србији утолико значајније партнерство у оквиру ове регионалне иницијативе.
На састанку у Букурешту било је речи и о аутопуту Темишвар - Београд, аутопуту ка Бугарској, затим ка Скопљу али и како модернизовати пругу Ниш -Димтровград - бугарска граница, како ојачати дигиталну инфраструктуру... и решити неке проблеме као што је онај на Ђердапу. То ће свакако бити теме и предстојећег солунског састанка.
Претходни састанак у истом формату одржан је почетком децембра 2017. у Београду, а први - октобра прошле године, у Варни, на којем је покренута идеја о оживљавању закључака самита у Солуну 2003, када је иначе уследио талас проширења ЕУ.