ВУКОСАВЉЕВИЋ: После неколико година кризе ''Вук'' је почео да живи новим снажним животом
Леп пример како у области културе са новом енергијом и новом организацијом и новим савременијим приступом наше установе културе могу да функционишу како доликује - сматра министар културе Владан Вукосављевић
Већ нешто више од годину дана у Установи културе "Вук Стефановић Караџић" одвија се читав низ програмских активности и многи млади људи добијају шансу за уметничко стварање, казао је вечерас министар културе и информисања Владан Вукосављевић у Установи културе "Вук Стефановић Караџић" .
Вукосављевић је у присуству професионалаца из области књижевности, међу којима и Ивана Димић, овогодишње добитница НИН-ове награде разговарао са професорима и студентима Факултета драмских уметности.
Министар културе и информисања је нагласио да је Установа културе "Вук Стефановић Караџић" добила снажан импулс од када је пре годину дана њен оснивач постао Град Београд а на њено чело дошао глумац Светислав Гонцић.
"После неколико година кризе ''Вук'' је почео да живи новим снажним животом и то је леп пример како у области културе са новом енергијом и новом организацијом и новим савременијим приступом наше установе културе могу да функционишу како доликује"
Он је нагласио да може да буде модел успешног функционисања за неке сличне установе културе у Србији
- Имамо добар пример и узор и настојаћемо да такав модел подстакнемо и у другим срединама нарочито у унутрашњости земље. Србија има много градова у којима је културни живот доста вибрантан али им је потребан нови имплулс, нова енергија, нова организација, свест о томе да о њима неко брине - казао је министар Вукосављевић.
Према његовим речима, важно је да се људи у тим срединама мало подстакну да раде креативније да се створе бољи услови за стваралаштво као што је то случај у Установи културе "Вук Стефановић Караџић" "која представља изузетно позитиван пример" .
Списатељица и драматуршкиња Ивана Димић актуелна добитница НИН-ове награде за роман године, казала је да је очарана идејама и концептом Светислава Гонцића.
"У ''Установи културе Вук Стефановић Караџић'' Гонцић је отворио простор за младе драматурге и писце. Гледала сам представу која се дешава у трамвају под насловом ''Tramvaj звани самоћа'' у продукцији ''Вука'' коју су написале четири младе студенткиње драматургије. Сигурна сам да ће та представа бити играна на Битефу. Ако постоји нешто смислено да се ради у култури то је управо Гонцићев концепт отварања простора младим талентованим креативним људима." казала је Димић.
Она је наласила да у Србији баш као у Енглеској треба неговати талентоване младе писце.
У разговору са студентима и професорима ФДУ Вукосављевић је нагласио да је у свим културним просторима младим људима тешко да се пробију,
- То су углавном окамењени, структуирани, наслеђени системи и јако је важно за младе људе да дођу у ситуацију да се њихова дела изведу први пут, да направе контакт са публиком. Простор ''Установе културе Вук Стефановић Караџић'' пружа могуцност да млади људи чвршћим кораком ступе на културну сцену, да се окушају, да имају право и на погрешан корак, на пораз из којег ће научити нешто - рекао је он.
Важно је, истакао је, да они уђу у костац са изазовима као што је публика или културна јавност, критика.
"Раније смо имали ситуацију у којој млади људи чекају да би се појавили у јавности у било ком виду стваралаштва, својим делом, ставом, критичким потенцијалом. ''Вук'' је дом за афирмацију младих људи који су будућност српске културе", казао је Вукосављевић.
Димић је истакла пример нашег академика Душка Ковачевића који је на другој години студија драматургије имао драму "Радован Трећи"
- Да није било Борислава Михајловића Михиза драматурга у Атељеу 212 који је умео да подржи младог писца и његово дело, Ковачевићева судбина би можда ишла другим путевима. За младе драмске писце је јако важно да имају разумевање позоришта - казала је Димић.