За пут у Шенген зону потребно ОДОБРЕЊЕ?! Ово је права истина о новим правилима ЕУ за путнике из Србије
Вест која је узнемирила прошле недеље грађане Србије
Грађани Србије не треба да брину да ће им путовање у шенген зону бити отежано увођењем новог система за путнике, поручују из Брисела.
Улазак у ЕУ: Једноставнија нова процедура за шенгенску визу
Успостављање новог Европског система за одобравање путовања (ЕТИАС), предлог Европске комисије који постоји још од 2016, прошле недеље је потврдио Одбор за грађанске слободе (ЛИБЕ), а да би ступио на снагу још чека на усвајање надлежних тела Европског парламента и Савета министара ЕУ.
Европска унија уводи ново правило за Балкан: За пут у Шенген зону потребно ОДОБРЕЊЕ
Та вест узнемирила је прошле недеље грађане Србије (и Балкана) који су помислили да ће надаље за њих важити посебна правила путовања, као и да ће им одлазак преко границе бити знатно отежан.
Шта је ЕТИАС?
Ипак, из Одбора за грађанске слободе ЕУ поручују да места паници нема и да ће нова процедура умногоме олакшати и убрзати бирократију која их иначе чека на граничним прелазима. Ради се о систему који ће се примењивати на становнике држава ван ЕУ који могу да путују без виза.
- Прво, морамо да нагласимо да се не ради ни о каквим визама. ЕТИАС није виза. Путницима који иначе путују без виза у шенгенски простор, та могућност никако неће бити ускраћена и ЕТИАС то неће променити. Ради се о лакшем, јефтинијем, бржем и приступачнијем систему провере путника који ће у 95 одсто случајева резултирати позитивним одговором у року од неколико минута. У питању је мали, али неопходан, процедурални корак који ће свим путницима који путују без визе омогућити да избегну бирократију и кашњења приликом представљања на границама. Дакле, ЕТИАС не само да ће поштовати безвизни статус већ ће и олакшати прелазак спољне шенгенске границе за држављање трећих земаља - кажу за Блиц из Одбора за грађанске слободе.
Они поручују да ће систем спречити илегалне имиграције, да ће побољшати граничне контроле, уштедети време путницима, као и да ће представљати корисно средство у борби против криминала и тероризма.
Како се попуњава?
Како даље наглашавају, да би се попунио ЕТИАС формулар није неопходан одлазак у конзулат, не постоји подношење пријава, нема биометријске регистрације, а прикупља се "значајно мањи број информација" него у случају поступка подношења захтева за издавање визе.
- Примера ради, тренутна процедура издавања шенгенске визе може трајати до 15 дана, а у неким случајевима и 30, па и 60. ЕТИАС формулар се попуњава онлајн (преко интернета). Попуњавање траје око 10 минута, а у 95 одсто случајева позитиван одговор стиже одмах. Таква дозвола важиће наредних пет година са неограниченим уласком у шенгенски простор - додају.
Пријава се врши само једном, а путује се неограничен број пута.
Које информације ће се тражити од нас?
Из ЛИБЕ наглашавају да ће формулар садржати низ "базичних питања" о путницима, како кажу, знатно мање него кад рецимо тражите визу за САД. Путници старији од 18 година ће такође морати да плате таксу у износу од 10 евра (са могућношћу ослобађања од плаћања за особе млађе од 18 година, старије од 60 година, чланове породица држављана ЕУ и студенте и истраживаче који путују у академске сврхе).
Пример захтева:
- Лични подаци (име и презиме, датум и место рођења, пол, националност...)
- Путна исправа (подаци пасоша)
- У коју државу прво улазите
- Разлог путовања
- Сигурносна питања која се тичу јавног здравља
- Криминална позадина (да ли сте били осуђивани, поседујете ли криминални досије)
- Да ли сте се оглушили о забрану уласка у неку ЕУ земљу или одбили да изађете.
Након попуњавања формулара, врши се аутоматска провера идентитета и пасоша, а одговори се узимају у разматрање и врши се скенирање (да ли се налазите на Интерполовој/ЕУРОДАЦ/ЕРИЦС... потерници).
Шта ако ме одбију?
Свако кога одбију, добиће разлоге за то, а имаће и рок од две недеље да поднесе жалбу.
"Не таргетирамо људе са Балкана"
Из ЛИБЕ наглашавају да увођење новог система нема никакве везе са таргетирањем људи са Балкана већ да се он односи на више од 60 земаља света чијим становницима је омогуићено безвизно путовање у земље ЕУ, укључујући САД и Канаду.
- Западни Балкан је кључни регион и близак партнер ЕУ. Имамо намеру да сачувамо ту блискост и партнерство, као и да олакшамо мобилност и контакте међу људима ЕУ и Западног Балкана. Пре годину дана смо предложили успостављање ЕТИАС система како бисмо ојачали своје капацитете за регулисање безбедносних и миграционих ризика повезаних са све већим бројем безвизних путника. Повећана сигурност је од међусобне користи за ЕУ и земље из који пристижу путници како бисмо заштитили наше реципрочно кретање. Како је већ речено, ЕТИАС није виза, већ јеноставан и јефтин механизам за сигурност посетилаца који се односи једнако апсолутно на све земље чији грађани путују без виза у шенгенски простор. Грађани ће и даље путовати без виза, али ће морати да добију једноставно одобрење путовања у шенгенско подручје - каже Димитрис Аврамопулос, европски комесар за миграције.
Очекује се да нови систем почне да се примењује тек од 2020. године.
Српско Министарство спољних послова: Тражили смо да нас изузму
- Имајући у виду повећан број терористичких напада, високи безбедносни ризик и уопште безбедносну ситуацију у свету, Европска комисија је проценила да је неопходно увести нови систем прикупљања информација о појединцима, који долазе у ЕУ, без претходне обавезе прибављања визе. Као будући инструмент ЕУ за прикупљање неопходних података о путницима, Европска комисија је 16.11.2016. предложила Систем за информације о путовању и његовом одобравању (ЕТИАС), чија би главна функција била заштита од илегалне миграције и јачање безбедности ЕУ - кажу и МСП.
Из МСП додају да су истог дана када је ЕК предложила увођење поменутог система, министри иностраних послова са Западног Балкана упутили заједничко писмо високој представници ЕУ за спољну и безбедносну политику Федерики Могерини, као и Димитрису Аврамопулосу и Јоханесу Хану, европским комесарима, са молбом да се будућа примена овог система не односи на земље Западног Балкана, тј. земље кандидате ЕУ и потенцијалне кандидате, због "очекивано лошег пријема ове најаве међу грађанима на Балкану".
- У одговору, европски званичници су истакли да ће нови систем повећати безбедност у Европи прикупљањем потребних информација о појединцима који улазе у шенгенску зону без визе, у циљу спречавања илегалне миграције и борбе против криминала и тероризма. Такође, поновили су да ће се систем примењивати на све земље ослобођене виза, широм света, које користе безвизни режим путовања у шенгенску зону. Сходно томе, ЕТИАС неће бити дискриминаторски за грађане са Балкана, а укључиваће и држављане САД, Аустралије, Канаде, итд - додају у МСП.