"Запад још није схватио да СРБИ НЕЋЕ УЛТИМАТУМЕ, али ВРЕМЕ ЈЕ ЗА БОЉЕ": Француској ВАЖНО ДА МАКРОН ДОЂЕ У СРБИЈУ!
- Биће то први долазак једног француског председника још од Жака Ширака 2001. Прошло је 18 дугих година. Њен циљ је да допринесе нормализацији односа између Француске и Србије - рекао је Блед.
Предстојећа посета председника Француске Емануела Макрона Србији је сама по себи веома важан догађај чији је циљ да допринесе нормализацији односа две земље, сматра француски историчар и инострани члан САНУ Жан-Пол Блед.
- Биће то први долазак једног француског председника још од Жака Ширака 2001. Прошло је 18 дугих година. Њен циљ је да допринесе нормализацији односа између Француске и Србије - рекао је Блед.
Шта пише у Минхенском извештају: Хоће ли Србија ускоро постати чланица ЕУ?
То ће, додаје, за логичну позитивну последицу имати даљи развој сарадње која се, имајући у виду историјске везе, подразумева.
- Откако је преузео функцију, Емануел Макрон има жељу да динамизира спољну политику Француске, у општем смислу, а с тим у вези, односи са Србијом су од великог значаја, јер је она незаобилазан партнер на Балкану - каже француски професор са Сорбоне.
Чини се, додаје, да је на одређен начин у односима са Србијом чак старо пријатељство у Француској поново освојило терен. Међу обичним светом постоји приврженост што је оснажила и стогодишњица заједничке победе у Првом светском рату и изузетних француско-српских односа из тог периода, наводи он.
Блед је, иначе, како сам каже из солидарности са српским народом био у Београду током бомбардовања Србије пре 20 година. На питање да ли су преговори у Рамбујеу и Клеберу били увод у бомбардовање Блед каже да су они били засновани на непознавању историје јер "нас историја учи да Срби не пристају на ултиматуме. Видело се то и 1914. и 1941. а онда ето и 1999. године".
У међувремену, 20 година после бомбардовања, дошло је до ублажавања става који је у оно време владао у Француској.
ЗАВРШЕН ДУЕЛ! ВУЧИЋ ЖЕСТОКО РАСТУРИО ТАЧИЈА У МИНХЕНУ: Дао му Бриселски споразум да покаже где пише да Србија треба да допусти Косову улазак у међународне институције
- Ствари су се дешавале тихо, без наглих промена. Овај феномен се догађао, чини ми се брже него што смо очекивали, што је сигуран сам, засновано и на чињеници да нас је кроз историју везивало савезништво. Постоји позитиван помак, увек наравно може боље, али смо на добром путу - закључио је француски историчар.