Завршен Самит лидера западног Балкана у Трсту, потписан Уговор о Транспортној заједници
Главна порука самита било је јачање регионалне сарадње
Потписивањем Уговора о Транспортној заједници вечерас је у Трсту завршен 4. Самит лидера западног Балкана, који се организује у оквиру Берлинског процеса.
Главна порука самита било је јачање регионалне сарадње, односно повезивања на западном Балкану, као кључном елементу за убрзање европских интеграционих процеса региона, јачање економске сарадње, превасходно у области сектора малих и средњих предузећа, ИТ сектора, науке...
Битан сусрет на маргинама Самита у Трсту: Ево око чега су се сагласиле МЕРКЕЛ И БРНАБИЋ
Премијерка Брнабић на Самиту у Трсту: Сви морамо размишљати победнички!
Овогодишњи самит био је уједно и прва званична активност српске премијерке Ане Брнабић, откако је ступила на ту функцију.
Она је, на састанцима са немачком канцеларком Ангелом Меркел, европским комесаром за проширење Јоханесом Ханом, представницима Европске инвестиционе банке и Светске банке, као и премијерима Македоније и Словеније Зораном Заевим и Миром Цераром, као и на састанку свих лидера, поручила да је Србија много урадила у претходних неколико година на стварању повољне инвестиционе климе у земљи, јачањем економске и политичке стабилности.
Како је истакла, фискална консолидација и макроекономске реформе омогућиле су да српска економије крене узлазном путањом, али, подвукла је, то није довољно и треба радити још како би наша земља напредовала брже ка друштву развијених европских земаља.
Према њеним речима, кључ успеха јесте стављање у фокус младих, односно дигитализација у пуном капацитету, развој ИТ сектора, као и стварање услова за што више стартапова и иновационих пројеката.
Брнабић је нагласила да је предузетничка енергија младих нешто што наша држава, али и остале у региону морају да искористе како би се што боље економски повезале и привукле нове инвеститоре.
Српска делегација потписала је са Европском инвестиционом банком последњи уговор за реконструкцију четири клиничка центра у Србији, а саговорници су се сагласили да је покретање предузетништва веома значајно за наставак реформи.
И представници Светске банке оценили су позитивно реформске кораке Србије, и најавиле да ће ове календарске године одобрити Србији новац за пројекте унапређења развоја деце у раном детињству, као и за деловање у случајевима проглашења ванредне ситуације.
Из Светске банке су поручили да би фокус нове српске владе требало да буде и на реформи јавног сектора, како би приватни сектор постао мотор развоја наше земље.