Завршена расправа у Скупштини о литијуму: Наставак сутра у 10 ЧАСОВА, Брнабић и Миливојевић ушли у жестоку полемику
Скупштина Србија завршила је данашњи рад, а седница на којој се расправља о предлогу за измену Закона о рударству и геолошким истраживањима коју је предложило 86 опозиционих посланика биће настављена сутра у 10 сати.
Посланици Скупштине Србије данас одржали прву седницу редовног јесењег заседања. На дневном реду је била једна тачка - разматрање измена Закона о рударству и геолошким истраживањима, којима се тражи забрана истраживања и експлоатације бора и литијума.
Заседање је почело интонирањем химне Србије, али је убрзо прекинуто јер је председница Скупштине Ана Брнабић констатовала да нема кворума. Она је одредила паузу до 11.10 сати, после чега је заседање настављено. Уз помоћ електронског система утврђено да је у сали 223 посланика. Председница Скупштине Ана Брнабић је замолила посланике СНС-а да дозволе кворум.
Усвојена је прва предложена тачка дневног реда - предлог измена Закона о рударству и геолошким истраживањима. "За" је гласало 220 народних посланика, није гласало три, а уздржаних није било.
Брнабић је, након излагања, одредила паузу у заседању у трајању од сат времена, након чега је седница настављена.
Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић на крају данашњег рада још једном је предложила Скупштини да не прихвати предлог измена овог закона, а пре свега зато што је у супротности са стратешким интересима Србије.
Она је рекла да Србија има огроман потенцијал да допринесе енергетској транзицији.
- Наши природни ресурси пружају нам основ за развој ланца вредности што ће бити кључне користи за нашу земљу уз примену највиших стандарда - поручила је она на крају данашњег рада.
Поподневни део седнице о литијуму обележила је полемика председнице Скупштине Србије Ане Брнабић, која је наступала као овлашћени посланик посланичке групе Алекандар Вучић - Србија не сме да стане, и посланика Демократске странке Срђана Миливојевића око тога ко је довео Рио Тинто у Србију.
Брнабић је рекла да није проблем у томе ко је довео Рио Тинто, већ како је измењен Закон о рударству из 2006. године, измену коју је предложила влада Војслава Коштунице, а којом Рио Тинто једини може да аплицира за експлоатациона права.
- То сте ви обезбедили - рекла је Брнабић и цитирала тадашњег министра Радомира Наумова из Демократске странке Србије, који је рекао да то значи да право експлоатације стиче искључиво инвеститор који је извршио геолошка истраживања без расписивања тендера и права на накнаду уложених средстава.
- Могао је Рио Тинто да дође у шестом веку, али сте им ви изменом Закона о рударству 2006. године дали експлоатациона права. И нико то након тога није могао да промени - указала је Брнабић.
Додала је да је онда Демократска странка 2011. године, како је рекла, да буде сасвим сигурна да само Рио Тинто може да се пријави за дозволу за експлоатацију, поново променила закон и тај члан 52 гласи да носилац експлоатације може бити привредно друштво, односно друго правно лица и предузетник који је носилац истраживања.
Посланици Скупштине Србије завршили су за данас расправу о Предлогу закона о изменама и допунама Закона о рударству и геолошким истраживањима, који је поднело 86 народних посланика. Наставак је заказан за сутра у 10 сати.
Србија Данас/Euronews