Због чега је важан "МАЛИ ШЕНГЕН"? Нова економска шанса за цео Западни Балкан!
Проблеми који оптерећују Западни Балкан су ратно наслеђе, националне поделе, ничим оправдане националне аспирације и перманентна фрустрираност грађана својим положајем.
Иницијатива за успостављање "Малог Шенгена" уколико се у потпуности имплементира може означити крај суревњивости и дилема 19. века међу народима Западног Балкана. Ово наводим из неколико разлога.
Проблеми који оптерећују Западни Балкан су ратно наслеђе, националне поделе, ничим оправдане националне аспирације и перманентна фрустрираност грађана својим положајем. Јефтине и заводљиве идеје с времена на време освоје бираче, и дају предност у односу на економски развој, правну државу, мулти-етнички склад и несметано кретање људи, роба и капитала.
"Мали Шенген" свакако неће инстант омогућити да ране из прошлости зарасту, и да различите интрепретације историје ишчезну, али даће шансу економији. Регион ће узајамно почети да се повезује без препрека, мислим да ће економска размена прва заживети. Када ово износимо, треба да имамо на уму да је Србија водећа економија Западног Балкана, да српски извоз није безначајан у суседству - рекао је Дарко Обрадовић из Института за националну и међународну безбедност.
"ВЛАДА ХРАБРИХ ЉУДИ" СЕДНИЦА СНС-А ДО КРАЈА НЕДЕЉЕ: Дачић у влади извеснији од Шапића
КРУПНЕ ЗВЕРКЕ НА УДАРУ! Вучићу ће борба против корупције бити на врху листе приоритета
НЕМАЧКИ ДИПЛОМАТА ИЗНЕО НЕПОЗНАТЕ ДЕТАЉЕ О РАТУ У ХРВАТСКОЈ: Ово је истина о плану З-4!
Управо повезивање око заједничке визије будућности региона је оно што је неопходно. Регион који дели заједничку будућност има и способност да се одупре алтернативама, које са собом носе деструкцију, националне поделе и изолацију од савремених светских токова.
Вашингтонски споразум кроз "Мали Шенген" креира платформу која ће омогућити и енергетску диверзификацију и регион ослободити руске енергетске уцене. Да ли ће Србија признати Косово или неће, није тема у овом тренутку уколико постоји оквир без царинских и административних баријера, уколико постоје чврсте гаранције из САД да неће бити унилатералних мера од стране Косова.
На овом месту бих подсетио да је мир у Европи дугорочно обезбеђен на основу два документа. Први је Уговор о Европској Унији, а други је Атлантска повеља. Уговор о европској заједници за угаљ и челик је, до јучерашње љуте противнике, економски повезао и растеретио терета прошлости у односу на економију и рационалне изборе - рекао је Дарко Обрадовић из Института за националну и међународну безбедност.
Атлантска повеља је 1948. године креирала заједничку безбедносну архитектуру Европе, формирала јединствену команду, упутила државе једне на друге, ради заштите суверенитета савезника, али и поражених, али и очувању вредности деморкатије и слободног тржишта. Заједничко и једном и другом документу је да су управо САД биле гаранција спровођења и имплементације ових докумената из којих су проистекли ЕУ и НАТО, коју чине демократске и најразвијеније државе света.
Управо са овом аналогијом увиђамо да само ауторитет САД представља оквир у коме је могуће спровести у оперативно функционисање "Мали Шенген". "Мали Шенген" није одлука емоција, већ одлука рациа - рекао је Дарко Обрадовић из Института за националну и међународну безбедност.