Због овога Тачи и Харадинај имају ноћне море: Ево шта је Заједница српских општина
5 година чекамо формирање ЗСО
Већ 5 година од потписивања бриселског споразума власти у Приштини тврде да нису успеле ни да прочитају одредбе о Заједници српских општина. Међутим, разлог за такве изјаве албанских представника је то што ЗСО представља њихову најгору ноћну мору и руши њихове снове о каубојском начину руковођења јужном српском покрајином.
Прочитајте и:
ЗСО на Косову је одређена као правни субјект дефинисан Статутом са циљевима одређивања јавних функција и пружања услуга. Предвиђено је да она има Скупштину, председника, Савет, Одбор, Управу, Канцеларију за жалбе, Седиште и сопствени буџет који ће моћи да финансира и Република Србија.
ЗСО ће бити формирана 20. априла
Председник Српске листе Горан Ракић рекао је после састанка са председником Србије Александром Вучићем да ће 20. априла на пету годишњицу Бриселског споразума 10 општина са већинским српским становништвом формирати Заједницу српских општина!
Можда власти у Приштини заиста нису стигле да прочитају опште и завршне одредбе споразума, где се наводи да ће Заједница имати своја обележја, грб и заставу, а такође има право на покретну и непокретну имовину, учешће у власништву предузећа. Ако Тачи и Харадинај нису стигли то да виде, онда ће њихов кошмар бити додатно гори када то сазнају, па се може очекивати и презнојавање у сну албанских вођа на Косову и Метохији.
Председника и потпредседника ЗСО бираће Скупштина из редова чланова скупштина општина које чине Заједницу и њихових градоначелника, а Скупштину чине представници именовани од стране сваке од општина у Заједници понаособ, а из редова њихових изабраних чланова.
Савет би представљао једно саветодавно тело које ће чинити највише 30 чланова из редова житеља општина које чине Заједницу, укључујући све градоначелнике општина које су део Заједнице.
ЗСО ће имати и Одбор који ће чинити седам чланова изабраних од стране Скупштине из редова градоначелника и житеља општина које су део Заједнице.
Неће нам ваљда господа Тачи и Харадинај рећи да нису прочитали део споразума у ком је предвиђен начин и извор финансирања Заједнице, где се као један од могућих извора наведи и Република Србија.
Господо, лидери албанских представника, то је одредба са којом ћете морати да се помирите и сутра ће постати реалност, а вама остаје само да се надате да Србија неће довољно новца издвајати за ЗСО, али да ли и сами верујете да ће се тај ваш нови сан остварти?
Планирано је да ЗСО чине општине Северна Косовска Митровица, Зубин Поток, Лепосавић, Звечан, Штрпце, Клокот-Врбовац, Грачаница, Ново Брдо, Ранилуг и Партеш. Такође ће се разговарати и о укључењу Општине Гора у Заједницу српских општина.
Ђурић: Заједница српских општина је будућност Срба на КиМ
Једна од најзначајнијих одредаба о ЗСО јесте да када једном буде формирана, може бити укинута само одлуком општина које су у њеном саставу. Због тога је веома битно да се очува српско становништво на том простору, да имамо добар природни прираштај и да српско становништво буде безбедно од могућих поновних напада терориста.