Исповест Маре из Београда која скупља изгореле свеће: У цркву је ушла скоцкана жена, а онда је настао СКАНДАЛ
Чистећи руке од песка почела је причу
Верници одлазе свакодневно у цркву, у зависности од количине слободног времена свако има неко одређено доба дана када посећује верске установе. Мара, жена која скупља изгореле свеће у капели од цркве, испричала је за портал SrbijaDanas.com како се људи моле као и то да ли је радеће овај посао доживела неку непријатност.
СВЕЋУ ПАЛИМ, КОЛАЧ СЕЧЕМ: Знате ли како смо почели да славимо славе?
Знате ли шта значи реч АМИН? Стално је користимо, а ово је права ИСТИНА
На питање да ли постоји одређено доба дана када људи посећују цркву, Мара је рекла да нема и да они стално имају посла, као и то да памти људе који долазе стално.
- Претежно долазе исти људи, ујутру и увече. Има на пример и оних који долазе и ујутру али и увече. Људи у пролазу, они са посла или старији људи свако одређује када ће доћи у цркву – почиње причу Мара, док чисти руке од песка и воска.
Разлози због којих људи долазе у цркву су разноразни. Неко долази да запали свећу за живе неко за мртве, али свима је једно заједничко – моле се у тишини.
- Долазе људи за разне обреде, а не само за преминуле и за опела. Долазе људи за све. Идете тамо где вам се свиди и када осетите потребу, ту идете да се помолите. Људе се углавном моле у себи, и у капелици док пале свеће, а и у цркви. Има људи који читају молитву, или нешто читају, али нисам чула да се моле наглас. Али не би то ни било фер да се моле наглас. Свако се моли за другачију ствар и не би било ни у реду да се то ради наглас. У цркви би требало да буде тишина – наставља Мара.
Занимало нас је да ли су све свеће које се продају од чистог воска или су претежно парафиснке, и које људи више пале.
- Пале се подједнако и воштане и парафинске свеце. Мада да ли је то стварно восак?! Нема толико ни пчелица па самим тим ни воска. А сада све лепо мирише, свега има у изобиљу можете и да обојите и да замиришете. Али по црквеном је правилније да се пале воштане свеће – рекла је Мара.
Да ли је у свакој цркви правило да се на доњем нивоу пале свеће за мртве, а на горњем за живе, Мара је рекла да није сигурна али да је чула приче да није у свакој цркви исто.
- У већини цркава се свеће пале доле за мртве горе за живе, међутим има и оних где је све на једном нивоу. Занимљиво је то да се у неким црквама на десној страни налази део за воштане свеће а лево за парафинске, и након тога се тако и одвајају - рекла је Мара да је тако чула од људи.
А онда је поделила са нама и једну непријатност коју је доживела.
- Посао није тежак, али су људи тешки. Нећете ми можда веровати, али људи су стварно тешки. Дошла је скоро једна госпођа, лепа и скоцкана жена, неких средњих година, да ми каже "Тише мало". Прво ја нити галамим, нити певам, нити урлам, а само сам склањала сагорене свеће у канту. Мене нико ту не чује. Само радим свој посао. Ја немам ни благослов за неко полемисање - поделила је за крај Мара непријатну ситуацију у којој се нашла.