"ЖЕНЕ СУ БОЉЕ РЕАГОВАЛЕ НА КРИЗУ" Ђорђевић: Завршена онлајн конференција "Солидарност и сарадња"
Конференција се организује са намером да се истакне колико је значајна улога жена које су доносиоци одлука за друштвено-политички прогрес
Друштва којима су у време пандемије корона вируса руководиле жена дала су бољи одговор на кризу, показала су истраживања, речено је вечерас на међународној онлајн конференцији "Солидарност и сарадња - Жене лидери и свет после пандемије" у организацији Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
"ТЕПИЋ ПОЗИВА НА УБИСТВО ВУЧИЋА" Ђорђевић указао на немоћ опозиције и њено болесно виђење демократије
СТЕФАНОВИЋ У ПОСЕТИ ОВОМ ПРЕЛЕПОМ ЗДАЊУ: "За сваког Србина је празник 800 година постојања манастира" (ФОТО)
БИЋЕ НАЈЛЕПШЕ МЕСТО У ГРАДУ "Мале душе имају проблем са великим сновима и људима" Вучић одговорио на критике
На конференцији су учествовали министар за рад Зоран Ђорђевић, председница РС Жељка Цвијановић, кенијска политичарка и кандидаткиња за директора Светске трговинске организације Амина Мохамед, директорка ТВ Пинк 3 Ксенија Вучић, космонауткиња Анастасија Степанова.
Цвијановић је рекла да је веома важно да током сваке кризе постоји бар нека жена на кључним позицијама, јер, по њеним речима, жене проблемима прилазе на другачији начин.
Истакла је и да је ова година с правом проглашена годином солидарности, јер је време пандемије учинило друштво рањивим и показало да солидарност мора да постоји у сваком погледу.
Цвијановић је навела и да није била задовољна солидарношћу на почетку пандемије, јер су се државе затвориле и радиле свака за себе, али да се то касније променило.
Додала је да је ситуација у РС са корона вирусом данас боља него на почетку, јер има више медицинске опреме, заштитних средстава и већу свест након искуства.
- Ово је прилика да захвалим и мушкарцима и женама у здравственом сектору - рекла је Цвијановић.
Указала је да је било много криза и пре пандемије са корона вирусом, од економске кризе, преко поплава и суше, а да ситуацију са короном усложњава то што се не зна када ће се завршити.
- Наши животи су се променили, начин окупљања, политичког деловања, све је пребачено на виртуелни систем", рекла је Цвијановић и додала да остају и неке ствари које су и раније биле важне као што је борба за свако ново радно место.
Приметила је да жене у време кризе реагују мирније и другачије се понашају од мушкараца, и да могу да окупе велике тимове, те додала и да од појединаца зависи како се понашају институције.
- Ово је велика битка у којој се морају размењивати информације и добра пракса - поручила је председница РС.
Космонауткиња Степанова провела је четири године у школи за свемирско новинарство. Била је члан посаде на јединственом истраживању на мисији "Марс 160" током које су извршена бројна истраживања. Заступа друштво Марс у Русији. Постала је и експерт за изолацију.
- Четири месеца смо седели у изолацији имитајући да летимо. Нисмо имали сунчеву светлост, интернет. Када су ме питали како сам успела, одговарала сам им да ако желите нечим да се бавите томе морате да се посветите и да све проблеме и потешкоће треба да схватите као изазов који може да се победи - рекла је она.
Говорила сам људима да треба да се прилагоде условима и да се људска психа лако прилагођава, наводећи да неке екстремне услове можемо да схватимо као уобичајене, додала је она.
- Мислим да ће се много више људи после овог искуства определити да иду на Марс. Ближимо се тој некој космичкој будућности - сматра космонауткиња.
Ипак се нада да људи више неће бити у самоизолацији и да ће све бити добро, а пандемија корона вируса је показала и да се наука мора више развијати.
- Наш експеримент је показао да су жене у таквим условима више флексибилне и постојаније, па се надам да ћу ускоро видети такву жене у Србији која ће желети да оде у космос - рекла је Степанова.
Амина Мухамед подсетила је да је криза са корона вирусом утицала на жене и на све апсекте њиховог живота, а посебно у бизнису. Указала је и да су жене биле на првим линијама фронта у борби против пандемије.
- Нико не може да се избори сам против пандемије, потребно нам је заједништво, и емпатија и солидарност. Треба да видимо како да се заједно опоравимо - рекла је Мухамед.
Директорка ТВ Пинк 3 Ксенија Вучић је оценила да су медији у време пандемије одговорили на добар начин, али је, каже, било и неких искакања због рејтинга и тиража.
Није добро да се шири паника, јер људи који делују под паником, каже Вучић, не делују добро ни по себе ни по друге.
- Било је претеривања у смислу да људи падају мртви по улицама. То није здрав приступ теми. То се не ради. Надам се да су то биле почетничке грешке и да се неће поновити - рекла је Вучић и приметила да је било ослањања иу на друштвене мреже којима су се шириле и дезинформације.
- Овакве кризне ситуације извуку или најбоље или најгоре из људи. Чини ми се да је то био случај и са пандемијом. На почетку је извукла оно најгоре, јер су многи показали себичлук, али на срећу то није дуго трајало, а онда је дошла фаза солидарности и показало се оно најбоје у људима. Надам се да ће тако остати - рекла је Вучић.
Када је реч о улози жена, Вучић каже да су жене такве да своје најближе окружење доживљавају као породицу и као што желе да им је породица стабилна тако ће се, каже, трудити и да оркужење направе таквим.
Министар Ђорђевић као домаћин је истакао да је важно да се говори о томе шта друштво треба да уради како би предупредили проблеме који могу настати.
Навео је и да су неки статистички подаци показали да су земље којима су управљале жене боље прошле у пандемији са корона вирусом.
Ђорђевић је захвалио учесницима конференције коју је организовало Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
Конференција се организује са намером да се истакне колико је значајна улога жена које су доносиоци одлука за друштвено-политички прогрес, економски и одрживи развој, као и за стабилност једне земље.