Зликовци се на косовским изборима поделили у два блока: Ево зашто је то ДОБРО ЗА СРБИЈУ
Избори на територији самопроглашеног Косова биће веома неизвесни
Новоформирана "ОВК коалиција", настала у савезу Тачија, Љимаја и њиховог кандидата за премијера Рамуша Харадинаја, представља главну политичку снагу на самопроглашеном Косову.
Србија спремила ЖЕСТОК ОДГОВОР ако Харадинај буде преговарач у Бриселу: Ево кога му шаљемо
Немачка упозорава: КОСОВО - центар исламистичког ТЕРОРИЗМА у региону!
У претходна три дана дошло је до формирања два коалициона блока, која ће на изборима 11. јуна бити оштро супротстављена. Њих чине партије произашле из ратова 90-их, с једне, и коалиција без ОВК кадрова, с друге стране.
У првом су Демократска партија Косова (ДПК), на челу које се (након што је Хашим Тачи поднео оставку на почетку председничког мандата) налази председник скупштине Кадри Весели, Иницијатива за Косово (ИК) озлоглашеног Фатмира Љимаја и Алијанса за будућност Косова (АБК) Рамуша Харадинаја, који је и кандидат коалиције за премијера, као и девет мањих партија.
Други блок чине Демократски савез Косова (ДСК) Исе Мустафе (који је рекао да се неће кандидовати за премијера), Алијанса за ново Косово (АНК) "најбогатијег Албанца" Беџета Пацолија, и мала либерално-демократска иницијатива Алтернатива, са некадашњом министарком трговине Мимозом Кусари-Лилом на челу. Покрет Самоопредељење није склопило никакву предизборну коалицију и по свему судећи остаје трећа политичка странка на Косову.
Укрупњавање на сцени почело је позивом лидера ДСК Исе Мустафе Пацолију да уђе у предизборну коалицију и да тиме озбиљно угрози примат Тачијеве ДПК. Кадри Весели је муњевито реаговао, и из страха да ДПК више неће бити прва странка на Косову, у уторак увече одлучио да ту странку уведе у коалицију са Харадинајевом АБК и ИК, те да место премијера препусти Харадинају.
Косово је, тако, хируршки подељено и бира између две јасне политике. Сама чињеница да је ОВК листа фаворит на изборима показује да се људи из деведесетих година прошлог века на велика врата враћају у политику, сматра аналитичар Душан Јањић.
- С друге стране, морамо једном да схватимо да је Србија потписала Кумановски споразум и тамо се обавезала да пристане на разоружавање ОВК и амнестију њених лидера, осим ако су у питању ратни злочини. Јасно је да је Тачи изгубио део подршке након што је потписао споразум о Специјалном суду, и зато се сада коалицијом бори да задржи подршку. Кампања ће се, очигледно, свести на то ко је већи Албанац - прогнозира Јањић.
Када се погледају бројеви, ДПК би са мањим странкама (а без АБК и ИК) морала да се задовољи другим местом, па је због јаче коалиције била приморана да пристане на захтев до сада опозиционе АБК да њен лидер Рамуш Харадинај буде кандидат за премијера Косова.
Ако се погледају резултати последњих избора, коалиција ДПК, АБК и ИК с осталих девет партија имала би око 100.000 гласова више од коалиције ДСК и АНК и, према оценама аналитичара, та струја је сигуран победник превремених парламентарних избора.
Са прогнозама о победи Тачијеве ДПК слаже се и Јањић, али сматра да ипак није сигурно да ће Харадинај бити премијер у том случају.
- ДПК има највише шанси и он ће моћи да бира - да ли ће са Рамушом или Беџетом Пацолијем, и да ли му је довољан Пацоли или ће са њим и Мустафа. Ако ни то не буде довољно, ићи ће на што ширу коалицију. Ови избори су, заправо, производ борбе за већи комад власти између Тачија и Мустафе. Сви остали су само потенцијални уцењивачи. Срби ће, изненађујуће, највише профитирати од ове поделе. Мислим да ће и један и други блок максимално да их засипају понудама за сарадњу пре избора - сматра Јањић.