ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ СРБИЈИ! Змије преплавиле земљу, а ако не поштујете ове ствари може бити КОБНО!
Ови гмизавци примећени су и у близини школа и вртића, па су учестали позиви комуналним и специјализованим службама
Пролеће и пролепштање времена измамило је змије, које широм Србије сеју панику међу грађанима.
НАКОН ПРИЧЕ ДА ЈЕ У ВЕЗИ СА ЈЕЦИНОМ КОЛЕГИНИЦОМ ОГЛАСИО СЕ ЗОРАН: Његове речи су ЗАПРЕПАСТИЛЕ све
ШТА РАДИТИ КАДА НАИЂЕТЕ НА ЗМИЈУ:
- Станите и умирите се
- Немојте се плашити или паничити
- Припремите штап испред себе тако да, ако крене према вама, можете да је одгурнете
- Ако не оде сама, баците мањи камен близу ње, или лупкајте штапом испред ње да је отерате
- Немојте змију ударати штапом, гађати каменом или убити
Након што је у аутобусу "Ниш Експреса" ухваћена змија дугачка око два метра, која се чак једној путници обмотала око ноге, само неколико дана касније сличан стрес преживео је и Врањанац који је у аутомобилу затекао озлоглашну отровницу - поскока. Још једна змија изазвала је недавно панику на аутобуској станици у Београду измиливши из једне торбе. Ови гмизавци примећени су и у близини школа и вртића, па су учестали позиви комуналним и специјализованим службама.
ДРАМА у аутобусу за НИШ: ЗМИЈА од 2 метра девојци прешла преко ноге (ФОТО)
Проф. др Зоран Станимировић, шеф катедре за биологију на Факултету ветеринарске медицине, каже да ова појава није ништа неуобичајено.
- Ради се о томе да је, упркос топлијем времена, за змије, чији метаболизам зависи од спољних температура, још увек хладно. Стога оне траже камење и места који су осунчани. Не значи да их има више, већ да су се само концентрисале на мањем простору, наводи Станимировић и наглашава да змије обично нису агресивне, већ да је њихова улога у природи врло корисна.
Ипак, како каже, климатске промене и глобално отопљавање погодују све већој расрострањености змија и треба очекивати да ће их бити све више.
- Са миграцијама људи, мигрирају и животиње. Егзотичних врста змија и данас има на улицама Србије због несавесности узгајивача, али оне засад не могу да преживе у овим климатским условима. Међутим, не би изненадило да се, захваљујући расту температура, неке од ових врста, као што су удави и звечарке, једном појаве и код нас.
ИСТИНЕ И ЗАБЛУДЕ!
1. Отров змије је најбоље одмах исисати - НЕТАЧНО!
Рана се никако не сме исисавати, јер постоји велика шанса да у усној дупљи постоји микрораница прек које отров може ући у крвоток.
2. Рану од уједа змије прережите ножем - НЕТАЧНО
Не треба резати рану, јер се тако она још више загади, а отров иначе разређује крв тако да може доћи до обилног крварења.
3. Након уједа змије одмах отрчати по помоћ - ТАЧНО И НЕТАЧНО
Важно је да се противотров прими што пре, али је изузетно важно и да се уједена особа умири. Паника и нагли покрети или трчање убрзавају крвоток и доприносе ширењу токсина.
4. Ухватите змију након уједа да би лекари знали који противотров да вам дају - НЕТАЧНО
Лекари у домовима здравља у већини случајева не знају да препознају која је змија отровница, а која не. Тако можете угрозити безбедност других људи.
5. Не вреди причати гласно како би отерали змије - ТАЧНО
Змије не чују, већ реагују на вибрације. Најбоље је да носите штап којим можете да лупкате испред себе или шушкате по опалом лишћу или жбуњу. Змије ће се склонити саме.