ЖРТВА НАСИЉА: Ова девојчица има само 13 година, а добија претње СМРЋУ (ФОТО)
"Овакве поруке на интернету нипошто се не смеју занемарити", сматра психолог Александра Јанковић.
Американка Даниел Бреголи (13) привукла је велику пажњу америчке и светске јавности после неколико гостовања у популарној емисији "Др Фил", чија је тема било њено проблематично и насилно понашање, као и лош однос са мајком, Барбаром Ен. Захваљујући томе, Даниел је постала и класичан пример жртве насиља на интернету, које по мишљењу стручњака нипошто не треба сматрати безопасним и безазленим, а које је све више распрострањено и у нашој земљи.
Даниел оца готово да и не виђа, будући да је њену мајку напустио када се девојчица родила, а њен однос са мајком је променљив и често врло конфликтан. Иако има тек 13 година, ова девојчица имала је проблема са полицијом због крађа и насиља, али је такође успела да постане и права звезда на интернету будући да има преко 5 милиона пратилаца на Инстаграму.
МОЈА ЋЕРКА ЈЕ БИЛА ЖРТВА НАСИЛНИКА: Анабела искрено о проживљеној драми (ФОТО)
После њених прилично агресивних и шокантних наступа у популарној емисији, она је осим обожавалаца, на друштвеним мрежама привукла и велики број "хејтера", који је засипају негативним коментарима, шаљу врло сурове и увредљиве поруке, па чак и претње смрћу.
Интернет насиље над децом је услед развоја и све веће популарности друштвених мрежа чешћа појава и у Србији, а психолог Александра Јанковић каже за портал "Србија Данас" да ову врсту порука нипошто не смемо сматрати безазленим и неважним због тога што их дете добија путем интернета, а не "уживо".
- Неки људи су склони томе да отпишу важност таквих коментара на интернету, али осећај угрожености који због њих може да се развије уме да буде итекако застрашујућ. Реч је о директној агресији, а девојчица о којој говоримо или било који млад човек може да уђе у тешко параноидно стање - истиче Јанковићева.
ПРОГОВОРИЛА О ПОРОДИЧНОМ НАСИЉУ: Речи Јоване Балашевић ће вас најежити и ОХРАБРИТИ
Према њеним речима, напади којима је Даниел Бреголи изложена на мрежи јесу круна онога што се до сада догађало у њеном животу.
- Њен развој већ је значајно компромитован због озбиљних породичних проблема. Због такве биографије, она се својим проблематичним понашањем свети окружењу од којег није добила ништа лепо, и тако само срља из проблема у проблем. Њено понашање је, заправо, ауто-агресивно. Реч је прикривеном суициду јер је ово сигуран пут ка томе да она постане жртва. Мене чуди да тамошње институције нису на неки начин реаговале на гостовање малолетника у емисији зарад сензационализма. Очито, реч је о депресивној личности - каже Јанковићева.
НЕПРАВЕДНО ЗАБОРАВЉЕНА: Ова стара, српска имена имају МОЋНО значење и ИДЕАЛНА су за ваше принцезе!
Њено мишљење је да се претње на интернету нипошто не смеју занемаривати, поготово када су упућене млађим особама. И родитељи у Србији треба да схвате ову појаву изузетно озбиљно и да повуку потезе у циљу заштите своје деце, чим се укаже потреба за тим.
У оквиру нашег пројекта ЛОГ ОУТ насиље, који се реализује у сарадњи са Градом Београдом, а усмерен је на превенцију и сузбијање последица дигиталног насиља, у наредним месецима имаћете прилику да се информишете о томе како да останете безбедни на интернету, на шта треба да обратите пажњу, како да уочите злостављање у дигиталном свету и да стекнете мноштво других корисних знања која ће помоћи да у Србији расту безбедна деца.