Гласови стижу из 19 земаља: Где ће све бити отворена биралишта за нашу дијаспору
Само неколико хиљада наших сународника у дијаспори користи бирачко право
Представници српске дијаспоре имаће прилику да, за учеснике на парламентарним изборима 21. јуна, гласају на 42 бирачка места распоређена у свега 19 земаља света.
Без обзира на то што наших људи расутих по планети има скоро три милиона, од чега, према незваничним проценама, половина има право гласа, интересовање да учествују у изборном процесу је мало, те у многим државама нису испуњени минимални критеријуми да на једном месту за гласање, буде најмање сто бирача.
НАЈВЕЋА РАСПРОДАЈА У 2020. ГОДИНИ ЈЕ УПРАВО ПОЧЕЛА! Ово нам свима треба и сада је јефтиније него икад
Вучић: "Важно је да грађани изађу на ове изборе и да своје поверење дају одговорним људима"
"НА ВИДОВДАН СЕ СВЕ ВИДИ, ПА ЋЕ СЕ ВИДЕТИ КО ЈЕ ИЗДАО КОСОВО": Вучић о горућим темама
Зато, од избора до избора, у последњих деценију и по, у просеку стиже око десетак хиљада гласова по изјашњавању. Процедура је компликована, многи морају да путују до места где је бирачко место за одређену државу, што је и по неколико стотина километара, те многи одустају од гласања.
Тако се, на пример, неће чути глас наших људи из Канаде где их има око 180.000, али ни из Аустралије где живи око 100.000 наших људи. Дијаспора је бројна и у САД, а овде ће бити отворен само један пункт у генералном конзулату у Чикагу.
Наши људи који живе у земљама бивше Југославије излазе на биралишта, па ће у Босни и Херцеговини бити отворено чак 11 бирачких места, у Сарајеву, Бањалуци, Мостару, Дрвару, Требињу, Вишеграду, Добоју, Братунцу, Бијељини, Зворнику и Приједору. У Хрватској ће се гласати у нашим представништвима у Вуковару и Ријеци, док ће у Словенији, Црној Гори и Северној Македонији бити отворено по једно место у Љубљани, Херцег Новом и Скопљу.
Највише места за гласање у Европи биће отворено у Немачкој и то шест - у Берлину, Диселдорфу, Минхену, Штутгарту, Франкфурту и Хамбургу. Гласање ће бити омогућено и у четири италијанска града - Риму, Милану, Виченци и Трсту, као на три "пункта" у Швајцарској - Берну, Цириху и Лугану.
Наши сународници који живе у Русији моћи ће да се изјасне у Москви и Сочију, а у Француској - у Паризу и Стразбуру. По једно бирачко место "радиће" у Аустрији (Беч), Белгији (Брисел), Великој Британији (Лондон), Данској (Копенхаген,) Кипру (Никозија), Мађарској (Будимпешта) и Либану (Бејрут).
БРОЈ БИРАЧА
На изборима 2007. гласало је 9.872 бирача из дијаспоре, а 2008. - 18.738, што је највећи број гласова из иностранства. После тога стигло је мање листића из света, па их је 2012. било 4.256, а 2014. - 4.826. На парламентарним изборима 2016. право је искористило 6.000 људи, а на председничким изборима, годину касније, њих 9.200.
ОВАЈ ГЕСТ ЈЕ ИЗНЕНАДИО ПРЕДСЕДНИКА: Ушао у студио и није ни слутио ко ће га дочекати
(УЖИВО) ВУЧИЋЕВО ЗАВРШНО ОБРАЋАЊЕ: Верујем у енергију младих, до 2025. године просек плата ће бити 900 евра!
Лазар Гојковић, носилац листе СНС у Ваљеву: Овај град ће постати лидер РАЗВОЈА ЗЕМЉЕ
Вучић: "Спреман сам за дијалог са онима који мисле другачије"
ОБЕЋАЊА САМ ИСПУНИО, ПОНОСАН САМ НА ПОСТИГНУТО! Вучић: Водили смо најчистију кампању, без иједне ружне речи