ШТА ПОСЛЕ ИЗБОРА: Каква ће бити судбина социјалиста - нови кабинет можда тек у септембру
Према последњем пресеку ЦеСИД-а и ИПСОС-а на 95 одсто обрађеног узорка, листи "Александар Вучић - За нашу децу" следује 189 мандата у парламенту, у чијим клупама ће седети чак 159 напредњака.
Србија би нови сазив парламента требало да добије до 25. јула, док би, према незваничним информацијама, формирање будућег министарског кабинета могло да сачека и септембар, тачније изборну скупштину напредњака, који су апсолутни победници избора одржаних у недељу.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/06/21/profimedia-0534210833.jpg?itok=iOHjv7_R)
Пет листа у скупштини Смедерева: СНС-у 46 од 70 мандата
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/06/22/aleksandar_pajic.jpg?itok=0s7lMwT8)
"НАРОД ЈЕ РЕКАО СВОЈЕ, А ВОЉУ НАРОДА НЕ МОЖЕ НИКО ДА ПРОМЕНИ" Пајић изразио захвалност свим Шапчанима (ФОТО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/59996/vucic_3.jpg?itok=VvTs4P2G)
ПРЕМИЈЕРОВА ПРЕДВИЂАЊА ЗА 2016: Грађани, ево каква будућност вас чека!
Према последњем пресеку ЦеСИД-а и ИПСОС-а на 95 одсто обрађеног узорка, листи "Александар Вучић - За нашу децу" следује 189 мандата у парламенту, у чијим клупама ће седети чак 159 напредњака.
Преосталих 30 мандата добиће коалициони партнери СНС, и то по следећој формули: ПУПС девет, СДПС Расима Љајића осам, СПО и Покрет социјалиста Александра Вулина по три, а Покрет снага Србије Богољуба Карића и СНП Ненада Поповића по два. Будући посланици са листе окупљене око СНС биће и Марјан Ристичевић, из Народне сељачке странке, Милија Милетић, из Уједињене сељачке странке, и Миодраг Линта.
Изглед будућег парламента, иако коначни резултати још нису проглашени, већ сада је готово известан. Поред листа око СНС и СПС (32), посланике ће имати још СПАС Александра Шапића (12) и четири мањинске листе, којима је за улазак у парламент потребан природни праг (око 98.000 гласова). То су Савез војвођанских Мађара, који ће имати девет посланика, Албанска демократска алтернатива и Коалиција "Само право" Муамера Зукорлића - са по три народна трибуна, као и СДА Санџака Сулејмана Угљанина, са два посланика.
Тотална доминација СНС, који може да формира Владу сам, одмах је покренула спекулације о томе да ли ће се у будућој владајућој коалицији наћи досадашњи партнери напредњака - социјалисти, који ће у будућем парламенту заједно са Јединственом Србијом имати укупно 32 мандата (СПС 24 и ЈС осам).
Сценарио по којем би Ивица Дачић могао да се "пече на жеравици" су "подгрејавали", још и пре дана гласања, поједини функционери СНС, док је Вучић у изборној ноћи поручио да би у будућој власти могли да се нађу људи и са листа које нису прешле цензус.
А списак оних који су се "упецали на мамац" цензуса спуштеног на три одсто, а који нису успели да га прескоче, подужи је. Највећи губитници избора тако су странке из корпуса "бојкоташа": Покрет слободних грађана Сергеја Трифуновића (1,8 одсто), "Један од пет милиона" (0,7), Нова странка Зорана Живковића (0,3) и Уједињена демократска странка (1). У скупштинским клупама више неће седети ни радикали Војислава Шешеља, који су остали испод цензуса са два одсто, а у салу неће ући ни Чедомир Јовановић чија "Коалиција за мир" на свом салду има свега 0,3 одсто гласова.
Близу цензуса, бар према досадашњим резултатима, налазе се ПОКС, са 2,7, Суверенисти са 2,24 и "Метла 2020" са 2,4 одсто гласова. Остале листе освојиле су испод два одсто гласова.
Више информација о томе како ће изгледати нова Влада знаће се за десетак дана, када се председник Александар Вучић врати из Вашингтона, где ће 27. јуна у Белој кући бити одржани разговори са представницима Приштине. Судећи по најавама шефа СНС, тим из Немањине би могао да, уз блок око напредњака, буде проширен и за странке које нису прешле цензус. Спекулише се да би то могао бити неко са листе Уједињене демократске Србије.
За социолога Владимира Вулетића највећи губитници парламентарних избора су странке које су позивале на бојкот, али и они који су помислили да самостално могу прећи цензус од три одсто, иако је било простора за коалиције.
- Позивање на бојкот довело је до тога да је опозиција изгубила традиционална упоришта, као што су централне београдске општине, али и друга места у Србији. Судбина странака које су изашле на изборе а нису оствариле адекватан резултат, а ту мислим на ПСГ и "Један од пет милиона", сада је неизвесна.
Највећи добитници су, сматра Вулетић, СНС и Вучић, који је најбоље успео да сагледа потребе и проблеме с којима се грађани Србије суочавају. За Вулетића је изненађење избора и то што је СНС освојио готово две трећине гласова, и наводи да је то победа која обавезује, јер када неко има апсолутну власт, од њега се очекује и апсолутна одговорност.
О саставу Владе преговараће се мало дуже, без велике журбе и притисака, тако да би договор о новом сазиву могао да буде постигнут током лета, сматра извршни директор ЦеСИД-а Бојан Клачар, уз оцену да не би било изненађење да СПС не буде део владајуће коалиције.
Политички аналитичар Дејан Вук Станковић очекује да ће нова влада бити формирана тек после Скупштине СНС, за коју је рекао да је једнако важна као и управо одржани избори.
- СНС улази у нову фазу после осам година власти, па ће се ту видети ко ће остати - каже Станковић, који очекује да ће Синиша Мали бити у Влади, али би се, каже, изненадио да више од два до три садашња министра поново добију мандат.
Републичка изборна комисија саопштила је у понедељак, на основу 70,5 одсто обрађених бирачких места, да је излазност на изборима била 50,32 одсто. На овом пресеку, према подацима РИК-а, напредњаци би имали 191 мандат, СПС 32, а Шапић 11. Велики камиони "Поште Србије" у понедељак су током целог дана довозили џакове са бирачким материјалом у седиште РИК-а у Београду.
Према процедури, волонтери су истоварали материјал, који је затим пролазио КД проверу. Након тога, из врећа су вађени листићи и проверавано је да ли се бројчано стање слаже са записницима које су бирачки одбори послали.
Рок за конституисање парламента је 30 дана од проглашења коначних резултата избора, које Републичка изборна комисија треба да саопшти 96 сати од затварања биралишта. Будући да није било већих неправилности на бирачким местима, и да се не најављује значајније понављање избора у некима од њих, РИК би требало коначне резултате да прогласи до четвртка у 20 сати.
Нова влада мора бити формирана најкасније у року од 90 дана од конституисања парламента - у супротном следи распуштање Скупштине. То значи да кабинет мора да буде састављен најкасније до 25. октобра.
Иначе, у прилог оценама да су избори у недељу историјски, говоре и подаци да је СНС освојио други највећи резултат по броју добијених мандата од увођења вишестраначја. Више посланика од СНС освојио је само Слободан Милошевић 1990. године - 194, али са 46 одсто добијених гласова. ДОС је 2000. добио 176 мандата, са 64 одсто гласова.
Иако су само три већинске листе ушле у Народну скупштину, сва је прилика да ће бити бар 10 посланичких клубова. Засебне клубове, поред напредњака, социјалиста, ЈС и СПАС, највероватније ће имати и Љајић, ПУПС, СВМ...
Гласови чак 547.300 људи остали су "испод црте", јер партије за које су гласали нису успеле да пређу цензус и уђу у парламент. Ако се на то дода 129.600 неважећих листића, практично је бачено 676.900 "гласова".
Гледано по странкама, ПОКС је освојио 84.000 гласова, Суверенисти 80.900, "Метла 2020" 74.700, СРС 52.500, ПСГ 55.000, Заветници 51.000, УДС 32.600, "Здраво да победи" 28.800, Левијатан 24.100, а "Један од пет милиона" 22.200.
У 29 затвора у Србији, на изборима је гласало 82,96 одсто од укупно 8.646 притвореника и осуђеника, а највише њих поверење је дало листи око СНС, њих чак 72,28 одсто. На другом месту по броју гласова освојених у ћелијама су радикали, који су добили 7,54 одсто, затим социјалисти са 4,11 одсто и Заветници са три одсто. Листа "За краљевину Србију" добила је 2,98 одсто гласова, СПАС 1,92 одсто, ПСГ 1,46 одсто, а "Метла 2020" 1,23. Остале листе добиле су испод један одсто гласова.
Посебно је интересантно да су четири листе добиле мање од 10.000 гласова, колико је било потребно да се прикупи потписа грађана за учешће на изборима.
Тако је Коалиција за мир окупљена око ЛДП Чедомира Јовановића имала биланс од 9.800, "Нек маске падну" је освојила 8.000, Народни блок 7.900, а Руска странка 6.400, која је заузела последње место.
Недостаје нам 5.000 гласова, подносимо пријаве
Покрет обнове Краљевине Србије грчевито се бори да након првих парламентарних избора на којима су учествовали прескочи цензус. Према последњим резултатима застали су на 2,7 одсто са око 85.000 гласова. Ипак, у овој странци наглашавају да избори за њих још нису готови, јер очекују да ће се на неким бирачким местима поновити гласање због неправилности. То би им евентуално дало шансу да намакну тих 0,3 одсто потребних да прескоче праг.
Они се уздају у гласове из дијаспоре и са Косова и Метохије, који још нису обрађени. С друге стране, на покрајинским изборима у Војводини су прешли цензус и освојили пет мандата, док су се у 30 општина у Србији самостално изборили за одборничке клупе, а у још десет у коалицији са монархистичким покретима.
Лидер ПОКС-а Жика Гојковић каже да им, према неким њиховим прорачунима, за улазак у Скупштину Србије недостаје максимално до 5.000 гласова:
- Наши људи још скупљају податке, али на више од 30 бирачких места уочили смо неправилности и поднећемо приговоре. Тражимо да се тамо где су повређена правила гласање понови. На неким бирачким местима људи су се, да ли због еуфорије или алкохола, осилили па правили проблеме. Било је сликања гласача, онда сугерисања на гласачком месту за кога да се гласа, па и сукоба међу члановима бирачких одбора. Такође, комисије које су ишле у куће људи да гласају нису одражавале страначки однос у бирачким одборима.
Гојковић подвлачи да за њих изборни процес још није готов, да монархисти имају велику шансу да после 75 година први пут уђу у парламент и да је неће пропустити. (С. Ј. М.)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/06/21/tan2020-6-21_22343757_0.jpg?itok=VT7mOqjo)
СНС убедљив у Чачку, изненађење приредила Странка Руса Србије: Освојили више гласова од СРС
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/06/22/sarkisjan_i_vucic_0.jpg?itok=dlwoSkIN)
"ИМПРЕСИВНА ПОБЕДА" Саркисијан честитком изразио најдубљу захвалност Вучићу (ФОТО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/06/22/pjimage_-_2020-06-22t200850.382.jpg?itok=-HV70QYO)
СНС тражи поновно бројање гласова на Новом Београду: Победа је наша, Шапић хоће да мења резултат
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/01/19/img_8160.jpg?itok=7Pkxm2dj)
ПОКС НАЈВЕЋЕ ИЗНЕНАЂЕЊЕ ИЗБОРА: Нису прешли републички цензус, али постали парламентарни у скоро 30 градова и општина
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/06/21/104757403_2949555491749032_8191429799932647264_n.jpg?itok=h_2qBKud)
СНС је однео УБЕДЉИВУ ПОБЕДУ са 190 мандата, а ево ко би све могао да добије место у Скупштини