Каква је даља процедура после расписивања председничких избора? Ево како ће то изгледати
Председнички избори расписују се у складу са Уставом и Законом, 90 дана пре истека мандата председника Републике, који се бира на пет година
Након што је председник Скупштине Србије Ивица Дачић расписао председничке изборе за 3. април, званично је почела и изборна трка за председника Републике.
Председнички избори расписују се у складу са Уставом и Законом, 90 дана пре истека мандата председника Републике, који се бира на пет година.
Кандидате за председника Републике могу да предлажу политичке странке регистроване на дан када су избори расписани, коалиције политичких странака или групе грађана, тако што предлог по дносе РИК-у најкасније 20 дана пре дана избора.
ПОНОШЕВИ ПАЈТОСИ ОПАСНОСТ ЗА СРБИЈУ: Откривено све што су тајили Теодоровић и Чупић! (ВИДЕО)
Дачић данас расписује председничке изборе за 3. април!
ЂУКАНОВИЋ РАЗОТКРИО НАМЕРЕ ЂИЛАСОВАЦА: "Покушавају да се наметну НАТО-у да их инсталирају на власт" (ВИДЕО)
Рок за подношење кандидатура истиче 12. марта у поноћ.
Уз предлог кандидата, сваки подносилац дужан је да РИК-у достави и законом прописану документацију, као и најмање 10.000 судски оверених изјава бирача да подржавају предложеног кандидата.
Редни број кандидата на гласачком листићу утврдује се жребом на седници Републичке изборне комисије, најкасније 15 дана пре дана гласања, уз директан пренос на јавном сервису.
Избори не могу бити одржани у периоду краћем од 30 дана од дана њиховог расписивања.
На дан избора, бирачка места отоворена су од 7 до 20 часова.
Гласање се обавља на бирачким местима у Србији, као и на бирачким местима у иностранству - по правилу у дипломатско-конзуларним представништвима, која одређује РИК.
Гласање се врши заокруживањем само једног редног броја испред имена и презимена кандидата за којег се гласа.
За председника Републике изабран је кандидат који је добио већину гласова изашлих бирача, а уколико ниједан кандидат не добије већину у првом кругу, гласање се понавља у року од 15 дана од дана првог гласања.
У другом кругу избора учествују два кандидата која су добила највећи број гласова, а за председника Републике изабран је кандидат који је у другом кругу добио највећи број гласова.
Закон предвиђа и могућност трећег круга ако кандидати добију исти број гласова.
Резултате избора, Републичка изборна комисија објављује у року од 96 цасова од затварања бирачких места и они се објављују у "Службеном гласнику".
Мандат председнику Републике почиње полагањем заклетве пред Народном скупштином.
Републичка изборна комисија раније је већ донела одлуку да ће гласачки листићи за гласање на изборима за председника Србије бити плаве боје, док ће контролни листић за проверу исправности гласачке кутије бити боје цигле.
Председник Александар Вучић за шефа државе изабран је на априлским изборима 2017. године када је већ у првом кругу добио подршку већине грађана Србије.
Ове године, председнички избори биће одржани заједно са ванредним парламентарним и локалним изборима у 13 локалних самоуправа.
Председник Вучић ванредне парламентарне изборе за 3. април расписао је 15. фебруара, а истог дана председник парламента Ивица Дачић расписао је локалне изборе за скупштине градова Београда и Бора, и скупштине општина - Аранђеловца, Смедеревске Паланке, Лучана, Медвеђе, Књажевца, Бајине Баште, Дољевца, Куле, Кладова, Мајданпека и Сечња.