ПЕТ ВАЖНИХ ПОРУКА НАКОН ИЗБОРА: Вучић неприкосновен, Ђилас и Мариника доживели потпуни ФИЈАСКО
Аналитичари се слажу да је странка ССП доживела велики неуспех.
Лидер напредњака показао доминацију, Дачић је врло лукаво поставио слоган да ће бити премијер, што му је помогло. Србија, за разлику од неких других земаља, нема проблем с екстремном, радикалном десницом, оцењују саговорници.
Шеик Мухамед бин Зајед ал Нахјан честитао Вучићу победу на изборима
НИЖУ СЕ ЧЕСТИТКЕ И ЛЕПЕ ЖЕЉЕ: Вучићу стигле САЛВЕ ПОХВАЛА, ево ко је све послао поруку председнику
ЂИЛАС ПОСЛЕ ДЕБАКЛА НА ИЗБОРИМА У ТЕШКОЈ ДЕПРЕСИЈИ: Крије се од новинара, неће да се јави ни Мариники, ни Поношу!
Управо завршени избори показали неколико важних ствари, а најуочљивија је да је Српска напредна странка (СНС) и даље убедљиво најјача на политичкој сцени Србије, показује анализа.
Избори су на сва три нивоа потврдили значајну доминацију Александра Вучића и његовог СНС. Вучић је на председничким изборима остварио још један велики подвиг, за који аналитичари признају да се ретко виђа, а то је да је на два узастопна директна гласања добио подршку од више од два милиона гласова. Овога пута чак око 2,3 милиона. СНС ће имати убедљиву већину и у парламенту, иако недовољну за самосталну власт, па аналитичари очекују да ће постизборна комбинаторика бити занимљивија него у претходним изборним циклусима.
Амбиција опозиције без покрића
Србија је знатно скренула удесно, јер су гласови претворени у мандате створили парламент у ком ће седети велики број десно оријентисаних странака. Од седам листа које су се бориле за цензус, ушле су чак четири, од којих су три са десног политичког спектра, а то само значи да Србија има кризу левице.
Аналитичари се слажу да су социјалисти демонстрирали да имају чврсто бирачко тело. Истовремено, резултати гласања су распршили нереалне амбиције које је пре избора показивала опозициона групација коју предводи Драган Ђилас. Поготово се то односи на Београд, где су недељама агресивно већ унапред рушили стару и формирали нову власт. Међутим, резултати у престоници показују да је целокупна опозиција далеко од шансе да намакне већину.
Пет поука
1. Александар Вучић и његов СНС неприкосновени
2. Неуспех коалиције око Ђиласовог ССП
3. Србија знатно скренула удесно
4. СПС потврдио да има традиционално стабилно бирачко тело
5. Изборни праг прескочиле чак четири странке које су биле на ивици цензуса
Политички аналитичар Владимир Вулетић каже да су ово главни закључци који се могу одмах прочитати из резултата избора.
- Вучић јесте показао доминацију, а оно што је парадоксално јесте да он никад није био јачи, а странка први пут од 2012. није у позицији да сама формира власт. То открива да се он највише трудио у кампањи, а да су многи у СНС и коалицији покушавали да се шлепају уз њега. Србија је отишла удесно, али, за разлику од неких других земаља, нема проблем с екстремном, радикалном десницом. Она је и овога пута изузетно слаба, далеко испод цензуса, а ту пре свега мислим на Шешеља и организацију Мише Вацића. У парламенту ће седети десница, али то су системске странке, које се противе глобализму и евроинтеграцијама. Због тога ће бити посебно занимљиво како ће се проевропска опозиција постављати према иницијативама СНС које се тичу европског пута Србије, а које ће ова десница одбацивати - напомиње он.
Левица невидљива
Вулетић сматра да је лидер Ивица Дачић одиграо добро на изборима, а да је Ђилас забележио релативни неуспех.
- СПС има традиционално чврсто бирачко тело. Упркос свему, та партија је једна од ретких која је опстала, можда пре свега захваљујући кадровима и чињеници да има своје људе дубоко у структури. Дачић је врло лукаво поставио слоган да ће бити премијер, и то му је помогло да оствари овај резултат, јер људи воле да се групишу око моћи. С друге стране, коалиција око Ђиласа је успела да консолидује онај део бирачког тела који је 2017. имао Саша Јанковић, ништа више од тога. Могло би им се разбити о главу то што су оптуживали целу опозицију да је прилепак Вучићу. Видећемо да ли ће променити стратегију која је досад била све контра Вучићу - објашњава он.
За Вулетића је посебно забрињавајуће што је левица невидљива.
- То је озбиљно посрнуће. Нема аутентичне левице. Ово што је ушло у парламент јесте хипстерска левица, а СПС је нека национална левица која се пред изборе сети Тита и неких елемената комунизма. Трећа левица је СДС Бориса Тадића, која је остала испод цензуса и која је жртва Ђиласове пропаганде. На буђење правих левих идеја чекаћемо очигледно још неко време - закључује Вулетић.
ЦЕСИД: Вучић показао да је снажнији од СНС
Програмски директор Цесида Бојан Клачар сматра да је Србија добила веома шаренолик и репрезентативан парламент, у ком ће бити седам националних и пет мањинских листа. Он каже да су резултати председничких избора у оквиру пројектованих и да је Вучић показао да је снажнији од СНС.
- Када се претвори у гласове, то је око 2,3 милиона гласова. Реч је о заиста респектабилном броју и веома ретко се дешава да неко два пута освоји више од два милиона гласова. Вучић је за 13 одсто добио више него странка, а то нам говори да је он трчао трку сам испред целе коалиције, могао је да рачуна на гласове СПС и мањинских странака. Видимо да је тај резервоар гласова исти као на парламентарним, али је дошло до другачије расподеле. Вест с парламентарних избора је успех деснице. Свака од тих странака дошла је до горњег лимита који су им прогнозирали истраживачи - оценио је Клачар за Прву.
Говорећи о резултатима листе Маринике Тепић, која је освојила око 13 одсто гласова, он је рекао да та групација не може бити задовољна:
- Не може се рећи да је ово добар резултат. Амбиције су им биле да буду суверено друга снага у парламенту, да ће имати изнад 20 одсто - навео је он.