КОМПЛЕТАН ВОДИЧ ЗА ИЗБОРЕ: Ево како да гласате и који документ треба да понесете
Уколико бирач није у могућности да гласа на бирачком месту услед болести, старости или инвалидитета, може гласати ван бирачког места уз претходно обавештење локалне изборне комисије.
Републичка изборна комисија (РИК) је детаљно објаснила процес гласања на ванредним парламентарним, покрајинским и локалним изборима који се одржавају у недељу, 17. децембра.
Да ли је листић ВАЖЕЋИ ако се на њему нешто нацрта? Ево који су неважећи, а који су ИСПРАВНИ
ДОБРО ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ! Ево због чега могу да вам НЕ ДОЗВОЛЕ да гласате
ЉУДИ СУ СВЕ ЗАДОВОЉНИЈИ КАКО ПРОТИЧЕ КАМПАЊА: Вучић одговорио на питање др Наде Мацуре
Провера идентитета
Када бирач стигне на бирачко место, члан бирачког одбора ће га упутити о начину кретања кроз просторију. Затим, бирач прилази члану бирачког одбора који је задужен за проверу кажипрста десне руке УВ лампом, како би се утврдило да ли је већ гласао на другом бирачком месту. Уколико је прст већ обележен невидљивим мастилом, бирачу неће бити дозвољено да гласа.
Право гласа има 6.500.666
Републичка изборна комисија (РИК) донела је одлуку о утврђивању коначног броја бирача у Републици Србији за изборе за народне посланике расписане за 17. децембар и тај број износи 6.500.666.
Како је саопштено из РИК-а, овај коначан број бирача односи се на све јединице локалне самоуправе на свим бирачким местима на дан 15. децембра 2023. године.
Идентификација бирача
Након провере прста, члан бирачког одбора утврђује идентитет бирача на основу важеће личне карте или пасоша. Уколико документи нису важећи, могу се користити уз потврду да је поднет захтев за издавање новог документа.
Уколико је у вашој личној карти односно другој јавној исправи којом доказујете идентитет наведено друго презиме од оног које је наведено у изводу из бирачког списка, бирачки одбор ће вам омогућити да гласате ако на основу ваше фотографије и ЈМБГ у наведеном документу може да утврди ваш идентитет. Пожељно је, али није обавезно, да предате и позив за гласање који би требало да вам је достављен најкасније пет дана пре дана гласања.
Гласање на бирачком месту
Бирачи потом добијају гласачки листић. Одлазе иза паравана где заокружују редни број испред назива изборне листе за коју желе да гласају, а затим пресавијају листић и убацују га у гласачку кутију.
Гласање особа са инвалидитетом
Особе са инвалидитетом које нису у могућности да се својеручно потпишу могу користити печат са подацима о идентитету или отисак прста, док их у овој процедури може заступати и њихов помагач.
Ван бирачког места
Уколико бирач није у могућности да гласа на бирачком месту услед болести, старости или инвалидитета, може гласати ван бирачког места уз претходно обавештење локалне изборне комисије.