Мариники пуна уста ПРАВОСУЂА И СЛОБОДЕ, а сатрла га до темеља 2009. године?! Тепићева заборавила да је због реформи њених сабораца 300 СУДИЈА ОСТАЛО БЕЗ ПОСЛА?!
Скандалозно и срамно лицемерје Маринике Тепић.
Варљиве приче о слободном правосуђу којима Ђиласова политичка перјаница Мариника Тепић бесрамно обмањује домаћу јавност најновији је доказ да у редовима опозиције седе људи код којих је осећај стида давно изгубљена категорија.
Невероватна је и зачуђујућа појава да без имало самокритичности или бар осећаја нелагоде, из уста Маринике излази било каква замерка на рачун садашњег стања у домаћем правосуђу, будући да је управо она са својим данашњим коалиционим партнерима била део оне власти која је српско правосуђе одвела у суноврат.
Штеточинска политика бивше власти није само оставила непоправљиве последице на терену домаће економије, здравства и општег животног стандарда већ је видљиве трагове оставила чак и на пољу правосуђа.
- Први задатак нам је да ослободимо правосуђе, да тужилаштво буде самостално - изјавила је без имало срама и задршке Тепићева.
Јавност у Србији се логично и оправдано пита како је то данас правосудни систем наводно заробљен а у време такозване демократске власти то није био?!
Наиме, до доласка Српске напредне странке на власт (СНС) домаће правосуђе је годинама, било изложено критикама струке, политичара и незадовољних грађана како у погледу саме законске регулативе тако и примене прописа у пракси. Чак иако би одређени закони били усвојени, у пракси су се изналазили различити начини како да се исти заобиђу.
За време владавине коалиције окупљене око Демократске странке чији је Мариника Тепић била саставни део, српско правосуђе је било синоним за политички утицај и корупцију. Извештаји независних домаћих и међународних институција често су приговарали тадашњој власти огроман и видљив уплив политике у рад правосуђа.
Ова страначка прелетачица и десна рука Драгана Ђиласа, постала је позната домаћој јавности по томе што је без аргумената лажно узбуњивала и обмањивала домаћу јавност наводним скандалима и аферама у систему Републике Србије. Жена која је својевремено фарму кокошака помешала са плантажама марихуане, дала је себи толико слободе да данас говори и о судству и тужилаштву у Србији. Заборавивши да је власт чији је део била остала упамћена по злу чувеној, реформи, због чега је више од 300 судија остало без посла јер их Високи савет правосуђа није реизабрао. Након промене власти у Србији, Уставни суд Србије је све судије поново вратио на те функције.
У историји наше политичке сцене остаће забележено да је приликом једне скупштинске расправе Тепићева изразила своју забринутост због материјалног положаја носилаца правосудних институција.
- Према предложеним законима треба да имамо најсиромашније судије и тужиоце, а најбогатији политички врх - истакла је тада Мариника.
Интересантно је да Маринику Тепић 2008. године није занимало ни ко је и ни због чега донео овакву скандалозну одлуку да тако велики број грађана остане без свог поштено зарађеног хлеба.
Говорила је Тепић неретко, у Скупштини и о одржавању нелегалности као стила живота најмоћнијих људи у нашој земљи, заборављајући да је баш за време владавиње њених партијских другова а данас коалиционих партнера управо Србија била позната као земља тајкуна а појам политке био срозан до те мере да је постао синоним за бављење нечасним и прљавим пословима.
Није Мариники тада сметала ни чињеница да су у кривичној материји кровни закони брзоплето мењани па ни то да су због дужине трајања спорова грађани били принуђени да чекају на правду и остваривање својих права и по 30 година.
Најбољи опис тадашњег стања дала је Председница Савета за борбу против корупције Владе Републике Србије, Верица Бараћ:
- Ми институције немамо а после реформе правосуђа 2009. ми немамо ни оно правосуђе какво смо имали, већ је претрпело једнопартијску чистку! За 10 година власти, све њихове пљачке и афере су ситница у односу на реформу правосуђа! 840 судија су у једном дану отпустили без разлога! Немамо независну судску власт јер је порушен темељ - навела је тада Бараћева.
Непријатан вишак самопромоције који је приметан код Тепићеве у њеној намери да се данас наметне као лидер ослободилац домаћег правосуђа те 2009. године није се дао ни назрети.
Можда би ипак, било поштено ову тему затворити једним закључком Радија Слободна Европа о укупном стању у српском друштву Ђиласловог времена:
- Спрега власти и тајкуна, тема је која мало-мало па заокупља јавност Србије отварањем неке афере. Онда се афера заташка и на сцени остају неки усамљени гласови на које мало ко обраћа пажњу. А ти усамљени гласови говоре да Србија прелази у руке тајкуна и да ускоро неће бити никаквих афера, јер ће све бити њихово - истакао је тада поменути медиј.
Земља затворених предузећа, отпуштених радника, великих привредних афера, тајкуна, браће, кумова, веза и везица изгледа да је за Тепићеву једина права мера ослобођеног правосуђа и државе у којој владају ред, држава, правда и закони.