21. НОВЕМБАР КОНКРЕТНО РЕШЕЊЕ ИЛИ ИМПРОВИЗАЦИЈА ЗАПАДА? Брисел инсистира на састанку Куртија и Вучића
Шта ће се десити 21 новембра?
Порединтензивног ангажмана Брисела и Вашингтона, макар на речима, договор око регистарских таблица још није постигнут, а став Срба са Косова и Метохије и Београда остао је непромењен - Приштина мора да примени и поштује све што је потписано. Криза на КиМ изазвана једностраним акцијама Приштине биће тема и састанка председника Србије Александра Вучића и премијера привремених институција у покрајини Аљбина Куртија, који би на позив европске администрације требало да се сретну у Бриселу сутра увече или у понедељак ујутру.
Ово би укратко био јучерашњи пресек вишедневних дипломатских активности, које су се из правца ЕУ и САД одвијале и званичним и незваничним каналима како би Курти променио нелегалну одлуку да од 21. новембра крене наплата казни од 150 евра за власнике аутомобила са српским регистарским таблицама. Због Куртијеве деструктивне политике, ситуација на КиМ доведена је до усијања, Срби су напустили косовске институције и одлучни су да тако остане док Курти не повуче одлуку о таблицама и Приштина не формира Заједницу српских општина.
ВУЧИЋ И КУРТИ ХИТНО ПОЗВАНИ У БРИСЕЛ: Ситуација је озбиљна!
"НЕ ЗАНИМА МЕ, ПРИШТИНА ДА ИСПУНИ ОБАВЕЗЕ" Премијерка Брнабић послала оштру поруку: Нема договора - кривац Курти
НОВЕ СРАМНЕ ОПТУЖБЕ ЛАЖНОГ ПРЕМИЈЕРА! Курти поново напада Београд, проговорио и о таблицама
МИНИСТРИ ИЗ ПРИШТИНЕ БЕЗ ВИЗА
Вшингтон већ дуже држи приштинске званичнике "на леду", а однос највећег покровитеља косовске независности САД према Куртијевој влади додатно је захладнео након што се премијер привремених институција у покрајини оглушио о захтеве да одложи примену одлуке о пререгистрацији возила са српским ознакама. Незадовољство Вашингтона демонстрирано је и у пракси, па су тако последњих неколико недеља поједини Куртијеви министри морали да откажу планиране посете САД јер нису добили визе за Америку. Последњи случај је министарке правде Аљбуљене Хаџију и министра локалне самоуправе Ељберта Краснићија, који, додуше, тврде да им Вашингтон није спустио рампу, него да су у договору са америчким партнерима одлучили да пут помере.
Из ЕУ су јуче повукли још један потез како би се изашло из пат-позиције коју је креирала Приштина - позвали су Вучића и Куртија на дијалог на високом нивоу.
- Позвали смо обојицу на састанак да би се нашло европско решење, европски излаз из тренутне ситуације, која је једна од најозбиљнијих од 2013. - поручио је јуче портпарол ЕУ Петер Стано.
Уочи овог састанка, премијерка Ана Брнабић изјавила је да је Београд забринут јер не види код Приштине плодове разговора са ЕУ и САД:
- Са Приштином није постигнут било какав договор о таблицама, а Срби са КиМ и Београд траже да се сви споразуми спроведу. Курти прича да Бриселски споразум не постоји. То су лоши сигнали. Тај споразум постоји и потписано треба поштовати.
СРБИ СА СЕВЕРА ПОТПИСУЈУ УГОВОРЕ
Након напуштања косовских институција, Срби са севера КиМ и јуче су наставили потписивање уговора са државом Србијом, преко Канцеларије за КиМ, којима се регулишу све обавезе из радно-правних односа, пензионо и здравствено осигурање. Некадашња радница администрације у Општини Северна Митровица Ивана Стојиљковић рекла је за портал Косово онлајн да су тим уговором заштићена права Срба.
- Показана је јасна и честита иницијатива да грађани потписивањем уговора са институцијама Србије буду заштићени - рекла је она, изразивши захвалност Србији и председнику Вучићу.
Курти је пак и јуче наставио у свом маниру пребацивање лоптице у двориште Београда, па је српску страну парадоксално оптужио да због деструктивне политике не може да се постигне компромис. Он је из Естоније, где је био у званичној посети, рекао да је Београд наложио Србима да напусте косовске институције, не помињући да је он тај који је погазио Бриселски споразум и одбија да формира ЗСО. Уместо тога поновио је да Приштину само занима коначни договор за нормализацију односа са Србијом уз коначно признање у центру.
Његов потпредседник владе и главни преговарач у дијалогу са Београдом Бесник Бисљими претходних дана имао је интензивне контакте са специјалним изаслаником ЕУ Мирославом Лајчаком. Бисљими је изјавио да је Лајчаку достављено писмо у коме су представили "20 моделитета за решење питања регистарских таблица".
САСТАНАК СА МИЦОТАКИСОМ
ПРЕДСЕДНИК Вучић отпутовао је јуче у Атину, где је за синоћ била планирана радна вечера са грчким премијером Кирјакосом Мицотакисом. Пре састанка Вучић је написао на инстаграм-налогу да очекује да са искреним пријатељем Србије учврстимо политичке и економске односе, али се и осврнуо на разговоре који га ускоро очекују у Бриселу са Куртијем:
- Да будем помало личан, посета Атини ми је свакако дража од оне која долази после ње - написао је Вучић.
Грчка је једна од пет земаља ЕУ које не признају Косово, ту су још и Шпанија, Кипар, Румунија и Словачка. Из нашег државног врха већ је најављено да ће Србија започети дипломатске контакте са овим државама, на које се од избијања последње кризе у покрајини поново врше снажни притисци да промене своју позицију и признају Косово. У дипломатским изворима се спекулише да би Мицотакис, као неко ко је утицајан у европским политичким круговима, могао да помогне Србији у деликатном тренутку.
Након тога, у појединим медијима појавиле су се информације да су Београд и Приштина постигли договор о таблицама, што је јуче одмах демантовао директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић:
- Апсолутно је нетачно да сам са Бисљимијем договорио продужетак за 10 месеци важења постојећих КМ таблица, а да након тога треба да се пређе на РКС таблице, као и то да ће о ЗСО да се разговара у оквиру француско-немачког предлога. Нити ме је ико звао, нити сам где био, све време сам у Београду, са Лајчаком се нисам чуо последње две-три недеље. Ова врста пропаганде и информационог рата који Приштина води против Београда, и то у тренутку када треба да почне спровођење казнене политике Куртија према Србима, апсолутно је неприхватљива.
"ГУРАЈУ" У КЛУПЕ И партије које су остале ИСПОД ЦРТЕ
Посланици Српске листе који су технички верификовали мандате у приштинском парламенту нису то урадили да би се вратили у косовске институције, већ да би блокирали процесе које је Курти хтео да покрене са Радом Трајковић и представницима осталих српских политичких партија на КиМ.
Наиме, намеру да места СЛ у парламенту додели кандидатима других српских партија, које су оствариле минорне резултате на изборима, Курти покушава да темељи на Закону о општим изборима на тзв. Косову, који предвиђа да и они који су губитници избора могу да седну у скупштинске клупе. Наиме, по закону, од 120 посланичких места у парламенту, 20 мора да припадне неалбанским народима, од чега је десет загарантовано Србима.
Уколико дође до ситуације да неко од посланика, представник мањинских заједница поднесе оставку, његово место се попуњава првим следећим са листе странке коју је представљао. Ипак, уколико нема више кандидата из одређене партије, прелази се на следећу партију тог ентитета која је била другопласирана на изборима, без обзира на то колико је гласова добила.
СЛ је била доминантна на парламентарним изборима у фебруару 2021. и од око 65.000 Срба који су гласали, овој странци припала је оргомна већина гласова, док је следећа по резултатима била ГИ "За слободу правду и опстанак", коју предводи Рада Трајковић са 1.299 гласова. Трећа српска странка која је учестововала - "Српски демократски савез" Александра Јаблановића освојио је још мање гласова.
Међу кандидатима СЛ било је 20 имена, десет је верификовало мандате и заузело посланичка места. Приштина није дозволила да у skuppštinu уђе Иван Тодосијевић, који је осуђен за вербални деликт, јер је рекао да је Рачак био антитерористичка акција, а не хуманитарна катастрофа.
Занимљиво је да су српске странке које су освојиле друго и треће место на изборима кандидовале укупно осам кандидата, што значи да тренутно има само седам потенцијалних посланика "на чекању". Уколико би садашња постава поднела оставке, не би било довољно људи да попуни десет загарантованих српских места.
Петковић је рекао да је, када је реч о регистарским таблицама, ствар "јасна као дан" и да ту не постоји простор за било каквим компромисом у смислу некаквог нашег новог предлога или било чега јер је, како наглашава, све јасно речено у споразуму.