"АКО ЈЕ ТЗВ. НЕЗАВИСНОСТ КОСОВА РЕАЛНОСТ, ЧЕМУ ОНДА ПРИТИСАК НА БЕОГРАД?!" Селаковић упозорио у СБ УН на нове прогоне Срба
Приштина свесно саботира све напоре, сматра Селаковић
Министар спољних послова Србије Никола Селаковић вечерас је на седници Савета безбедности УН рекао да Приштина неодговорним понашањем свесно саботира напоре не само Београда, већ и ЕУ и других страна у међународној заједници са намером да избегне спровођење преузетих обавеза и са далеко алармантнијим циљем - застрашивања, маргинализације и прогона Срба.
"МАЛА СРБИЈА, ВЕЛИКА АЛБАНИЈА" Дипломата објаснио шта значи модел "две Немачке" као решење за Косово
НОВИ ИНЦИДЕНТ НА КиМ! Опет застрашују Србе, УЧК графит исписан на бандери у ОВОМ селу (ФОТО)
ЗСО ЈОШ УВЕК СПОРНА ТАЧКА: Почела седница Савета безбедности УН о Косову и Метохију, Србију у Њујорку представља Селаковић
Селаковић је на седници на којој се разматра шестомесечни извештај генералног секретара УН о раду Унмика, рекао да последњих месеци нису донели више стабилности и да ситуација на КиМ није баш онаква каква је представљена у извештају.
Он је поручио и да покушаји учлањења тзв. Косова у међународне организације представљају недопустив чин и нагласио да ће Србија одлучно наступати против таквих корака Приштине.
Селаковић је навео да једностраним потезима руководство у Приштини наставља да свесно и систематично продубљује етничке разлике изазивајући дискриминацију и ниподаштавања неалбанског становништва и навео да је од почетка године забележено је 105 етнички мотивисаних напада.
Он је рекао да Приштина свесно потпирује међуетничке тензије користећи све доступне методе и као пример навео да је Никола Недељковић због наводног "изазивања етничке мржње и нетрпељивости", осуђен на пуних осам месеци без иједног материјалног доказа.
Подсетио је и да ни до данас нема ниједног правоснажно осуђеног извршиоца за више од 1.000 Срба страдалих само од 1999. године.
- Због оваквог, планског застрашивања етнички су очишћени готово сви градови и села на Косову и Метохији, а представници Приштине својим деловањем настављају да игноришу патње, досипајући со на ране Србима који су морали да напусте своја вековна огњишта, а подвлачим, у питању је преко 200 хиљада људи - рекао је Селаковић.
Он је указао на ригидан, споран и крајње неозбиљан наступ друге преговарачке стране у оквиру дијалога и да у остваривању својих циљева Приштина примењује такозвану политику реципроцитета, "добро осмишљену, малициозну стратегију" која, како је нагласио, није самостално замишљена.
- Континуираним инсистирањем на међусобном признању као централном делу дијалога, такозвана политика реципроцитета на најбољи начин показује суштинску неспремност тренутног политичког руководства Приштине за проналазак било каквог компромисног решења - истакао је Селаковић.
Он је оценио као недопустиве покушаје да се актуелни формат дијалога дезавуише, а договори поништавају само зато што не одговарају тренутним политичким чиниоцима, као и да је неприхватљиво да се тренутне геополитичке околности користе да би се прецртало оно на чему је годинама мукотрпно рађено. Указао је и да заоштрени политички наступ и наратив актуелног руководства у Приштини прате и конкретни дестабилишући кораци и да су замаскиране као покушаји наводне интеграције у друштво, наметнуте мере о регистарским ознакама.
Селаковић је истакао да одлука о пререгистрацији таблица показује да, по ко зна који пут, Приштина не само да не испуњава договорено, већ поништава резултате дијалога, стварајући изнова нову кризу.
Он је оценио да о ефекту оваквих, насилно наметнутих мера најбоље говори да је од доношења одлуке забележен једноцифрен број пререгистрованих возила са српским регистарским таблицама, од чега је свега двоје Срба са севера КиМ.
Селаковић је рекао и да се Приштина не зауставља у покушајима одузимања имовине, а да је једна од мета и Српска православна црква, и то довођењем у питање враћања имовине манастиру Дечани, чиме не испуњава ни одлуке сопственог тзв. Уставног суда.
Селаковић је указао и на то да је Србима на Косову и Метохији одузето и елементарно политичко и грађанско право да гласају уз учестала застрашивања и насилне упаде специјалних снага Росу, који су, како је навео, инструмент за спровођење циљева Приштине под изговором наводне борбе против криминала.
Министар је подсетио и на случај Драгице Гашић, једине српске повратнице у Ђаковицу и указао на степен застрашивања са којима се суочавају Срби повратници.
- Јасно вам је зашто је проценат повратника испод два одсто и зашто је он и даље један од најмањих на свету - указао је он.
Селаковић је напоменуо да дијалог има ширу димензију и да може утицати на ситуацију у целом региону и навео да српско руководство и председник Александар Вучић заступају политику мира, помирења, регионалне сарадње.
Он је истакао и да Србија категорички одбацује аргументацију Приштине о наводној противуставности формирања Заједнице српских општина, наводећи да Приштина тиме показује да се противи томе да се српски народ организује као етничка заједница и тако оствари своја колективна права.
Њихов приступ има за циљ, као пожељан модел, средине без Срба, као што су Приштина, Ђаковица или Пећ, или нека друга слична места у покрајини, оценио је Селаковић.
Он је рекао да без обзира што Приштина већ пуних 3.470 дана одбија да испуни своје обавезе и да разговара о формирању ЗСО Београд неће одустати од напора за проналажење компромисног решења за тренутну ситуацију.
Селаковић је указао и на то да иако Приштина често понавља да је случај тзв.Косова "свршен чин" већина чланица УН их не признаје већ 14 година.
- Ако је тзв. независност Косова реалност, зашто онда имамо дијалог? Зашто је онда све више притиска на Београд за потребу обостраног признања? - упитао је Селаковић и указао да се Београд не може заобићи у потрази за коначним решењем.
Селаковић је истакао и да међународне мисије на КиМ морају остати ангажоване у несмањеном обиму и капацитету у складу са Резолуцијом СБ УН 1244 и да то захтевају околности и сутуација на терену, јер миран и нормалан живот грађана није испуњен.
Селаковић је поновио да Србија подржава територијални интегритет свих чланица УН, али је поставио питање: "Шта је са Србијом?" и да ли се примена принципа из Повеље УН односи само на неке или на све чланице.
- Као држава која доследно поштује међународно право и још увек трпи последице кршења истог, верујемо да би Повеља УН и међународно право, укључујући територијални интегритет и суверенитет држава, требало да се поштује од стране свих и примењује неселективно на све државе чланице УН - нагласио је Селаковић.
Он је рекао да, иако је Резолуцијом 1244 потврђен територијални интегритет Србије, то није спречило поједине државе да признањем тзв. "Косова" погазе принципе УН, али и резолуцију коју су саме донеле прилагођавајући међународно право својим интересима и циљевима.
- Управо зато, све чешће помињање случаја "Косова" је показатељ да је прављењем преседана отворена Пандорина кутија, јер снага сваког принципа почива на његовој потпуној и универзалној примени и безусловном придржавању - поручио је Селаковић.
Он је истакао да сви житељи Косова и Метохије са пуним правом очекују побољшање атмосфере и примиривање тензија на етничком нивоу које су предуслов за нормалан живот.
- За такав корак неопходна нам је конструктивност која на страни Србије не изостаје, али и истинска пуна подршка међународних чинилаца. Истичем да Србија увек била и остаје дубоко посвећена проналаску одрживог решења мирним путем, а зарад мира, стабилности и заједничке будућности - закључио је Селаковић.