АЛАРМАНТНО СТАЊЕ: "На северу КиМ има залиха, на југу веома тешко"
Само јаким политичким притиском међународне заједнице може ефикасно укинути одлука Приштине о повећању такси на 100 одсто на увоз производа из Србије и БиХ.
- Добро је да се међународне заједнице оглашавају против таквог потеза Приштине, али је неопходна одлучна акција или ће то дестабилизовати регион и изазвати хуманитрану катастрофу - изјавио је министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић.
Он је казао да је тренутно, ситуација на северу Косова боља јер има залиха, али да је на југу веома тешко.
- Није овде реч о таксама, назовимо ствари правим именом, овде је реч о забрани трговине, дошле је до потпуне обуставе трговине између Србије и Косова, као и Босне и Херцеговине - рекао је он.
Љајић је објаснио да за решавање проблема повећања таксе морало да се крене обраћањем ЦЕФТА и додао да ако се за три месеца не реши проблем, да ће се Србија обратити арбитражном суду.
- То је компликована и дуготрајна процедура, али морали смо то да урадимо, како нам се не би приговорило да не користимо постојећи механизам - навео је он поводом обраћања ЦЕФТА.
Министар здравља Златибор Лончар критиковао је међународне хуманитарне организације јер нису донеле "неутралну одлуку", да пошаљу своје људе и испитају стање на Косову.
- Омогућите да лекови стигну до пацијената, ту су угрожена основна људска права - право на живот, право на лечење, храну, то је недопустиво у 21. веку - рекао је Лончар.