НЕВЕРОВАТНА ИСПОВЕСТ: Албанац рушио српски манастир - а кад је обновљен, дошао да се моли за БОЛЕСНУ ЋЕРКУ
Захваљујући краљу Александру Обреновићу, који је откупљивао те менице, манастир је поново враћен у руке српских монаха.
Бивши министар културе, а данас директор "Филмских новости" Владимир Томчић био је гост Вање Булића у емсији "Бисери" и открио невероватну причу о српском манастиру.
Он је говорио о својим истраживањима у вези са српском културом и српским културним сећањем, па се у емсији осврнуо на свој боравак у Хиландару, али и о присуству Срба на Космету кроз светиње.
ВЕЛИКОДУШАН ГЕСТ МАНАСТИРА ХИЛАНДАР: Породици Петровић поклониће 20 хиљада литара вина
РАЗОРАН ЗЕМЉОТРЕС У ОКОЛИНИ БЕЛОГ МАНАСТИРА! Мештане пробудило подрхтавање прозора и кревета
РАЗГОВАРАО СА ПРОФЕСОРИМА И СТУДЕНТИМА: Патријарх Порфирије обишао манастир Нову Грачаницу у Либертивилу
На питање водитеља Вање Булића зашто нико не говори о томе да је Народна библиотека наводно опљачкана приликом бомбардовања 6. априла 1941. године, Томчић каже да иако не воли теорије завере, постоје неке чињенице које се могу повезати са том причом.
- Најзначајније рукописне књиге налазиле су се у приземљу и подруму. Али било је сведока који су оставили писани траг да је та зграда тињала пре него што је изгорела. Са великом вероватноћом може се веровати да је део тих књига изнесен и кључни доказ је што се најчешће појављује у Бечу на аукцијама неке ствари које су биле код нас - каже Томчић.
У време Тита држава је била према Српској традицији веома селективна
- Један пример да држава није водила рачуна, када је створен Југословенски лексикографски завод у Загребу, највреднија рукописна књига, после Мирослављевог јеванђеља, код Срба је била "Крмчија". Однета је тада у Загреб, без шансе да се врати - каже Томчић.
- Нуде да пошаљу фототипско издање, али оригинал никад - наводи Томчић.
Томчић наводи да је доживео прави шок када је дошао у Хиландар након пожара
Прича се да је однесен и одређен број сандука из пепела Хиландара, који никада нису враћени, нити поново виђени, а Томчић ту причу и потврђује.
- Из пепела су се вадиле разне ствари. Од виљушка и кашика до, кандила, ћивота, свћњака... Онда су дошли до тих сандука, а ту шта је све било, бог свети зна. Исто тако била је колекција слика наших најчувенијих сликара, који су своја дела поклонили Хиландару. Та колекција је затурена или се нешто са њом дешава - каже Влада Томчић.
У једном периоду у српском манастиру били су у већини бугарски монаси, који су манастирско земљиште стављали под хипотеку.
Захваљујући краљу Александру Обреновићу, који је откупљивао те менице, манастир је поново враћен у руке српских монаха.
То откупљивање настављено је и након његовог трагичног убиства, открива Томчић.
- Само једном су Срби исправно поступили. Од већине бугарских монаха остао је само игуман, који је био изузетно моћан човек. Када је почео Први светски рат, наши монаси га пријаве да је немачки шпијун. Затворе га на шест година, а када се вратио са робије, нису га више примили у манастир - открива Томчић.
О Албанцима на Косову и човеку који је рушио манастир, па се молио у њему
Албанци су, уз помоћ Американаца снимили филмове о светињама на Косову и Метохији и то представљајући их као њихове, а Влада Томчић сада покушава да исправи ту неправду.
- Технички имају велики буџет, али је прича потпуно бесмислена. Једина борба коју имамо је са филмовима које ми снимамо у 48 епизода, а још ћемо и 52 где не само да се добрим снимцима фресака, књига и зграда, већ и документима, повељама, даровницама, који говоре у прилог истине да је то српско. Ми смо склони ка томе да минимизирамо ствари. У једној од епизода о Високим Дечанима из серије у Тирани написано је и речено у камеру да је Високе Дечане правио Албанац фра Вито Которанин. И ми умиремо од смеха, како може фратар да буде Албанац, али неко у Канади нема ни појма где је Косово, а не да фра Вито никако не може бити Албанац. Што се лаж више понавља, постаће истина. То је страшно - каже Томчић.
- Светиње и католика и муслимана не треба дирати, јер доноси проклетство, јер дираш у нешто у шта не би требао дирати - каже Томчић.
Црква око кога је изграђен манастир који носи назив по свецима Козми и Дамјану надалеко је познат по веровању у чудесна исцељења која се у њему догађају.
- Верује се да, ако је неко болестан или у породици има болесног, па био Србин, Јеврејин или Албанац, проласком испод ћивота са моштима Светих Козме и Дамјана или лежањем под њим долази до оздрављења. Чак и без молитве - каже Томчић.
Он истиче да и само присуство на том месту доноси добро.
- Манастир је срушен у погрому 2003. године, а како се то очекивало, реликвије, мошти и ћивот са светитељима однети су у Грачаницу. Све остало је толико порушено да је остао као базен, и темељ је срушен. А камен се разлетео од експлозије и нико га није дирао. Тако да је три месеца касније, када је почела реконструкција, прављен од истог материјала од ког је и био. Када је завршен поново су почели да долазе и Албанци и Срби. Албанци најчешће ноћу да их не виде, међутим, временом су се окуражили - каже Томчић.
Он је препричао и сусрет са једним Албанцем, чију је исповест успео и да забележи камером.
- Ја сам снимио и Албанца који долази са супругом и три ћерке, који ми је рекао да је он учествовао у рушењу Манастира Зочиште, а сада долази ту јер му је ћерка болесна - каже Томчић.
Како наводи, данас је велико питање ко ће на Косову остати за педесет година, будући да је Албанцима највише стало до визне либералзације, како би могли да оду у иностранство.
- Из разговора са мушкарцима, сазнао сам и да им наталитет опада јер жене гледају серије у којима не могу да виде да јунакиње имају више деце, па ни оне неће да рађају - истиче Влада.
Центар његовог интересовања су и злогласне јаме у источној Херцеговини, а потресне приче Срба и стравичне приче везане за њихово страдање Влада такође жели да предочи у документарне серијале.