АЛБАНЦИ ОТКРИЛИ ПЛАН ФРАНЦУСКЕ И НЕМАЧКЕ ЗА КИМ: Откривен нови "нон-пејпер" паклени сценарио за Београд
Први састанак косовског премијера Аљбина Куртија и председника Србије, Александра Вучића биће одржан следећег месеца (јуна) у француској престоници - Паризу.
Наводно су објављена документа под насловом „нон-пејпер" који прецизира не само време састанка, већ и теме разговора и циљеве ове нове рунде разговора, која је замишљена као завршна рунда и очекује се да ће бити завршена пре фебруара 2022. године.
НОВИ "НОН ПЕЈПЕР" НА СТОЛУ: Албански портал објавио документ, ево шта је план Француске и Немачке за јужну покрајину
"КОСОВО ЈЕ ДЕО СРБИЈЕ" Заорила се порука у Бундестагу, немачки посланик сасуо свима: "Берлин против закона мењао границе"
"НАДАМ СЕ ДА ЋЕ ТАЈ НОН ПЕЈПЕР БИТИ БОЉИ" Огласила се премијерка након састанка у Бриселу
До коначног споразума, мора реализовати у року од годину дана, документ прецизира.
Овај нон пејпер је немачко-француска иницијатива усмерена ка нормализацији односа између Косова и Србије, под покровитељством високог представника Европске уније за спољну политику и безбедност, Жозепа Бореља и специјалног представника Европске уније за Косово и Србију, Мирослава Лајчака.
Документ показује да се то ради уз подршку држава чланица ЕУ и Сједињених Држава.
Ово писмо, неформално, у једној од главних тачака предвиђа стварање аутономије са проширеном самоуправом и сопственим институцијама.
Аутономни округ северног Косова
- Обе стране се слажу око успостављања Атономног округа северног Косова као посебне административне јединице регионалне самоуправе на Косову која има право да усваја законодавство у регионалној економији, финансијама, имовини, инфраструктури, култури, образовању, здравству, социјалној заштити, правди, услугама, становању, урбаном развоју и европској сарадњи у складу са Уставом Косова и законодавством о локалној самоуправи - наводи се.
- Аутономни округ северног Косова обухватиће територије Звечана и његових 35 села, Лепосавића и 72 села, Северне Митровице и оближњих катастарских зона и Зубиног Потока и 63 околна села - наводи се даље у плану.
Овај аутономни округ представљен у писму „имаће гувернера који представља Владу Косова, Скупштину која представља народ и Извршно веће које ће бити заједничко тело Аутономног окуга, Владе Косова, Владе Србије и Европског парламента".
Привилегован статус СПЦ
Друга тачка предвиђена немачко-француским документом је статус српских цркава.
- Српска православна црква биће призната, њена имовина биће неприкосновена и уживаће привилегован статус у више од 40 главних цркава.
Такође је прецизирано да би „Цркву и њену утрашњу организацију требало признати као самоуправну странку политичког и уставног система Косова, да власништво треба да буде неприкосновено и да ужива привилегован статус".
- Заштићена подручја треба да укључују више од 40 цркава и културних знаменитости. Православну цркву на Косову, као суштински део Српске православне цркве, у складу са уставним променама, требало би да води патријарх Српске православне цркве која би требало да има седиште у Пећкој Патријаршији.
Оно што Косово добија овим споразумом јесте да Србија неће приговарати косовским захтевима за чланство у међународним институцијама.
Такође, још једна важна тачка овог нон пејпера је стварање економске зоне као катализатора и подстицаја за економски развој у обе државе.
Слободна економска зона
Ово је назначено „у концепту европских региона како би се осигурало успостављање слободне економске зоне" која би се протезала на регион Митровице и Новог Пазара.
Београд и Приштина би наставили са идејом да „ниједна од њих не може представљати другу државу на међународном плану или деловати у име друге државе", додаје се у документу.
Испод је истакнута чињеница да ће ове две државе поштовати суверенитет једна друге на својим територијама.
Наравно, потписивање овог документа значило би измене устава обе земље, а затим и међусобно признавање након уставних и територијалних преуређења.
Нон пејпер указује и на неке друге тачке, о томе шта би се примењивало након постизања овог споразума.
- Обе стране ће разменити сталне мисије. Оне ће бити основане у одговарајућем седишту својих влада. Практична питања везана за успостављање мисије биће решавана у складу са Бечком конвенцијом о дипломатским односима - наводи се у документу.
Савет за узајамно пријатељство
- Обе стране ће успоставити Савет за узајамно пријатељство који ће сваке године сазивати владе обе државе како би се осигурала примена споразума који је правно обавезујући и промовисала билатерална сарадња у свим областима од интереса. Заједнички ће проширити перспективу за европске интеграције.
Први састанак између Куртија и Вучића, на ком се очекује да се разговара о овим тачкама биће одржан следећег месеца у Паризу.