АЛБАНИЈА "ПРИЗНАЛА": Пројекат "Косово" је доживео фијаско!
Миливојевић је истакао да је, након 12 година од проглашења, идеја о независном Косову далеко од почетне, јер су се околности промениле – све мање земаља га признаје.
Саговорник Спутњика дипломата Зоран Миливојевић, коментаришући предлог вршиоца дужности министра спољних и европских послова Албаније Гента Чакаја да са Приштином заједничким финасијским средствима покрену кампању признавања једнострано проглашене косовске државе.
Дачић осуо паљбу по Западу због лажне државе: Ово је врхунац лицемерја!
САДА И ЗВАНИЧНО! Албанци крећу у ДИПЛОМАТСКУ ОФАНЗИВУ, покренута акција за признавање ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ
КУРТИ УКИДА ЗЛОЧИНАЧКЕ ТАКСЕ? Данас почиње анализа, ево шта је сада смислио премијер ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ
Позиција Србије је ојачала и аргументи су добили на тежини, сматра Миливојевић и тврди да је званична подршка Албаније Косову покушај да се томе парира и да се заједничком акцијом направи стратегија како би се постигао некакав успех.
Саговорник Спутњика истиче да су шири циљеви те акције вишеструки – да се државност Косова потврди, да се пропагира великоалбанска идеје и врши притисак на Србију, али и на албанске "партнере", како би се оспорили српски спољнополитички резултати.
- Већ се види да Американци имају разумевања за српске ставове, у Европи се ствари мењају, Французи такође имају разумевања. Русија и Кина су чврсто на позицијама заштите и уважавања интереса Србије. Дакле, укупна атмосфера се мења, па је то нека врста притиска и давања до знања да се ипак од тога неће одустати - оцењује саговорник за медије.
Фокусирајући се на утицај ове акције на дневну политику, Миливојевић сматра да постоје три намере - да се сузбије оспоравање државности Косова, да се сузбију активности Србије по том питању и да се створе основе за дијалог које би, пре свега, подразумевале признање Косова.
Како каже, у наглашавању тога да је кампања заједничка, огледа се покушај да се ситуација подигне на виши ниво и жеља да се с актуелном владом у Приштини установе нови механизми и мере у спровођењу практичне политике, која је остала иста, а све због тога што досадашња тактика није дала резултат и што одустајање није опција.
Саговорник за медије сматра да не постоји разлог због ког би Србија требало одустане од своје досадашње политике, односно, од тога да је Косово у саставу Србије, јер се околности нимало нису промениле. Миливојевић овај потез оцењује као притисак на Србију, под којим нипошто не сме да се попусти.
- Прво, зато што је то дало резултат. Друго, зато што је то прворазредни национални интерес. Треће, зато што се ништа значајно није догодило. Нису деблокирани преговори, нису дефинисане нове платформе, нити су таксе скинуте, тако да Србија нема потребу да мења своју позицију и стратегију. Србија не треба да прихвата никакве уцене и захтеве - категоричан је Миливојевић.
Миливојевић сматра да на Западу не постоје озбиљне реакције на великоалбанску идеју и да подршка албанском фактору постоји јер се уклапа у западне стратешке интересе.
Он наводи да Албанци пролазе без последица јер су лојални НАТО и његовој стратегији проширења на овим просторима и додаје да је албански фактор антируски, што се такође уклапа у генералну геостратегију Запада за ове просторе.
- По линији меке моћи јасно се види озбиљна стратегија која се спроводи на великоалбанским националним позицијама и то пролази, нико се не оглашава, а ствари полако и тихо иду у том правцу. Очигледно је да албански фактор не одустаје од тога да у садашњим условима оствари великоалбанске националне интересе - објашњава Миливојевић.