СВЕ ЖЕШЋИ И ЈАЧИ ПРИТИСЦИ ЗАПАДА НА СРБИЈУ! "ЕУ да стопира СВАКИ ЕУРО док Вучић не прихвати европски предлог!"
Европска унија треба моментално да стопира сваки евро намењен Србији све док њен председник Александар Вучић не прихвати европски предлог за решење питања Косова и Метохије!
Ово тражи Тејс Ројтен, холандски европосланик из групе Социјалдемократа, који званично захтева и да Европска комисија објасни своју 'потпуно неразумљиву политику' према Србији. Ројтен чак оптужује председника Вучића да 'ЕУ користи као банкомат, а затим одбија да прихвати предлог ЕУ за Косово', иако је шеф наше државе у више наврата рекао да је спреман да прича о том плану, али не и да призна независност лажне државе 'Косово' и њено чланство у Уједињеним нацијама!
"СВАКА ЧАСТ ВУЧИЋУ!" Шеф мисије ММФ: Желим да се осврнем на импресивне успехе Србије (ВИДЕО)
ВУЧИЋ ЗАВРШИО ПОСЕТУ КАТАРУ: Ево које су све теме биле на столу - шеик ускоро у посети Србији?
"ОНИ ИМАЈУ РЕЗЕРВНЕ ДРЖАВЕ, ДОК ВУЧИЋ ИМА САМО ЈЕДНУ" Премијерка Брнабић очитала лекцију опозицији: Лажу како би ослабили Србију
Поштовање права
Ројтен у писму које је послао Европској комисији пита шта ће Брисел конкретно предузети да 'охрабри Србију да прихвати предлог ЕУ'.
'Да ли да Европска комисија обуставити исплате Србији у оквиру Економског и инвестиционог плана док њен председник не покаже кредибилну посвећеност имплементацији предлога ЕУ? Вучић користи ЕУ као банкомат, а затим се окрене и одбија да потпише споразум уз посредовање ЕУ са Косовом. Европски комесар за суседство и проширење Оливер Вархељи је 28. фебруара представио пакет финансијске подршке Србији од 2,2 милијарде евра, од чега су 600 милиона грантови. То је највећи грант ЕУ Србији до сада. Да ли Европска комисија, у светлу одбијања председника Србије да прихвати предлог ЕУ, дели мишљење да комесарева посета Србији, његове похвале и давање највећег до сада гранта Србији може да указује да ЕУ подржава опструкционизам Србије? ', написао је Ројтен у свом писму.
Спољнополитички коментатор Жарко Ракић, коментаришући притиске на Србију, каже да постоји 11 тачака о којима може да се разговара.
- Ипак, за мене је важније шта ће се догодити са споразумима који су раније потписани. Улазити у неку нову причу, а да се не уради оно што је претходно договорено и потписано, потпуно је бесмислено - указује Ракић.
Наташа Драгојловић из Националног конвента о ЕУ истиче да би Заједница српских општина требало да буде 'нулта тачка у нормализацији односа Београда и Приштине'.
- То је преостала неиспуњена обавеза приштинских власти из Бриселског споразума. Чини ми се да тачке споразума не могу бити формулисане тако да негирају Повељу УН или међународно јавно право, иако постоји уверење, поготово у западном делу међународне заједнице, да је Косово случај 'sui генерис' и да ситуација на КиМ не може да се реши у оквирима постојећег међународно правног оквира - наглашава Драгојловићева.
ЗСО је кључна
Премијерка Србије Ана Брнабић, на другој страни, подсећа да је председник Вучић пре десет година тражио да се у Бриселски споразум стави формирање Заједнице српских општина и да то данас не могу да одбију ни САД, ни Брисел, али ни Приштина.
- Вучић се изборио за нешто што нико други није, а то је да ЕУ и САД кажу да француско-немачки предлог није план за признање 'Косова', него план о нормализацији односа. Председник ништа није потписао. Нагласио је позиције Србије, а то је јасно 'не' признању 'Косова' и столици 'Косова' у УН. Чак су и албански политичари у својим изјавама потврдили за шта се изборио Вучић и казали да је за њих неприхватљива ЗСО, али опозиција у Србији наставља да шири дезинформације и полуинформације - упозорава Брнабићева.