ВУЧИЋ У ЧЕТВРТАК ПРЕД ПОСЛАНИЦИМА: Главна тема Косово и Метохија
У Скупштини ће у четвртак посланицима бити представљен Извештај о преговарачком процесу са привременим институцијама самоуправе у Приштини који ће посланицима, како је најављено, представити Председник Србије Александар Вучић.
Извештај је посланицима формално поднела Влада Србије, Канцеларија за Косово и Метохију као и мало позната Канцеларија за координационе послове у преговарачком процесу са привременим институцијама самоуправе у Приштини.
У извештају је представљен низ активности у процесу, као и пресек стања по темема, међу којима су заједница српских општина, полиција, правосуђе, енергетика, европске интеграције и бројне друге теме.
РАМПА ЗА ТЗВ. КОСОВО У САВЕТУ ЕВРОПЕ: САД окренуле леђа Куртију?! Мораће да испуни важан захтев
ОГЛАСИО СЕ АМЕРИЧКИ АМБАСАДОР: Ево шта каже након састанка у Приштини о ЗСО (ФОТО)
СТИГЛА ОШТРА ПОРУКА ПРИШТИНИ ИЗ ЕУ: Куртију се ово нимало неће свидети
Од укупно 40 страна, првих 15 чини увод у којем је побројано шта је рађено у последњих неколико година.
У делу где се анализира пресек страна, када је реч о Заједници српских општина стоји да ни у овом извештајном периоду није било никаквих формалних помака.
Нема помака ни у области полиције, проблем правосуђа је настављен, с тим што је сада још горе, јер су Срби, како пише, "привремено напустили институције", а у извештају су наведени и бројни примери лоше праксе.
Наведен је мали помак у енергетици, код европских интеграција помака нема због, како је речено, опструкције Приштине "која је продубила кризу", нема напретка код катастра, матичних књига, Приштина крши одредбе о печату, блокиран је споразум о дипломама, а није усвојена чак ни декларација о несталима.
И у свим осталим областима Београд је чинио све да се договорено примени, пише у извештају, уз бројне примере кршења од стране Приштине.
Посебна седница Скупштине данас је заказана за четвртак 2. фебруар, а раније је најављено да ће председник Србије Александар Вучић од народних посланика тражити расправу о такозваном "француско-немачком предлогу" о којем би Србија требало да се изјасни.
Поједине опозиционе партије тражиле су од Вучића да им достави тај предлог и да то буде тема расправе, али за сада тај документ није ушао у процедуру, а у овом који ће бити пред посланицима о било каквом плану нема података.