И АМЕРИКАНЦИМА СЕ СМУЧИО КУРТИ?! Низ опомена за Аљбина - губи подршку Вашингтона због једностраних потеза и "таласања" са таблицама
Курти полако, али сигурно, остаје без подршке Вашингтона.
"Заједница српских општина ће бити формирана са Куртијем или без њега", "Очекивали смо веће разумевање од Приштине", "Ово је управо она врста корака коју нисмо желели да видимо"... Све ово, и још штошта, протеклих дана изговарали су пре свега амерички званичници говорећи о најновијим приштинским потезима, који би поново могли да доведу до прекида и оно мало контаката када је реч о дијалогу Београда и Приштине.
Након састанака са чак петорицом изасланика из ЕУ и САД са председником Србије Александром Вучићем и косовским премијером Аљбином Куртијем, и онога што је након њих могло да се чује из уста посредника, проблем је, изгледа у Приштини.
РАДА ТРАЈКОВИЋ УДАРИЛА НА СПЦ И ВУЧИЋА! Петковић одбрусио: "Ни Курти не био у стању да смисли бизарнији напад" (ФОТО)
"ОВК БИЛА НЕОРГАНИЗОВАНА, НИЈЕ ИМАЛА КОМАНДНИ ЛАНАЦ" Вилијам Вокер дотакао ново дно, посебно га брине једна ствар
"ШУТИРАЛИ СУ МЕ И УДАРАЛИ ГДЕ СУ СТИГЛИ" Огласио се нападнути дечак из Сувог Дола (ВИДЕО)
Од ње су очекивали и више разумевања када је реч о нормализацији односа са Београдом, а такође у њу упиру прстом и да би могла да изазове нову кризу, поново потежући питање таблица.
Београд је у свему томе конструктиван, што му се признаје са свих страна, а аналитичари оцењују да се став Вашингтона умногоме променио у односу на 2008. годину и да би Београд у тражењу компромиса то могао да искористи.
"Радикализација нема подршку"
Доцент Факултета политичких наука Милан Крстић истиче да се САД већ у континуитету истоветно понаша према Куртију.
- Он је још у првом мандату смењен од стране администрације бившег америчког председника Доналда Трампа јер није био коперативан. Практично САД већ четири године не подржава једностране потезе Приштине, још када је крајем 2018. године увела царине на робу из централне Србије и БиХ. Свака радикализација на Косову нема подршку на Западу - сматра Крстић.
Каже и да је видљива промена у понашању Вашингтона, и објашњава да су пре 15 година САД биле уверена да је за косовску независност довољно њено признање плус Ахтисаријев план за интеграцију Срба у косовско друштво.
- Данас је Вашингтон свестан да мора да се преговора и ако је и даље чвсрт у ставу да коначни договор мора да води ка међусобном признању. С тим што су амерички званичници сада много флексибилнији, траже оснивање Заједнице српских општина (ЗСО), критикују Приштину због таблица и избора на северу Косова и слично - оцењује Крстић.
Управо то се могло видети ових дана, најпре на примеру таблица, које су пре неколико месеци замало довеле до озбиљног сукоба на северу Косова. Приштина се сада, опет, ухватила за таблице, бранећи онима који имају КМ таблице да пређу преко Јариња и Брњака.
Опомена за опоменом
Реакција САД је одмах стигла, и то од Специјалног саветника Стејт департмента Дерека Шолеа, који је рекао да потези Куртијеве владе "нису у духу споразума који су у новембру постигли Београд и Приштина и да може изазвати нову кризу на Косову".
- Нажалост, ово је управо она врста корака коју нисмо желели да видимо. Када сам прошле недеље био у региону, врло сам јасно ставио до знања да САД, радећи са европским партнерима, желе да прекину са кризном дипломатијом, већ да се оствари напредак у дијалогу, који води и посредује ЕУ, ка нормализацији која се заснива на међусобном признавању - рекао је Шоле.
Такав став Америке евидентан је и после посете велике петорке Београду. После сусрета са Вучићем, где се разговарало о Косову, специјални изасланик САД за Балкан Габријел Ескобар поручио је у једном од интервјуа да ће "ЗСО бити формирана, са или без воље премијера Косова Аљбина Куртија".
Штавише, рекао је и да није питање да ли је Курти сагласан или не, већ како ће то бити имплементирано, а на констатацију да је Курти неће имплементирати, категорично је рекао "биће имплементирана".