КУРТИ НЕ МИРУЈЕ! Приштина покренула нову иницијативу за приступање, сада желе у још једну међународну организацију!
Потребно је да буде усвојена у приштинском парламенту
Предлог Закона за ратификацију споразума о статусу и функцији Међународне комисије за нестала лица са седиштем у Хагу, усвојен је данас, на 138. седници приштинске владе, саопштено је из владине информативне службе.
"СРБИЈА НИКАДА НИЈЕ ИМАЛА ВЕЋЕ ПРИТИСКЕ!" Дачић искрено о косовском проблему
КУРТИЈЕВА ПОЛИЦИЈА ПРИВЕЛА ТРИ РАДНИКА ПОШТЕ СРБИЈЕ: Канцеларија за КиМ изадала хитно саопштење
ДАЧИЋ СУТРА НА СЕДНИЦИ СБ УН: Данас на ВАЖНОМ састанку, судбина Косова је у питању
- Влада Косова је посвећена расветљавању нестанака особа током рата и због тога покрећемо процедуре приступање Косова Међународној комисији за нестала лица. Ова иницијатива омогућава појачану регионалну и ширу сарадњу у процесу расветљавања судбине и локације несталих - рекао је приштински премијер Аљбин Курти на данашњој седници владе.
Уколико закон буде усвојен у скупштини, Приштина може да почне са процедуром учлањења у Међународну комисију за нестала лица, основану 1996. године, а на иницијативу тадашњег америчког председника Била Клинтона.
Предлог је уследио неколико дана пре састанка између српског председника Александра Вучића и приштинског премијера Аљбина Куртија у Бриселу, на коме је једна од тема разговора решавање проблема несталих.
Како је саопштено из Европске уније, на састанку на највишем нивоу 2. маја ове године, председник Вучић и Аљбин Курти би требало да потпишу Декларацију о несталим лицима, чији су текст усагласили главни преговарачи Петар Петковић и Бесник Бисљими, на састанку одржаном 4. априла.
Неколико дана после тог састанка, приштински премијер Аљбин Курти је изјавио да је у тексту те Декларације усвојен термин "Forcibly disappeared" ili "присилно нестали", док Петар Петковић тврди да није прихваћен термин који се помиње у међународној конвенцији о несталим особама.
- Додао бих само да смо посебно водили рачуна о свим терминима и нисмо прихватили термин који се помиње у Конвенцији о насилно несталима, да не би угрозили интересе Србије - изјавио је тада Петковић.
Из Европске уније није прецизирано који је термин усвојен. Под изразом "присилни нестанак", међународна конвенција подразумева хапшење, притварање, отмицу или било који други облик лишавања слободе појединаца, од стране државних органа, као и лица или групе лица, која поступају по овлашћењу, уз подршку или сагласност државе.
На Косову и Метохији се још увек 1.600 особа воде као нестале, од тога више од 500 Срба.