ОГЛАСИО СЕ АМБАСАДОР САД О ПИТАЊУ КОСОВА: Постоји неколико потенцијалних решења
Амбасадор САД у Србији Ентони Годфри каже да косовски проблем није мали, али је ипак оптимиста.
Он наводи да је могуће да се за годину-две нађе компромисно решење између Београда и Приштине.
АЛБАНЦИ НЕ МОГУ НИ САМИ СА СОБОМ: Тачи и Читаку у рату, велико комешање у лажној држави!
"Покушај отмице потврдио појачану кампању застрашивања Срба" Ђурић позвао све да не наседају на провокације
ОВАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА СРПСКО ГРОБЉЕ У ПЕЋИ: Срушено и поломљено на стотине споменика
Годфри је рекао да је пажња коју је амерички председник Доналд Трамп посветио потписивању споразума о нормализацији економских односа Београда и Приштине, у комбинацији са лидерством председника Александра Вучића и његовом отвореношћу за нове идеје, дала нову енергију и нови замах односима САД и Србије.
- Обојица лидера увидела су да је тренутак да се учини нешто одважно, ново и узбудљиво - рекао је Годфри.
Верује да почиње најбоље поглавље у историји српско-америчких односа што је, каже, и логично, јер имамо толико тога заједницког и толико заједничких искустава из прошлости. Амерички амбасадор је истакао и да је на листи приоритета САД помоћ Србији да постане чланица Европске уније.
- Ми на томе настављамо интензивну сарадњу са Бриселом и нема промене у нашем ставу да ЕУ треба да предводи енергичан и сврсисходан дијалог са Србијом и Косовом на решавању политицких питања - каже Годфри.
Како наводи, САД верују да могу да одиграју значајну улогу у побољшању економских услова на западном Балкану, чиме даје директну подршку придружењу Европској унији. "Наше ангажовање по овом питању није ново, нити је везано за партијску изборну кампању.
- Верујемо у значај регионалне стабилности и просперитета. Тај приоритет се неће променити ни после новембарских избора - рекао је Годфри упитан да ли се САД на неки начин такмиче са ЕУ по ангажованости у проналажењу компромисног решења између Београда и Приштине и да ли је та ангажованост заправо у служби Трампове изборне кампање. Изразио је задовољство што је Америчка Међународна развојна финансијска корпорација (ДФЦ) отворила канцеларију у Београду.
Навео је да је ДФЦ одмах почео да саставља списак приоритета и пројеката за своју прву канцеларију у Европи и да то показује да САД верују у економски потенцијал овог региона.