ТАЈНА ДЕПЕША ОТКРИЛА ЈЕЗИВО СТАЊЕ НА КОСОВУ! Овде су сви заражени - америчка амбасада у Приштини моли Вашингтон за помоћ
Судар са реалношћу - у најкраћем би се могла описати депеша која је процурила у јавност и у којој америчка амбасада у Приштини обавештава Стејт департмент да се њихови службеници на Косову и Метохији налазе - "у паклу".
У документу који потписује амбасадор САД Филип Коснет, предочен је читав списак проблема који је довео до тога да се тамошња амбасада налази на "ивици пуцања".
И АЛБАНЦИ ТВРДЕ ДА ЈЕ КУРТИ ПОГРЕШИО У СТАРТУ: Наставак дијалога је приоритет свих приоритета
ХЛАДАН ТУШ ИЗ КАНЦЕЛАРИЈЕ ЕУ НА КОСМЕТУ: Албанци, морате да нормализујете односе са Србијом
ПЕТКОВИЋ ПОСЛАО ЈАСНУ ПОРУКУ: Жао ми је Радо, нећете моћи са Куртијем да правите "велику Албанију"
Како је објавио "Политико", а на свом твитер налогу пренела репортерка Нахал Тоси, та листа је подужа, и на њој се налазе и корона вирус и недостатак вакцина, али и инфраструктура, загађен ваздух, пси луталице, прековремени рад... Све то доводи, пише у депеши, и до лоших међуљудских односа међу запосленима.
- Амбасада у Приштини на Косову приближава се тачки пуцања. Чак и пре ковида-19 Косово је било тешко погођено загађењем ваздуха, мало зелених површина, мало шанси за активности на отвореном и лошом инфраструктуром - пренела је Коснетове речи репортерка "Политика".
Такође, наводи да су на приштинским улицама "свеприсутни чопори паса луталица" који могу бити "агресивни у лову на храну".
- Из ових, и других разлога, службеници амбасаде углавном су због ковид кризе "заглавили" у затвореном простору - пише у депеши.
То, међутим, није једина мука.
- Амбасада нема довољно особља, па се оно бави и задацима ван својих задужења, а равнотежа између пословног и приватног живота је нестала - наводи новинарка "Политика", и додаје да је један од запослених у анкети рекао да "ово има озбиљан негативан утицај на моје здравље".
То се, између осталог, манифестује и "нападима панике, боловима у грудима, губитком сна", пише у депеши.
Такође, у документу се наводе и проблеми у вези са корона вирусом и вакцинацијом како тамошњег становништва, али и службеника амбасаде САД.
- Отприлике 20 одсто запослених у амбасади је оболело од ковида-19. Велика већина њих је локално запослено особље, што је показатељ неефикасне контроле болести на Косову - пише у документу који је процурео.
Такође, наводи се и да се "Косово понаша као земља ослобођена од ковид-19", али се у исто време наводи да је "Косово земља коју је опустошила пандемија".
- У САД, ако јавно не носите маску, могли бисте завршити у виралном видео снимку. На Косову ћете највероватније завршити на друштвеним мрежама јер носите маску - преноси речи из депеше новинарка "Политика".
У документу пише и да постоји перцепција да су лидери Стејт департмента дали предност вакцинацији особљу у Вашингтону.
- То је тешко прихватити - пише амерички амбасадор.
Он наводи да је "непрестано повећање очекивања, а затим и брзо нестале наде у вези са дистрибуцијом вакцина, тешко утицало на изгледе наше заједнице за будућност.
- Многи испитаници сада сумњају да ће икада добити вакцину, док други сугеришу равнодушност министарства - наводи се у тексту.
Упитан за коментар у вези са целом причом, портпарол Стејт департмента је за једну кабловску телевизију изразио саосећање, али такође рекао да је одељење усмерило "скоро 80 одсто" залиха вакцина на места на терену користећи "модел дистрибуције хуб-анд споке" (начин дистрибуције робе, где планери саобраћаја организују руте као низ кракова, који повезују удаљене тачке са централним чвориштем).
Такође, он је додао да "када је реч о вакцинама, намеравамо их понудити за 100 одсто особља одељења, онолико брзо колико то дозвољава испорука вакцина".
Новинарка "Политика" наводи и да треба напоменути да је "Вашингтон пост" недавно објавио причу која је показала како је забринутости америчких дипломата због дистрибуције вакцина прилично раширена.