АМЕРИКА ПОДРЖАВА ДОГОВОР БЕОГРАДА И ПРИШТИНЕ: Вашингтонски споразум се спроводи убрзаним темпом
Игнорисање економије и грађана отежава напредовање
Амбасадор САД у Приштини Филип Коснет изјавио је да америцка амбасада и њени партнери подржавају Београд и Приштину у спровођењу споразума постигнутог у Вашингтону.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/25/untitled.jpg?itok=QRw3SCE4)
Ове среде се игра меч године, а није у Лиги шампиона!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/09/kosovska_policija-0509444253.jpg?itok=x0N0uKDS)
ХАОС У ЛАЖНОЈ ДРЖАВИ: Због туче ухапшен хоџа у Глоговцу
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/25/milorad_trifunovic.jpg?itok=ikpbMm_l)
ВЕЛИКИ ГУБИТАК ЗА СРБИЈУ: Преминуо координатор за нестала лица на Косову и Метохији Милорад Трифуновић
Како се наводи у саопштењу Америчке привредне коморе на тзв. Косову, на виртуелном састанку одржаном са Коснетом, истакнуто је да игнорисање економије и грађана отежава напредовање.
- Америцка амбасада и њени партнери у Вашингтону настављају пуном брзином да пружају подршку тзв. Косову и Србији у примени Вашингтонског споразума, с обзиром на то да је побољшање живота обичних грађана од суштинске важности за изградњу економије региона - рекао је Коснет.
Како је навео, то је један од разлога зашто се споразум толико фокусира на модернизацију инфраструктуре, јер то олакшава кретање људи и робе преко граница, што је кљуцно за откључавање потенцијала овог региона.
- Ако погледате мапу Балкана, тзв. Косово се налази на средини карте. Косовским суседима је потребно тзв. Косово, исто колико су и тзв. Косову потребни његови суседи, за изградњу регионалне економије и изградњу регионалне инфраструктуре - поруцио је Коснет, уз оцену да је важно да тзв. Косово отклони сумње око ЦЕФТА споразума, као и иницијативе "мини Шенген", и да ради са својим регионалним партнерима.
Коснет је истакао да се наставља подршка косовском просперитету, владавини закона и миру са суседима и додао да су то кљуцни стратешки аспекти обе странке у САД.
Према његовим рецима, косовска предузећа и људи разумеју да је америчка економска помоћ тзв. Косову увек била усмерена на изградњу самоодрживости, како би се омогућило да се отвори пут за будућност.
Генерални директор канцеларије америчке развојне банке, ДФЦ, са седиштем у Београду, Џон Јовановић истакао је да је главни део циљева ДФЦ-а у региону проширење финансијских ресурса, који су већ доступни на тзв. Косову, у циљу јацања економије кроз мобилизацију више приватних инвестиција са глобалних тржишта капитала.
- Што се тице наших регионалних развојних циљева, они се фокусирају на борбу против одлива мозгова, нудећи младим људима уверљиве економске могућности да остану и буду успешни у региону - рекао је Јовановић.
Додао је да се ДФЦ такође фокусира на стварање стабилнијих регионалних услова у погледу енергетике и телекомуникација, као и на побољшање укупне регионалне економске сарадње, што ће резултирати убрзањем економског раста региона.
Извршни директор Америцке привредне коморе на тзв. Косову Ариан Зека поручио је да је та комора поздравила споразум о економској нормализацији посредством САД.
Зека је нагласио да верује да ће то отворити нове могућности за економски развој тзв. Косова и Србије, али и читавог региона Западног Балкана, побољшањем економске размене, уз нове могућности за финансирање и боље коришћење заједницких природних ресурса.
Указао је на важност отварања нових могућности финансирања од стране ДФЦ-а и ЕКСИМ банке за развој саобраћајне инфраструктуре, али и за олакшавање приступа финансијама малим и средњим предузећима, као и женама предузетницама.
Председник Привредне коморе тзв. Косова Берат Рукићи нагласио је да постоји конкретно опредељење приватног сектора и са тзв. Косова и из Србије, у вези са овим споразумом, истичуци да би желели да ово виде као добар замах за напредак регионалне економске сарадње.