АМЕРИКА ЗАПРЕТИЛА ЛАЖНОЈ ДРЖАВИ: "Приштина игнорише наше захтеве, ако наставе тим путем, биће последица"
Оштра критика на рачун привремених приштинских институција
Амбасадор Сједињених Америчких Држава на Косову Џефри Ховенијер изјавио је за "Кљан Косова" да су САД забринуте што власти на Косову нису позитивно одговориле на захтеве Вашингтона и осталих партнера за деесакалацију на северу, истичући да ће, уколико наставе тим путем, бити последица. Поручио је и да обе стране треба да крену са применом споразума о нормализацији односа.
"ОПЕТ МАСНО ЛАЖЕ!" - Петковић раскринкао лажи министра лажне државе, ЕВО КАКО СУ КУРТИЈЕВИ ТЕРОРИСТИ ПОСТУПАЛИ СА СИНОМ ПРЕДСЕДНИКА ВУЧИЋА (ВИДЕО)
СРПКИЊА СЕ ХРАБРО ОДУПРЕЛА КУРТИЈЕВОЈ ПОЛИЦИЈИ: "Нећеш да ме тераш из моје куће, ево хапсите ме"
АУСТРИЈСКИ КАНЦЕЛАР ЖЕСТОКО УДАРИО НА ПРИШТИНУ И ЛАЖНУ ДРЖВУ: "Србија је прагматична, Приштина вођена идеологијом"
Ховенијер је навео да су власти у Приштини позване на прославу поводом, 4. јула, Дана независности САД, иако влада САД и влада Косова тренутно имају разлике у ставовима.
- Позвали смо уобичајене госте, али, морам да кажем и важно је истаћи да ћемо заједно славити. Влада САД и актуелна влада Косова имају неке разлике и не треба да их минимизирам или игноришем, али то не значи да немамо исте стратешке циљеве и да не можемо да се удружимо да прославимо 247. годишњицу потписивања Декларације о независности САД, што ћемо радо учинити - рекао је Ховениер.
Он је истакао да су Сједињене Америчке Државе, као најближи партнер, посвећене народу Косова.
"Ако наставе овако, биће последица"
Подсећа да су САД затражиле од косовске владе да предузме неке конкретне акције да би се олакшала ситуација на северу, како би се обезбедио даљи напредак Косова и осигурала регионална стабилност.
Али, према речима Ховенијера, САД су забринуте јер Влада Косова није позитивно одговорила на ове захтеве. Не улазећи у детаље, Ховенијер је рекао да је јасно да ће бити неких других последица ако се настави овим путем и влада Косова не одговори на захтеве својих пријатеља из свих земаља које су посвећене више од две деценије да Косово пронађе своје место у Европи и евроатлантским структурама.
Писмо бриге
Ховенијер је упозорио да би писмо осморо америчких сенатора упућено америчком председнику Џо Бајдену, у коме су изразили забринутост због напете ситуације на северу Косова, требало све да забрине.
- Писмо би требало да буде разлог за забринутост за све нас и мислим да одражава ставове не само сенатора, већ и бројних америчких званичника, укључујући и Бајденову администрацију. Забринути смо. Ми смо најближи партнер Косова и посвећеност америчког народа самом Косову и народу Косова остаје стабилна као и увек. Али ми смо – и не само САД – него смо тражили од владе Косова да предузме неке конкретне акције да помогне у ублажавању ситуације на северу и да нам помогне да идемо напред за добро Косова и регионалне стабилности. И забринути смо што Влада Косова није позитивно одговорила на ове захтеве - рекао је Ховенијер.
Он је рекао да те захтеве имају и друге пријатељске земље Косова и да је изненађен што Косово још увек нема позитиван одговор на захтеве својих савезника.
"Нови избори на КиМ - тешко питање"
Амерички амбасадор је нагласио да је са и Србима са Косова разговарао о њиховом учешћу на потенцијалним изборима у северним општинама.
- То је тешко питање. Све што могу да вам кажем је да ми то видимо као начин да идемо напред и као што овде говоримо о стварима које Косово треба да уради, разговарамо и са Србима Косова и са Београдом о томе шта би требало да се деси на тој страни. Чак су и ти разговори прилично директни и прилично добри - рекао је Ховенијер.
Он се осврнуо и на питање хапшења тројице косовских полицајаца и њихово пуштање из притвора у Србији.
- Мислим да су Сједињене Државе биле прва држава која је изашла са јавном изјавом о овој ситуацији и јасно смо ставили до знања да верујемо да хапшење и оптужбе против њих погоршавају ионако напету ситуацију и да њих тројицу треба одмах и безусловно пустити на слободу - подсетио је Ховенијер.
Изразио је задовољство што су полицајци ослобођени и што су сада кући са својим породицама, те да обе стране треба да крену пут нормализације односа.
- Рећи ћу да морамо да почнемо да гледамо унапред. Морамо да почнемо да гледамо како да изађемо из ове ситуације 'један на један' или ове ескалације тензија на северу и да дођемо до тачке у којој је наш фокус на потпуној примени споразума о нормализацији од обе стране - рекао је он.