АМЕРИКАНЦИ ГАСОМ КУПУЈУ ГРКЕ? Приштински медији пишу да је ово план како ће Атина признати Косово
Грчка је спремна да изгради плутајући терминал за течни природни гас (ЛНГ) у Александрополису да би купила гас од Сједињених Америчких Држава, а затим га продала земљама у региону, видећи тзв. Косово као кључног купца електране на гас, пише Љајми.
Косовске власти очекују да ће пословни план за гас довести до тога да Атина подигне тренутни статус билатералних односа са Косовом.
Западни извори укључени у пројекат ЛНГ у Грчкој и текући разговори са косовским властима о електрани на гас, навели су новинској агенцији dtt-net.com да можда постоји веза између гасног пројекта и грчких односа са Косовом, што би могло довести до промене грчког става и признања Косова у будућности.
СПЕЦИЈАЛНИ ПРЕДСТАНИК ЗА БАЛКАН: САД тражи од Приштине да поштује владавину права
ШЕШЕЉ ПРЕДСТАВИО РЕШЕЊЕ ЗА КОСОВО: Нема ништа од независности, ово је једини сценарио за Албанце
АТИНА МЕЊА СТРАНУ? Пао договор у Приштини са грчким министром спољних послова
"Да, дефинитивно", рекао је данас агенцији извор који је желео да остане анониман на питање да ли се очекује да пројекат ЛНГ у Грчкој и његова употреба за термоелектрану на гас на Косову ојачају односе између тзв. Косова и Грчке, што доводи до признавања косовске државности.
Грчка је једна од пет земаља ЕУ које не признају Косово. Остале четири су Кипар, Словачка, Румунија и Шпанија.
Да су односи између Приштине и Атине у новом замаху, рекао је и грчки министар спољних послова Никос Дендијас током састанка који је имао са косовском колегицом Доником Гервалом у Приштини.
Гервала је рекла новинарима да је састанак резултирао договором да се "унапреди" статус косовске канцеларије у Атини да из „статуса економске канцеларије у пређе у статус канцеларије од интереса" не само по економским питањима већ и политичким.
Гервала је изјавила да би признање независности Косова од свих 27 држава чланица ЕУ, укључујући Грчку, допринело трајној стабилности на Западном Балкану.
Дендијас је такође појаснио да очекује да Грчка и Косово уђу у нову фазу односа, где ће центар бити енергетски сектор.
- Моја посета подвлачи нашу посвећеност даљем унапређивању односа са Косовом. Желимо да проширимо економске односе, трговинске односе и зато ме прати заменик министра Цостас Фрагогианис, који је задужен за међународне економске и трговинске односе. Замолио сам Костаса да закаже састанке у области енергетике - рекао је Дендијас, преноси Zeri.info.
Али, амерички ЛНГ кроз Грчку, а затим и КиМ, како је планирано, није једини гас од којег тзв. Косово може имати користи за гасну централу и за гасификацију.
Дендијас је рекао да би цео регион требало да буде повезан са цевоводом ЕУ са гасом из Азербејџана.
- Повећавањем енергетске сигурности и диверзификацијом извора енергије, верујемо да би цео Западни Балкан требало да буде повезан са Трансјадранским цевоводом гасним интерконекторима. Такође можемо пружити техничко знање за смањење зависности од лигнита и проширење употребе обновљивих извора енергије - рекао је Дендијас, имајући на уму фабрику лигнита на Косову.
Према западном извору, косовске власти разматрају могућност употребе америчког ЛНГ за електрану у близини Приштине са око 200 мегавата као део стратегије за енергетску транзицију и енергетску диверзификацију.