РАЗВОЈНИ ПУТ ЗЛОЧИНЦА КУРТИЈА Нови премијер лажне државе има препун ДОСИЈЕ и безброј БАХАТИХ захтева за Србију
Лидер Самоопредељења Аљбин Курти, данас је званично постао тзв. косовски премијер.
Према коалиционом договору који је Курти постигао са ДСК Исе Мустафе, место председника парламента препустиће тој странци. Две странке натезале су се скоро скоро четири месеца, колико је прошло од ванредних избора 6. октобра прошле године,а када су коначно нагодили премијерско место преузео је кандидат који је од почетка циљао на њега.
Договорено је и да од укупно 15 министарстава, колико ће их бити у влади, шест припадне Самооопређељењу, шест ДСК-у, два Српској листи, што произилази из уставне обавезе уколико влада има више од 12 министастава, док ће једно министарско место бити из странака мањина. Упркос томе, Српска листа неће подржати Куртијеву Владу, поручено је јуче након састанка премијерке Брнабић и Марка Ђурића.
"КОСОВО ЗА НАС НИЈЕ ДРЖАВА!" Шпанци ипак стижу у Загреб, али и даље НЕПОКОЛЕБЉИВО ПОДРЖАВАЈУ СРБИЈУ
СЕНЗАЦИОНАЛНО, хаос међу Албанцима: АЉБИН КУРТИ је КУРТОВИЋ, Србин из Улциња!
Дачић о увођењу обавезног војног рока на КиМ: Курти би да Срби пуцају на Србе
Аљбин Курти рођен је 1975. године у Приштини, а јавност је за њега чула када је 1997. године био главни организатор демонстрација 1997. против Слободана Милошевића на Косову. Две године касније ухапшен је под оптужбом за угрожавање територијалног интегритета, и осуђен за тероризам.
И сам Курти је био познат и као политички представник ОВК са изразито националистичким идејама са фокусом на отцепљење Косова од Србије, што је са поносом истицао.
Бомбардовање је дочекао на Косову а, како се спекулисало, 1999. године је покушао јужну српску покрајину да напусти прерушен у жену, али му то није пошло за руком.
Српској јавности постао је познат много више по једној другој ствари - бацањем сузавца у косовском парламенту пре две године и то у неколико наврата, због чега је и хапшен, и због чега је био и у кућном притвору.
Хапшен је и неколико пута због честих протеста и инцидената на КиМ, у којима је учествовао његов покрет "Самоопредељење", као и он сам. Покрет "Самоопредељење" настао је 2005. године од Косовске акционе мреже (КАН) у којој је Курти био активан након пуштања из затвора.
Политичку каријеру градио је потенцирањем на самосталности Косова (касније и на уједињење са Албанијом), те је организовао и скупове на којима су се његови представници сукобљавали са снагама УМНИК и Еулекса. Ти насилни инциденти, због којих је и хапшен, трајали су и након једностраног проглашења независности 2008. године.
Организовао је и блокаду граничног прелаза Мердаре у јануару 2012. године како би камиони са робом из Србије били спречени да уђу на Косово, те је и због тог инцидента био ухапшен са још неколико десетина присталица Самоопредељења.
Највише гласова, а ипак у опозицији
На изборима 2017. године "Самоопредељење" је добило највише гласова, а Куртија је од премијерске позиције одвојила широка коалиција у којој је, на крају, челну улогу преузела странка са најмањом подршком - Алијанса за будућност Косова Рамуша Харадинаја, који је и постао премијер. Након позива који је Харадинај имао да се у својству осумњиченог појави у суду за злочине ОВК у Хагу, Харадинај је поднео оставку и изазвао превремене изборе. На њима, опет иста слика - "Самоопредељење" осваја највише гласова.
Курти и Српска листа
На изборима који су одржани прошле године и након освајања већине у парламенту Косова, Курти је остао при свом ставу да не жели да разговара са Србијом, ни са Српском листом, већ само са српском мањином. Исто тако да резултат преговора у Бриселу за њега мора бити признање Косова, а да је уједињење са Албанијом циљ упркос преговорима међународне заједнице и суседа.
Аљбин Курти је са лидером ДСК Исом Мустафом постигао договор о коалицији, који подразумева да ће управо он бити нови косовски премијер.
Током јучерашњег дана у приштинској скупштини, где је говорио о свом програму и раду будуће владе, поновио је своје екстремне захтеве и идеје када је у питању Србија. Рекао је да ће, поред осталог, од Београда "тражити одговорност за почињене ратне злочине и накнаду ратне штете".
Најавио је и подношење кривичне пријаве против Србије због наводног геноцида и формирање института за, како је рекао, ратне злочине и геноцид. Истакао је да ће ће "односи са Србијом биће вођени на равноправности, а у дијалог ће бити укључена и питања несталих лица и репарација штете".
- Увешћемо потпуни политички и економски дијалог са Србијом - на бази реципроцитета - навео је Курти, који је рекао да ће његова влада бити она која ће казнити све злочинце из времена рата, а тај задатак ће спровести тужилаштво уз помоћ институција.