БАЈДЕНОВА ТАКТИКА - "ЧОВЕК ЗА БАЛКАН": Најава преокрета политике САД ка Србији и Косову, жели да реши проблеме до краја мандата
Ескобар је у разговору за “Глас Америке” истакао да су САД интензивно ангажоване са европским партнерима због појачаних тензија између Србије и Косова и да се надају напретку у наредних недељу дана.
Србија и Косово треба да се уздрже од штетне реторике, разговарају о питању регистарских таблица у Бриселу и не милитаризују тренутну ситуацију на граници, поручује нови изасланик Стејт департмента за Западни Балкан Габријел Ескобар који очекује да ће се питање Косова решити у првом мандату Џоа Бајдена. Да ли то значи да ће САД имати агресивнији утицај на западном Балкану? Три ствари из Ескобаровог интервјуа се могу прочитати између редова, а своде се на једно - Бајден жели да у свом приступу проблему Косова направи велику отклон од Трампа. Прва ствар је да ће у решење проблема активно укључити ЕУ, коју је Трамп прескакао, друга је да се неће превише ослањати на Вашингтонски споразум и трећа да он жели да се тај проблем реши до 2024. како би га искористио као евентуални адут за следеће изборе.
ВУЧИЋ ХИТНО КОНТАКТИРАО ШЕФА НАТО! Скочила Албанија, РОСУ провоцира Србе "двоглавим орлом" - да ли ће доћи до повлачења?
САД ПОВУКЛЕ ПОТЕЗ ЗБОГ ТЕНЗИЈА НА СЕВЕРУ КиМ! Стејт департмент најавио присуство једног човека састанцима у Бриселу
ПУТИН УПУТИО МОЋНУ ПОРУКУ ВУЧИЋУ ЗБОГ СИТУАЦИЈЕ НА ЈАРИЊУ: Ако Србија буде војно угрожена, реаговаће Русија (ФОТО)
Тек што је почетком септембра преузео функцију, наследник Метјуа Палмера сусрео се са првим проблемом – напетом атмосферома на административним прелазима Јариње и Брњак. Косовска полиција потпомогнута специјалним јединицама РОСУ покушава већ седам дана да скине српске таблице са возила која улазе на КиМ.
Како је рекао, у свакодневном је контакту са Мирославом Лајчаком, представником ЕУ за дијалог Србије и Косова.
- Он има неке одличне предлоге, покушава да обе стране, када је реч о питању регистарских таблица, доведе у Брисел да разговарају о одрживом решењу, и постоје нека добра решења, али на двема странама је да се договоре да разговарају о томе, оду у Брисел и размотре то питање. Међутим, мислим да је на обе стране задатак да не милитаризују ово питање, да не шаљу специјалне јединице у место где постоји КФОР и где нема потребе за тим. Тако да бисмо, у вези са питањем таблица, волели да видимо неки помак у Бриселу негде у наредних седам дана - каже Ескобар.
Амерички дипломата додаје да је потребно решавати много непосредних питања, као што су питања несталих особа и енергетике - уз нагласак да све треба да се одвија кроз дијалог.
САД се залажу за решење засновано на међусобном признању две земље и подржавају дијалог под покровитељством ЕУ, али тај процес траје већ 10 година без много напретка. На питање да ли је време за нови приступ Ескобар каже да је време да се обнове напори на дијалогу.
- Дијалогу је потребна подршка, европска подршка. Рекао бих да, уз дужно поштовање према европским колегама, људи у региону нису увек сигурни да их Европа жели, тако да Европа мора да им пошаље поруку да ће те земље бити чланице ЕУ и да ће бити чланице у неком разумном року. Дијалог Косова и Србије је део тих напора, али се они односе на цео региону, укључују Босну и Херцеговину, Северну Македонију и Црну Гору, тако да порука мора да буде јавностима тих земаља да ће бити део Европске уније.
Нови изасланик Стејт депатмента осврнуо се и на чињеницу да пет чланица ЕУ није признало Косово.
- Мислим да ће се то, на крају, догодити ако буде напретка у процесу који води ЕУ. То је део пакета. То не значи да оне не мисле да Косово и Србија не треба да буду део Европске уније на крају, него да су те земље из својих разлога одлучиле да сачекају и виде исход дијалога и зато је дијалог важан.
Ескобар верује да ће Приштина и Београд успети да постигну свеобухватно решење за време првог мандата Бајденове администрације
- Надам се, јер треба да кренемо да решавамо друга питања, а то су кандидатура за чланство у ЕУ и економска интеграција целог региона - нагласио је Ескобар.
Да ли су овако оптимистичне изјаве Ескобара само почетни ентузијазам или најава заокрета политике САД-а према Балкану.
Попов: Вашингтон подржава потезе Куртија
Директор Центра за регионализам Александар Попов истиче за да нова администрација САД-а доноси и нову политку на Западном Балкану.
-Трамп је био соло играч који није зарезивао ЕУ на Балкану. На крају свог мандата покушао је да буде други Бил Клинтон потписивањем Вашингтонског споразума са Београдом и Приштином. Међутим, по свему судећи, имао је лоше саветнике. Амерички медији убрзо су заборавили тај споразум, а колико видимо ни Приштина ни Београд га не реализују. С друге стране, Бајден жели да направи дистанцу у односу на Трампа. Обновио је америчко-европско партнерство , а на Балкану игра чини се другу игру – наглашава Попов.
Како каже, све је видиљивије да САД подржава потезе косовског премијера Allbina Куртија.
-Приштина уз помоћ Вашингтона покушава корак по корак да заокружи своју државност. Како сада стоје ствари, вероватно ће доћи до замене таблица због којих је дошло на саверу Косова. Д али уз присуство РОСУ на административним прелазима или не, али то ће се у једном тренутку догодити. На тај начин остаће још нерешено само питање Газивода и имовине односно севера Косова – оцењује Попов.
Ни Београд ни Приштина нису припремили јавност за "средње решење"
Наш саговорник, ипак, није сигуран да ће се питање Косова решити током првог мандата Џо Бајдена.
-Данас се толико ствари динамично догађају да је незахвално било шта процењивати. Лично сам очекивао да ће уз притисак Запада доћи до потписивања правно обавезујућег споразума до избора у Србији следеће године, али од тога нема ништа. Сада имамо замрзнути конфликт који очигледно одговара и Приштини и Београду. Курти хоће само да преговара о обостраном признању, а с друге стране Вучић се залаже да не може једна страна да добије све, а друга ништа. Ни једна ни друга страна нису припремили јавност за неко средње решење – подвлачи Попов и додаје да би се напредак у преговорима Београда и Приштине могао очекивати прве године након избора у Србији.
Циљ преговора не може бити територија и формално признање Косова
И председник управног одбора Форума за етничке односе Душан Јањић оцењује за “Блиц” да би САД требало знатно више да се укључе у дијалог Београда и Приштине.
-Ако ће Вашингтон да се укључује у дијалог који већ води Мирослав Лајчак онда боље да се и не укључује. Београду И Приштини је потребан знатно оперативнији начин дијалога, нови и ефикаснији формат, а да нормализација односа и даље остане оквир преговора – сматра Јањић.
Наш саговорник верује да би преговори Београда и Приштине могли да се заврше за две-три године, само поставља питање шта је њихов циљ.
-Ако је циљ одређивање територије и формално признавање Косова онда се то никада неће догодити. САД мора да активира план Б у целом региону западног Балкана и активније се ангажује на спречавању ескалације безбедносних проблема. Када то кажем мислим и на Косово и на БиХ и на Црну Гору – наглашава Јањић.
Много тога зависиће од односа САД и Турске
С друге стране, истраживач при Центру за међународне и безбедносне послове (ИСАЦ) Игор Новаковић сматра да је политика САД према Западном Балкану конзистентна.
-Трамп никада није одустао од залагања за признавање независности Косова само што је покушао да пронађе ново, креативно решење које није било у координацији са ЕУ. Мислим да се променом администрације не дешава ништа ново, осим новог представника. Видећемо да ли ће Ескобар бити ангажованији од Палмера и које ће му могућности бити на располагању – наглашава Новаковић.
Ипак, слаже се да је тешко рећи да ли ће и када доћи до споразума Београда и Приштине.
-То може да се догоди и сутра и за 100 година. Свака од страна у дијалогу изражава тренутно своје жеље, а мислим да ће много тога зависити и од односа САД и Турске односно Грчке и Турске пошто је Грчка постала најзначајнија држава Вашингтону на Балкану. Такође, не сме се заборавити утицај Кине и Русије на цео регион. Кад се све то има у виду, очекује нас потенцијално узбудљив период – закључује Новаковић.
Ни Приштина ни Београд немају интерес да дијалог успе
Дијалог Београда и Приштине никада није био у већем „чорсокаку“ него у последње време, а чини се да је специјални изасланик ЕУ Мирослав Лајчак прошле недеље показао посебну немоћ да одобровољи две стране да остваре напредак у преговорима. Истраживач при Центру за међународне и безбедносне послове (ИСАЦ) Игор Новаковић истиче за “Bllic” да Лајчак није у могућности да направи резултат.
-Напредак у дијалогу зависи, пре свега, од воље две стране. Али се поставља питање њихове мотивације. Нико нема интереса да дође до договора. Кури жели да учврсти власт, а није познато ни шта конкретно Београд добија споразумом са Косовом – објашњава Новаковић.