БЕОГРАД ПОД ПРИТИСКОМ: Лажни премијер све опаснији а решења ни на видику, ЖЕСТОКА дебата у студију изазвала ГНЕВ: "Отели нам део земље, сад жмуре на Куртијев ТЕРОР"
Док се ситуација на Косову и Метохији све више заоштрава, Аљбин Курти, премијер такозване косовске владе, постаје све опаснији, а предстојећи избори доносе страх да ће се удари на Србе радикализовати до крајњих граница.
Гост јутарњег програма, Дарко Обрадовић, програмски директор Центра за стратешку анализу, и председник Народне странке, Владимир Гајић, изнели су своја виђења о тренутној ситуацији и могућим правцима деловања Србије у овом сложеном тренутку.
Гајић сматра да грешимо што се фокусирамо на Куртија као извор проблема.
- Курти је само средство међународне заједнице, првенствено Сједињених Америчких Држава и Европске уније, које су директно учествовале у физичком и правном отимању наше територије. Да није њихове подршке, не бисмо се нашли у оваквој ситуацији - изјавио је Гајић, наглашавајући да Србија мора предузети конкретне кораке како би зауставила спиралу насиља над Србима на Косову.
Гајић је потом истакао неколико кључних потеза, укључујући напуштање Бриселског споразума, одбацивање француско-немачког плана, прекид разговора са представницима приштинских институција, и пребацивање преговора на контакт групу која би укључивала Русију и Кину.
- Бриселски споразум је политичка основа која је омогућила Албанцима да не поштују ниједну тачку споразума, док је Србија испоштовала све. Сада је време да Србија напусти споразум због непоштовања од стране друге стране. Исто тако, морамо се вратити повратку наших институција на Косову у областима правосуђа, телекомуникација, и локалне самоуправе - додао је Гајић.
С друге стране, Дарко Обрадовић је упозорио да би напуштање европског преговарачког оквира значило економско и међународно самоубиство за Србију.
- Русија и Кина немају никакве везе са Косовом. Они немају интерес да решавају овај проблем, нити концепт савезништва какав ми очекујемо. Штавише, Русија је често користила замрзнуте конфликте у своју корист, као што је случај са Нагорно-Карабахом. Србија би морала да се држи нормализације односа без признања Косова, јер је то једина одржива стратегија која чува интересе нашег народа на Косову - објаснио је Обрадовић.
Обрадовић је додао да су Куртијеви потези вешто маскирани као безбедносне акције како би се избегао мандат КФОР-а и EULEX-a, док заправо ради на осигурању контроле над севером Косова.
- Наша добра воља и стратешко стрпљење су већ показали резултате. Напада се Бриселски споразум, али захваљујући њему, спроведене су реформе које су ојачале нашу економску позицију - додао је Обрадовић.
Посебан акценат стављен је на недостатак српског лобистичког деловања на Западу. Обрадовић тврди да су косовски Албанци далеко испред Србије када је реч о лобирању у кључним међународним институцијама, нарочито у Вашингтону.
- Албанци се свакодневно крећу по ходницима америчких институција, траже контакте и промовишу своје интересе. Ми немамо Србе који активно лобирају за нашу ствар у америчком Конгресу или Сенату. Недостатак организација и проактивног деловања у Вашингтону јасно показује наше слабости - закључио је Обрадовић.