Бивши саветник Стејт департмента "пролупао": Србија мора да призна Косово и позове друге да то ураде
Филипс сматра да је наша земља та која треба да прави компромисе
Бивши виши саветник америчког Стејт департмента, Дејвид Филипс, изјавио је да Вашингтонски споразум игнорише кључно питање, а то је узајамно признање Србије и Косова.
- Вашингтонски споразум не помиње узајамно признање, које је у основи проблема између Косова и Србије. Аранжмани за регистарске таблице и дипломе су добри, али они нису замена за општи споразум, за узајамно признање - рекао је Филипс за приштинску Коху.
ЕУ БЕСНИ ЗБОГ ВАШИНГТОНСКОГ СПОРАЗУМА: Не желе да им се САД мешају, плаше се ГУБИТКА МОЋИ
КУРТИ БЕСАН НА ХОТИЈА ЗБОГ СПОРАЗУМА У ВАШИНГТОНУ: "Због тога треба да иде у затвор"
ЗЛОЧИНЦИ СЕ НАШЛИ НА 35.000 ЕВРА: Вилијам Вокер ће саветовати Тачија пет месеци!
Амерички аналитичар сматра да би САД требало би да издају "председничку изјаву" којом потврђују своју политику према Приштини и позивају друге државе да признају независност Косова, преноси Косово онлајн.
Али, како је рекао, тренутна администрација је била усредсређена на постизање споразума о регионалној економској сарадњи, како би амерички председник Доналд Трамп представио спољнополитички успех уочи америчких избора у новембру.
Компромисе треба да прави само једна страна?!
Говорећи о елементима који би требало да буду садржани у коначном и правно обавезујућем споразуму, Филипс сматра да је Србија та која треба да прави компромисе.
- Србија мора да призна независност Косова, успостави дипломатске односе и позове друге државе да нормализују односе са Косовом. Требало би подржати чланство Косова у међународним организацијама и поздравити косовску заставу која се вијори испред седишта Уједињених нација - сматра Филипс.
Историјски корак напред, само за кога?
Што се тиче Приштине, према Филипсу, не би требало да се пружи ништа друго осим да се поново потврди посвећеност заштити и промоцији мањинских права и очувању српске културне баштине.
Одговарајући на питање како оцењује Вашингтонски споразум којим су се Београд и Приштина обавезале САД за економску нормализацију, Филипс је истакао да је најава узајамног признања Израела и Косова историјски корак напред.
- Шаље сигнал другим земљама да се морају напустити стари анимозитети и да контакт, комуникација и сарадња доносе обострану корист. Многи људи су годинама радили на нормализацији односа са Израелом. Заслужују поштовање. Такође морамо признати улогу Трампове администрације у помагању потписивања споразума - рекао је он.