Лондон се враћа у игру: „Откривају“ суштински заокрет у ставу Приштине
Хашим Тачи, такозвани председник Косова, више пута је мењао став око "промене граница" са Србијом, да би, ако се може веровати речима британског министара за Европу Алана Данкана, напокон одустао од те идеје.
Британски званичник је рекао да га овакав став Тачија радује, а овоме је додао и да је председник Косова узалуд потрошио силне паре за лобирање за тезу коју више не подржава.
ШЕШЕЉ ОТКРИО КО СТОЈИ ИЗА НОВОГ УДАРА ИЗ ПРИШТИНЕ! Хитно јавити Путину! Ово се више не може трпети! (ВИДЕО)
Да ли је Тачи увидео да му рејтинг због "поделе" пада, па је зато одустао од концепта који је заступао? Или је одустао због притиска Британије? Да ли је ово показатељ да утицај Британије јача на Приштину у односу на Америку, која није била против тезе промене границе?
Зоран Миливојевић, каријерни дипломата, каже да овако понашање Тачија има и унутрашњу димензију.
- И Тачи и Харадинај и Љимај су своју политичку судбину везали за концепт независног Косова, а видело се да Харадинају и Љимају расте рејтинг, зато што у косовском политичком амбијенту доминира радикална струја. А сада у одмеравању снага пред могуће ванредне изборе Тачи покушава да ухвати и тај прикључак - каже Миливојевић.
Што се тиче спољњег фактора, Миливојевић истиче да код Америке имамо две врсте политике и нико не зна која је права.
НАЈБЕЗОБРАЗНИЈА ПРОВОКАЦИЈА ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ: Ево шта се заправо криије иза платформе за дијалог коју су изгласали!
- Имамо политику коју води званична администрација и која јесте била склона некаквом прагматизму и била је оријентисана и ка неким компромисима у вези са решењем косовског питања. Међутим, ту имамо и демократе, ту дубоку државу која још стоји на тврдим позицијама. Али, јасно је да за њих на крају било каквог дијалога мора да стоји признање Косова - уверен је он.
По његовим речима, Тачијева промена става може да буде и производ неке врсте "борбе за превласт на Косову" између Америке и Европе. То надвлачење конопца са САД не представаља у Европи само Британија, напомиње он, већ и Немачка, јер обе државе су биле јасне да неће подржати промену граница.
- Дакле, ту су Европљани који немају интереса да се ствар око Косова поново отвара, а посебно не питање граница. Британци су нарочито у овоме чврсти због својих унутрашњих проблема, пре свега око Шкотске и Ирске… Јер ако се опет отвори питање статуса Косова, Лондон, део ЕУ и Албанци се прибојавају да оно Косово из 2008. више не важи - објашњава Миливојевић.
Породица ће га се ОДРЕЋИ, али он само жели да НОСИ СТАРО СРПСКО ИМЕ: Албанац из Косовске Митровице РЕШИО ДА БУДЕ СРБИН
По његовим речима, Тачи узима у обзир и сценарио да Америка мало "занемари Косово", па би се онда он нашао усамљен са својим ставом о "промени граница". Јер, подсећамо, Суд за ратне злочине ОВК је још отворена тема. А та чињеница, по речима Миливојевића, косовским лидерима стоји увек изнад главе, па ако не заврше задате послове, ни политички спонзори им неће гледати кроз прсте.