ДА СЕ НИКАД НЕ ЗАБОРАВИ! Обележена годишњица убиства 36 српских цивила у Ораховцу: Као мач забоден у срце (ФОТО)
У периоду од 1998. до 2000. године на територији општине Ораховац страдало је 84 Срба.
Парастосом у Великој Хочи данас је обележена 23. годишњица киднаповања и убистава Срба широм општине Ораховац. Комеморативном скупу присуствовали су чланови породица, рођаци, пријатељи. У периоду од 1998. до 2000. године на територији општине Ораховац страдало је 84 Срба.
Бока Которска нуди само најбоље: Хотел ДЕЛФИН БИЈЕЛА 4* од 309€ за 7 полупансиона
Налази се на листи од 30 сведока: Милена Поповић сведочи на суђењу за убиство Оливера Ивановића
КАКО ИЗГЛЕДА АГЕНДА САСТАНКА У БРИСЕЛУ: Вучић иде у најбољој вери, Курти само да инати, а Лајчак ће водити састанак
Носећи венце, цвеће и фотографије убијених и киднапованих Срба из Зочишта, Ораховца, Велике Хоче, Ретимља, Оптеруше и Братотина, окупљени су прошетали главном улицом Велике Хоче до спомен обележја пострадалим Србима, где је и одржан парастос, јавља РТК2.
- 23 године некима је прошло као трен, а другима су ипак биле дуге као живот цео и мучне јер су прошле у болу, стрепњи, чекањима, страху, неизвесности, питањима без одговора, или са одговорима који се као мач забадају у срце које изнова крвари и боли. И да хоћемо да заборавимо не можемо - казала је данас из Велике Хоче Оливера Радић.
- Ово што овде данас видимо то је наша слика, то је наш доказ да је у општини Ораховац на данашњи дан се десило нешто што од нас нико није очекивао - поручио је Негован Маврић.
Поводом данашњег парастоса огласио се игуман Сава Јањић, на друштвеној мрежи Фејсбук.
- У Великој Хочи поред Ораховца данас је одслужен парастос за 36 српских цивила које су косовски албански екстремисти (ОВК) киднаповали и убили у јулу 1998. године. Њихови остаци су касније пронађени у јами Волујак код Клине - поручио је игуман манастира Високи Дечани.
Парастосу у Великој Хочи, требало је да присуствује и Вељко Одаловић, председник владине Комисије за нестале. Међутим, како је потврдио за медије, припадници Косовске полиције, без икаквог образложења, забранили су њему и целој делегацији из Београда, да уђу на Косово.
Парастосом и полагањем цвећа на гробљу Орловача у Београду и Удружење породица киднапованих и несталих на КиМ обележило је ову годишњиицу, а венац на спомен плочу "За незаборав" положио је директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић.
- За незаборав, да се никада не понови - поручио је Петковић на Инстаграму.