"ДЕГРАДИРАЛИ СМО НАШУ ПОЗИЦИЈУ У ПРЕГОВОРИМА" Паника у Приштини, Србија успела да врати питање Косова на сто!
Косовски публициста Ветон Сурои оценио је данас да је такозвано Косово константно губило тло под ногама и да није користило одлуку Међународног суда правде о независности, преноси Коха.
- Косово је стално губило тло под ногама. Дакле, од 2010. године, када је дато мишљење Међународног суда правде да је проглашење независности Косова у оквирима међународног права, Косово је прихватило да се упусти у преговарачки процес који је постепено деградирао његову преговарачку позицију - рекао је Сурои за КТВ, преноси Косово онлајн.
Према његовим речима, такозвано Косово је потписаним споразумима легитимисало српску позицију према тој територији.
НОВА ПРОВОКАЦИЈА! УНЕСКО НАМ ОКРЕНУО ЛЕЂА? Албанија означила Косово као државу, ХИТНО РЕАГОВАЛА Мисија Србије (ВИДЕО)
СКАНДАЛОЗНА НАЈАВА "ЗМИЈИНИХ" АДВОКАТА: Припремили лукав план да бивше команданте ОВК спасу робије
ДИПЛОМАТСКИ СКАНДАЛ У РЕЖИЈИ ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ: Представница Приштине у САД се вратила у Вашингтон иако је ДОБИЛА ОТКАЗ
- Ушли смо у преговоре у којима смо прихватили фусноту, прихватили смо да су и проглашење независности и негирање независности еквивалентни. Легитимисали смо српску позицију, а (бивши председник Хашим) Тачи је то прихватио, он је потписао споразум о Заједници српских општина, а то је територијална аутономија - рекао је Сурои.
Он је додао да је након две године тако поступио и тадашњи премијер Иса Мустафа учвршћујући Заједницу још више и потписао оно што је Тачи већ прихватио.
- Након свега тога Скупштина Косова је овај документ усвојила као међународни споразум - казао је Сурои.
Говорећи о избору председника тзв. Косова после Тачијеве оставке, Сурои је рекао да није искључен избор из "коверте", слично случају из 2011. године.
- У овој земљи је све могуће. У овој земљи ништа није искључено. Овде су се остваривала сва негатвивна предвиђања. Оно што је познато у овој земљи јесте да се може догодити оно што се не може очекивати - рекао је Сурои.
Истакао је да је питање председника тест за политичке странке.
- То је, наравно, тест за политичке странке. Ако успеју да постигну консензус, то би била врло добра вест, показала би њихову зрелост. Ако не постигну консензус, то показује тренутну ситуацију - рекао је Сурои.