КАКО ИЗГЛЕДА АГЕНДА САСТАНКА У БРИСЕЛУ: Вучић иде у најбољој вери, Курти само да инати, а Лајчак ће водити састанак
После првог састанка Вучића и Куртија одрзаног 15. јуна у Бриселу, председник Србије је оценио да се са Куртијем није сложио "апсолутно ни око чега", а на првом месту око захтева Куртија за признањем независности Косова
Председник Србије, Александар Вичић и премијер привремених институција Косова, Аљбин Курти, састају се сутра у Бриселу на новој рунди дијалога Беогрда и Приштина на високом политичком нивоу.
Бока Которска нуди само најбоље: Хотел ДЕЛФИН БИЈЕЛА 4* од 309€ за 7 полупансиона
ВУЧИЋ ЋЕ У БРИСЕЛУ ПОВУЋИ ВАЖНО ПИТАЊЕ: Петковић открио на чему ће прво председник сутра инсистирати!
ЈОШ ЈЕДНА БАХАТОСТ ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ: Српској делегацији јутрос забрањен улазак преко Јариња дан уочи наставка дијалога!
Нова рунда разговора у Бриселу предвиђено је да почне у понедељка у 14 часова билатералним састанцима две стране са ЕУ посредницима.
Главни ЕУ посредник у дијалогу Београда и Приштине и шеф дипломатије ЕУ, Жосеп Борељ, пред почетак и овог састанка обратиће се медијима видео поруком у којој ће изнети очекивања од разговора.
Из Европске службе за спољне послове најавили су да ће специјални представник ЕУ, Мирослав Лајчак као други домаћин састанка у Бриселу, око 18 часова такође видео поруком сумирати резулате разговора.
У Бриселу поручују да се Александар Вучић и Аљбин Курти "фокусирају на напредак учињен до сада" и да се договоре око следећих корака у дијалогу и наглашавају да је
ЕУ као главни посредник у дијалогу задовољна је наставком процеса и одржањем динамике састанака представника две стране уз оцену да је нормализација односа Београда и Приштине и постизње свеобухватног правнообавезујућег споразума "процес који траје".
- Важно је да се процес наставља и да нема назадовања - порука је ЕУ пред овај састанак, а у дипломатским изворима у Бриселу оцењују да и Београда и Приштина, и поред супрототстављених ставова и реторике," знају да морају да иду ка компромису и решењу".
Медутим, када је реч о очекивањима од овог сусрета аналитичари у Србији, али и Приштини не очекују никакав значајан помак у преговорима, и сматрају да је Бриселу најважније да одржи динамику дијалога, а да обе стране стоје чврсто на својим захтевима.
После првог састанка Вучића и Куртија одрзаног 15. јуна у Бриселу, председник Србије је оценио да се са Куртијем није сложио "апсолутно ни око чега", а на првом месту око захтева Куртија за признањем независности Косова.
Он пред нови састанак у Бриселу где Србија захтева примену договора о формирању Заједнице српских општина, поручује ће наставити да инситира на очувању државних интереса Србије, оцењује да је напредак у дијалогу неопходан, али и додаје да не зна да ли је могућ.
- Што се Брисела тиче идемо у најбољој вери, да разговарамо и решавамо конкретне проблеме од несталих лица па до свега осталог - поручио је Вучић.
Из кабинета Аљбина Куртија при том, пред сутрашњи састанак у Бриселу, поручују да ће Курти наставити да инситира на предлозима које је представио на првом састанку, а међу којима су питања несталих лица, потписивање мировног споразума између Косова и Србије, успоставлајње Националног већа Срба на Косову и смена Вељка Одаловића у српској делегацији за нестале.
Одговор на то да ли је могућ неки озбиљнији помак у разговорима сутра у Бриселу и са каквом вољом за дијалог и конструктиван разговортамо иде на тај сусрет делегација Приштине можда треба читати у порукама које стижу са те адресе свакодневно, а најновија је данашња забрана Вељку Одаловићу да уђе на КиМ, где је у Великој Хочи требало да присуствује обележавању 23. годишњице од масовног киднаповања и убиства Срба у Ораховцу.