У ТОКУ БИТКА ЗА СВЕТУ СРПСКУ ЗЕМЉУ! Курти шибицарским триковима покушава да се домогне Савета Европе
Аљбин Курти покушава да манипулише Саветом Европе причом да имају некакав нацрт ЗСО, али очито да је Приштина изгубила кредибилитет јер није испоштовала рок који је обећала својим менторима. С друге стране, Београд занима само ЗСО по Бриселском споразуму или евентуално нацрт који је предложила Европска унија, кажу стручњаци.
Приштина је писмом обавестила Савет Европе, чије је дводневно заседање започело, да ће до краја маја упутити такозваном косовском уставном суду предлог статута Заједнице српских општина, што им је један од услова да их ова организација прими у пуноправно чланство.
Покушај манипулације Приштине
Биљана Пантић –Пиља, шефица српске делегације у Парламентарној скупштини Савета Европе, сматра да је ово вид манипулације Приштине која је обећала својим менторима да ће до 7. маја послати нацрт ЗСО у СЕ.
- Они константно манипулишу са ЗСО, сад са овим само хоће да се додворе својим западним финсијерима, посебно Немачкој, која све ово и гура - каже Пантић –Пиља.
Она не очекује да би овај потез Приштине могао у последњем тренутку да доведе до неких промена у дневном реду заседања СЕ.
- Ја се надам да не може, али генерално све је могуће, јер је и до сада целокупна процедура кршена када је ово у питању. Међутим, дневни ред не би требало да се мења како сада ствари стоје, и верујем да ће се држати тога да не верују празним обећањима Приштине -истиче Пантић-Пиља.
Она сматра да Савет Европе неће насести на ову причу из Приштине као што су до сада то чинили, већ да ће да сачекати да виде да ли ће Приштина да испуни дато обећање и формира ЗСО, јер су већ сада изгубили кредибилитет који су имали код својих савезника.
Милован Дрецун, председника Одбора за одбрану и унутрашње послове Скупштине Србије и бивши председник скупштинског одбора за Косово и Метохију, такође све види као део манипулације Аљбина Куртија.
- Он би сада на основу обећања да ће послати некакав њихов нацрт статута уставном суду да добију шансу за пријем у СЕ без обавезе да заиста и реализују ЗСО. Курти избегава све кључне договоре, дакле Бриселски споразум 2013. и 2015. године, али и нацрт статута ЗСО који је предложио Мирослав Лајчак на који су они послали неке примедбе и очекивали да буду уграђене у нацрт тог статута, што би ишло на приштински тзв. уставни суд и да ће то послати у СЕ - подсећа Дрецун.
Не треба нови нацрт ЗСО
Испоставило се, додаје Дрецун, да му ни то не одговара већ да сад измишљају неки нови њихов нацрт за ЗСО. Дрецун такође подсећа да у Бриселском споразуму јасно стоји да ЗСО треба да уради српски менаџмент или да то буде оно око чега се Србија барем концептуално сагласила да буде нацрт предлога ЕУ.
- Не верујем да је ово идеја само Приштине већ да у свему има учинка и неке водеће западане државе а ишли су на то да ће обећање бити довољно иако то нити обавезује нити значи да ће ЗСО бити формирана - каже наш саговорник.
Дрецун такође сматра да Приштина какав год да нацрт ЗСО достави Савету Европе у било ком тренутку то није нацрт који нас обавезује, јер ми имамо ЗСО по Бриселском споразуму или евентуално нацрт ЕУ о којима можемо да разговарамо и ни о каквом другом нацрту.
Питање чланства тзв. Косова у Савету Европе (СЕ) није се, упркос очекивањима Приштине, нашло на дневном реду Комитета министара Савета Европе, али дневни ред је склон променама и може се десити да ово питање буде уврштено и на самом министарском састанку.
Хронологија дешавања
Подсећања ради, ПС СЕ је 16. априла усвојила препоруку на основу извештаја главног известиоца за пријем тзв. Косова у СЕ Доре Бакојани да се тзв. Косово прими у чланство СЕ.
Бакојани је препоручила чланство тзв. Косова у СЕ, иако је Приштина испунила само један од три услова које је она првобитно навела, а то је спровођење одлуке уставног суда у Приштини о враћању земље манастиру Високи Дечани и то тек осам година након доношења.
Дуга два услова - формирање Заједнице српских општина и решавање проблема експропријације земљишта у општинама где живе углавном Срби - Приштина није испунила.
После сусрета српског и француског председника Француска, Немачка и Италија промениле су мишљење и сада сматрају да чланство тзв. Косова у СЕ треба да буде одложено док Приштина не докаже да је посвећена формирању ЗСО.
Председник Србије Александар Вучић истакао је да је писмо приштинских власти упућено Савету Европе, у којем обећавају да ће нацрт статута ЗСО упутити уставном суду до краја месеца, још један трик Приштине. А слично је реаговала и Канцеларија за Косово и Метохију.
Извор: Србија Данас/Спутњик/Бранкица Ристић